W poniedziałek rusza sesja egzaminacyjna międzynarodowej matury
Egzaminem pisemnym z języka angielskiego w poniedziałek rano sesję maturalną rozpoczną maturzyści, którzy chcą uzyskać międzynarodową maturę - International Baccalaureate (IB).
2015-05-04, 06:00
Posłuchaj
Program przygotowujący do matury międzynarodowej prowadzi w Polsce ponad 30 szkół (większość z nich to placówki niepubliczne). Jest on realizowany w naszym kraju od 1993 roku. Jako pierwsze przystąpiły do niego warszawskie XXXIII Liceum Ogólnokształcące Dwujęzyczne im. Mikołaja Kopernika i III Liceum Ogólnokształcące im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni.
Program International Baccalaureate (IB) realizowany jest w dwóch ostatnich klasach liceum. Wszystkie zajęcia prowadzone są wówczas w języku angielskim. Każda szkoła sama decyduje, jak przeprowadzić nabór do tych klas.
Dyplom IB odpowiada polskiemu świadectwu dojrzałości i uprawnia do ubiegania się o przyjęcie na studia w polskich uczelniach na takich samych zasadach, jakie daje zdanie polskiej matury. Jednak większość uczniów jako motywacje do podjęcia nauki w systemie IB podaje chęć studiowania w innym kraju, najczęściej w Wielkiej Brytanii.
- Połowa naszych maturzystów to osoby, które od samego początku nauki w szkole są zdecydowane, że chcą studiować za granicą - powiedziała wicedyrektor LO im. Kopernika Grażyna Kania. - Pozostali aplikują często na uczelnie zagraniczne i na polskie. Robią tak nawet wtedy, gdy są zdecydowani studiować w kraju, chcą sprawdzić jakie by mieli szanse gdzie indziej - dodała.
Według niej, wielu maturzystów międzynarodowych, którzy decydują się na studia zagraniczne wybiera kierunki i połączenia kierunków, których nie ma w naszym kraju. - Na przykład jeden z naszych uczniów chce studiować kierunek dotyczący biznesu w sporcie - wskazała.
W tym roku do matury międzynarodowej w stołecznym liceum im. Kopernika przystąpi 42 abiturientów. 40 z nich to tegoroczni maturzyści, dwie osoby to absolwenci z wcześniejszego rocznika, które chcą poprawić swój wynik.
Jak wygląda matura międzynarodowa?
Międzynarodowa sesja maturalna rozpoczyna się zawsze w pierwszych dniach maja. Z reguły jest to 2 maja. Ponieważ w tym roku przypada on w sobotę, dlatego zdecydowano o rozpoczęciu sesji egzaminacyjnej w poniedziałek 4 maja, czyli w tym samym dniu, gdy rozpoczyna się sesja egzaminacyjna polskiej matury.
Sesja IB trwa trzy tygodnie. W tym czasie uczniowie zdają kilkanaście egzaminów z sześciu przedmiotów. Obowiązkowy jest język ojczysty, obcy i matematyka. Oprócz tego maturzyści zdają egzamin z nauk społecznych (do wyboru: geografia, historia lub filozofia), przyrodniczych (biologia, chemia lub fizyka) i z przedmiotu wybranego przez ucznia spośród wszystkich oferowanych w szkole. Egzaminy odbywają się w dwóch turach: porannej i popołudniowej.
Materiały na egzamin maturalny przygotowywane są w Wielkiej Brytanii i stamtąd rozsyłane są do szkół na całym świecie. Po zakończeniu egzaminu prace są kodowane i wysyłane pocztą kurierską do egzaminatorów w różnych państwach na całym świecie. Wszystkie egzaminy (z wyjątkiem egzaminu z języka ojczystego) uczniowie zdają w języku angielskim.
Maturzystów obowiązuje 24-godzinna tajemnica dotyczącej zadań zawartych w arkuszach egzaminacyjnych, bowiem identyczne zadania rozwiązują maturzyści mieszkający na różnych kontynentach, w różnych strefach czasowych.
Każda praca oceniana jest w skali od 1 do 7 punktów. Z sześciu części egzaminu uczeń może uzyskać maksymalnie 42 punkty. Można też uzyskać dodatkowe trzy punkty za esej z teorii wiedzy i pracę badawczą z wybranego przedmiotu - obie prace muszą być napisane po angielsku. Dodatkowo wszyscy uczniowie muszą przepracować 150 godzin na rzecz środowiska społecznego lub przyrodniczego. Aby zdać maturę IB, trzeba uzyskać co najmniej 24 punkty.
Wyniki egzaminu zamieszczone zostaną na stronie internetowej Organizacji IB w lipcu, dyplomy młodzież otrzyma na początku września.
***
System IB powstał w 1962 roku w Genewie. Celem nauczania i wychowania w szkołach IB jest "całościowa edukacja i wykreowanie człowieka na miarę jednoczącego się świata XXI wieku, (...) promowanie wzajemnego zrozumienia między narodami, a także ułatwienie uczniom geograficznej i kulturowej mobilności bez względu na przynależność narodową czy państwową". Na świecie program IB prowadzony jest przez ponad 2330 szkół.
PAP, kk
REKLAMA