GUS: w marcu wynagrodzenia zwiększyły się o 4,9 proc.

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w marcu wyniosło 4 214,14 zł, co oznacza wzrost w ujęciu rocznym o 4,9 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Eksperci oceniają, że dane te świadczą o poprawie sytuacji na rynku pracy.

2015-04-17, 19:31

GUS: w marcu wynagrodzenia zwiększyły się o 4,9 proc.
. Foto: Pixabay

Posłuchaj

- W Polsce utrzymuje się deflacja, która zwiększa siłę nabywczą wynagrodzeń. W związku z tym ten wzrost wynagrodzeń w ujęciu realnym jest znacznie większy niż wzrost nominalny - mówi Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego.
+
Dodaj do playlisty

Z danych GUS wynika podnadto, że w marcu przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 1,1 proc. licząc rok do roku i wyniosło 5 mln 575,6 tys.

GUS: zatrudnienie i wynagrodzenia w lutym w górę. Przeciętna płaca wynosi prawie 4 tys. zł

W lutym płace w ujęciu rocznym wzrosły o 3,2 procent. Średnie wynagrodzenie wyniosło 3981,75 złotych. Zatrudnienie było o 1,2 procent większe niż przed rokiem i wyniosło ponad 5 milionów 572 tysiące.

- Poprawa kontynuowana jest od kilku miesięcy. Przyspiesza nominalny wzrost wynagrodzeń w dużych firmach i w marcu wyniósł on blisko 5 proc. w ujęciu rocznym. Prawdopodobnie częściowo wynikła on z wypłat premii i bonusów za 2014 rok, więc w kolejnych miesiącach możemy powrócić ze wzrostem wynagrodzeń na niższe poziomy. Musimy wziąć pod uwagę to, że w Polsce utrzymuje się deflacja, która zwiększa siłę nabywczą wynagrodzeń. W związku z tym ten wzrost wynagrodzeń w ujęciu realnym jest znacznie większy niż wzrost nominalny - mówi Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego.

Z kolei ekspert Pracodawców RP Łukasz Kozłowski komentując dane GUS stwierdził, że nie można wykluczać, że szybki spadek bezrobocia na przestrzeni ostatnich kwartałów sprawił, iż powoli zaczynamy mieć już do czynienia z tzw. rynkiem pracownika.

Ekonomista Banku Pekao Piotr Piękoś ocenił, że do wysokiej dynamiki płac w marcu mógł się przyczynić m.in. wzrost wynagrodzeń pracowników pracujących na akord w przemyśle w związku z coraz silniejszym wzrostem produkcji przemysłowej.

Odnosząc się natomiast do danych o zatrudnieniu oczekuje on kontynuacji dotychczasowego trendu wzrostowego liczby zatrudnionych. - Nie spodziewamy się już jednak istotnych wzrostów dynamiki rocznej zatrudnienia ze względu na rosnącą bazę odniesienia z zeszłego roku - zaznaczył.

REKLAMA

IAR, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej