Armenia: współczesne państwo w cieniu tragedii
Armenia jest krajem, który wyróżnia się ze względu na swoją historię, kulturę i tradycję. W latach 1915 -1917 w Imperium Osmańskim miały miejsce masowe mordy, które zmieniły oblicze tego kraju. O tym jaka dziś jest Armenia mówili w Polskim Radiu 24 goście „Kawy dyplomatycznej” Tomasz Knothe i Maciej Bohosiewicz.
2015-04-28, 21:13
Posłuchaj
Sto lat po ludobójstwie Ormian w Imperium Osmańskim wydarzenie to ma wciąż fundamentalne znaczenie dla ormiańskiej i tureckiej tożsamości oraz silnie rzutuje na politykę Armenii, Turcji i ich wzajemne stosunki.
Maciej Bohosiewicz, przewodniczący Rady Fundacji Ormiańskiej powiedział w Polskim Radiu 24, że Ormianie, którzy przeżyli ludobójstwo rozproszyli się po całym świecie. Większość z nich osiedliła się w Stanach Zjednoczonych, a także w Polsce.
- Wspólnota ormiańska w naszym kraju staje się coraz liczniejsza. Ormianie twierdzą, że wybrali Polskę na swoją drugą ojczyznę ze względu na polską gościnność. Od wieków Polacy są bardzo przychylni Ormianom – podkreślił Maciej Bohosiewicz.
Były ambasador RP w Armenii Tomasz Knothe dodał, że diaspora ormiańska w Stanach Zjednoczonych ma ogromne znaczenie. Zdaniem Gościa Polskiego Radia 24 Ormianie są niezwykle utalentowanymi, wpływowymi i wykształconymi ludźmi.
REKLAMA
- Grupa Ormian, która w Stanach Zjednoczonych mieszka od kilku pokoleń to ludzie bogaci i bardzo dobrze wykształceni. Podstawową grupą, która jest w Stanach to mieszkańcy Imperium Osmańskiego. Ormianie obok Żydów maja najsilniejsze lobby w Kongresie Stanów Zjednoczonych– powiedział Knothe.
Gospodarzem „Kawy dyplomatycznej” był Grzegorz Dziemidowicz.
Polskie Radio 24/op
REKLAMA