Pomoc dla działaczy opozycji w PRL. Senat poparł ustawę
Dokument zakłada możliwość przyznania byłym działaczom opozycji antykomunistycznej w PRL wsparcia w formie świadczenia lub jednorazowej pomocy pieniężnej.
2015-04-16, 20:23
Posłuchaj
Senat jednogłośnie poparł ustawę, która gwarantuje pomoc finansową byłym opozycjonistom znajdującym się w szczególnie trudnej sytuacji materialnej. Ustawa czeka teraz na podpis prezydenta. Ma wejść w życie 31 sierpnia tego roku.
Zobacz serwis specjalny: SIERPIEŃ '80 >>>
Senator Józef Pinior z PO podkreśla, że ustawa przywraca godność tym wszystkim, którzy walczyli o wolność, o demokrację i prawa człowieka w PRL-u. - Najważniejsze jest to, że ci ludzie nie będą musieli prosić o pomoc, tylko mają do niej prawo - dodaje senator.
Andrzej Sobieraj, prezes Stowarzyszenia Osób Internowanych i Represjonowanych podkreślił, że brak ustawy uniemożliwiał do tej pory szerszą działalność pomocową. Ocenił, że ustawa, choć niedoskonała i spóźniona o 25 lat stanowi pierwszy krok w kierunku polepszenia bytu tym ludziom. - Ta pomoc im się należy, nikt im łaski nie robi - powiedział Sobieraj.
REKLAMA
"To jałmużna"
Senator Robert Mamątow z PiS powiedział, ze ma żal do posłów, że zmniejszyli pierwotną kwotę pomocy uzgodnioną z zainteresowanymi przez Platformę Obywatelską, przy - jak powiedział - aprobacie i poparciu senatorów Prawa i Sprawiedliwości. Dodał, że spełniała ona wszystkie minima o które chodziło. - Niestety, te minima zostały w Sejmie jeszcze bardziej obniżone, zaostrzono też kryteria. I suma o którą toczył się największy bój została zmniejszona z 830 do 400 złotych. To jest jałmużna - powiedział senator.
Serwis specjalny "KOR: 35 lat" >>>
Dla kogo pomoc?
Ustawa o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych skierowana jest do osób działających w opozycji od 1 stycznia 1957 roku do 4 czerwca 1989 roku. Ma być ona świadczona tylko osobom w szczególnie trudnej sytuacji materialnej.
Warunkiem przyznania pomocy będzie uzyskanie statusu działacza opozycji lub osoby represjonowanej i spełnienie kryterium dochodowego. Pomoc ma dotyczyć osób, których dochód nie przekracza kwoty odpowiadającej 120 proc. najniższej emerytury (jeśli gospodarują samotnie) lub osób, których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 100 proc. najniższej emerytury.
REKLAMA
Jeżeli taka osoba była działaczem i jest w trudnej sytuacji materialnej będzie obligatoryjnie otrzymywać 400 zł miesięcznie. Szef Urzędu ds. Kombatantów może przyznać tę pomoc na dłuższy czas niż 12 miesięcy - na 60 miesięcy, a nawet bezterminowo, albo też w wyższej kwocie. Ustawa przewiduje również pomoc jednorazową dla osób, które potrzebują np. wózka inwalidzkiego, aparatu słuchowego czy przebudowy mieszkania z powodu sytuacji zdrowotnej.
Zobacz serwis specjalny Stan wojenny >>>
Powstać ma system informacji i pomocy dla osób, które nie wiedzą jak poruszać się w "biurokratycznych labiryntach". Mają temu zwłaszcza służyć wojewódzkie rady konsultacyjne powoływane przy zarządach województw, czyli przy marszałkach w porozumieniu między zarządem województwa a szefem Urzędu ds. Kombatantów. Decyzje w sprawie udzielenia pomocy byłym działaczom będzie podejmował Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych w porozumieniu z IPN. Ponadto osoby z opozycji oraz prześladowani będą mieli prawo do legitymacji i odznaki honorowej.
IAR/PAP, to
REKLAMA
REKLAMA