Komisarz Moedas: w e-gospodarce liczy się szybkość i skala
Innowacyjność. To słowo pojawiało się wielokrotnie podczas pierwszego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Eksperci, politycy i biznesmeni są zgodni ‒ jeśli Europa nie chce pozostać w tyle, musi inwestować w nowe technologie.
2015-04-21, 01:53
Posłuchaj
Czy to się uda? Co Europa powinna zrobić, by być najbardziej innowacyjną gospodarką na świecie?
Carlos Moedas, komisarz UE ds. badań, nauki i innowacji, uważa że jesteśmy na dobrej ścieżce. ‒ Europa jest najlepszą platformą tworzenia wiedzy. Tworzymy ponad 30 proc. światowej nauki. Ale powinniśmy nauczyć się przetwarzać tę wiedzę na konkretne produkty i pieniądze. I dlatego też powinniśmy zachęcać biznes do inwestycji. Uważamy, że prywatne inwestycje i rozwój badań powinny stać się atrakcyjne. Aby tak się stało ‒ stworzyliśmy nowe narzędzie, Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych ‒ tłumaczy.
Liderzy, ale tylko zreformowani
Dodatkowo musimy być zdolni do przeprowadzenia właściwych reform, tak aby inwestorzy czuli, że mogą inwestować. ‒ W cyfrowej gospodarce liczy się szybkość i skala. Dlatego firmy powinny działać szybko i zajmować się dużymi projektami ‒ podkreśla komisarz Moedas.
A do tego nie może być barier pomiędzy krajami, tak by ludzie mogli inwestować.
REKLAMA
Europa goni zamorskich rywali
Czy jest szansa na pokonanie Stanów Zjednoczonych i Japonii w tej rywalizacji, w ciągu najbliższych kilku lat?
‒ Już zmniejszyliśmy tę barierę dzielącą nas od Stanów Zjednoczonych czy Japonii o połowę. Dzisiejszy świat jest światem współpracy i uczymy się od siebie nawzajem. Jednak Europa ma potencjał by być liderem i to jest najważniejsze ‒ zauważa Carlos Moedas.
A co z Polską?
Polska gospodarka jest mniej innowacyjna niż np. niemiecka. Czy dzięki unijnym środkom to się zmieni?
Komisarz Moedas podkreśla, że Polska wykonała świetną robotę w dziedzinie nauki i innowacji. ‒ Bardzo ucieszyło mnie przemówienie Prezydenta Polski, który mówił o wspieraniu innowacyjności i nauki jako czynnikach wzrostu gospodarczego. To pokazuje pewną konkretną wizję i polityczne przywództwo.
REKLAMA
Polska korzysta też w coraz większym zakresie z programu Horyzont 2020, którego budżet wynosi 80 mld euro. ‒ Czekam więc na kolejne polskie projekty ‒ dodaje komisarz UE.
Nauka i biznes: tylko razem
Kluczem do sukcesu w tej dziedzinie jest kooperacja między nauką a biznesem. To jest już nawet udowodnione, że badania które są blisko powiązane z przemysłem mają znacznie większy wpływ na społeczeństwo. ‒ To zdecydowanie jest jedna z tych rzeczy, których szukamy i na które czekamy, czyli współpraca między przemysłem a naukowcami ‒ ocenia Carlos Moedes.
W najbliższych latach Polska na innowacyjność będzie miała do wydania 25 mld zł z funduszy unijnych.
Błażej Prośniewski, mb
REKLAMA