Wybory prezydenckie 2015. Jacek Wilk: Polacy nie mogą być najbardziej rozbrojonym narodem w Europie

Kandydat KNP na prezydenta Jacek Wilk przekonuje, że każdy dorosły, zdrowy Polak, który przeszedł przeszkolenie, powinien mieć dostęp do broni. Dodał, że sprawa byłego ministra sprawiedliwości Cezarego Grabarczyka pokazuje, że przepisy w tej kwestii są "wręcz absurdalne".

2015-05-05, 13:20

Wybory prezydenckie 2015. Jacek Wilk: Polacy nie mogą być najbardziej rozbrojonym narodem w Europie
Jacek Wilk. Foto: Artur Andrzej/Wikimedia Commons

Posłuchaj

Jacek Wilk uważa, że Polacy nie mogą być najbardziej rozbrojonym narodem (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Jacek Wilk mówił na konferencji prasowej przed Ministerstwem Sprawiedliwości, że jego środowisko od zawsze jest za posiadaniem broni przez "praworządnych obywateli, którzy mają czyste konto, nie są skazani, są zdrowi, przeszli przeszkolenie".

Kandydat KNP ocenił, że obecnie przepisy dotyczące dostępu do broni są "wręcz absurdalne", a "zwykły praworządny obywatel, który ma prawo posiadać środki niezbędne do obrony siebie i swojej rodziny, ma ogromne trudności", żeby uzyskać pozwolenie na broń palną. - Tak dalej być nie może. Polacy nie mogą być najbardziej rozbrojonym narodem w Europie, to trzeba zdecydowanie zmienić - powiedział Wilk.

"Najczęściej używanym narzędziem jest nóż kuchenny"

Zaproponował, aby dostęp do broni w Polsce był wzorowany na rozwiązaniach szwajcarskich. - Model szwajcarski polega na tym, że każdy dorosły zdrowy obywatel, który przeszedł przeszkolenie wojskowe, może posiadać broń w domu - powiedział Wilk.

Dodał, że obywatele, którzy mają broń i potrafią się nią posługiwać, stanowią "ogromny potencjał obronny". - W razie napaści na kraj mamy setki tysięcy, jeśli nie miliony uzbrojonych mężczyzn i kobiet, którzy mogą podejmować walkę i (stawiać) skuteczny opór - powiedział Wilk.

REKLAMA

Przekonywał, że argumenty, że powszechny dostęp do broni przyczyni się do większej liczby zabójstw, są "zupełnie bezpodstawne". - Najczęściej używanym narzędziem przy morderstwach jest nóż kuchenny - powiedział Wilk.

Absurdalne przepisy?

Kandydat KNP na prezydenta odniósł się też do okoliczności dymisji ministra sprawiedliwości Cezarego Grabarczyka. Dymisja Grabarczyka wiąże się ze sprawą, o której donosiły media. Grabarczyk został przesłuchany przez prokuraturę w Ostrowie Wielkopolskim w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości, do jakich miało dochodzić w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Łodzi przy egzaminach i wydawaniu zezwoleń na broń palną. Policjanci z Łodzi mieli załatwiać VIP-om broń bez konieczności zdawania egzaminów.

Kandydat KNP ocenił, że sprawa Grabarczyka pokazuje chyba najlepiej, "jakim absurdem" są w Polsce przepisy dotyczące posiadania broni. - Skoro nawet minister, osoba na takim stanowisku, nie była w stanie spełnić, czy może nie chciała, czy nie mogła, wszystkich wymogów do posiadania tejże broni i omijała prawo, to cóż dopiero zwykli obywatele, którzy tę broń chcieliby mieć - powiedział Wilk.

"Musimy mieć profesjonalnych stróżów prawa"

Jacek Wilk skomentował także wydarzenia w Knurowie, gdzie podczas meczu na stadionie doszło do burd pseudokibiców. Policja użyła broni gładkolufowej, zmarł 27-letni kibic, trafiony gumowym pociskiem.

REKLAMA

- Po raz kolejny stworzono atmosferę nagonki, nienawiści w stosunku do policji. To jest bardzo niewłaściwa droga, niewłaściwe podejście. Sprawnie działająca policja to jest jeden z fundamentów państwa prawa - powiedział Wilk.

Dodał, że trzeba zbadać wszystkie okoliczności wydarzeń z Knurowa i wyciągnąć z nich ewentualne konsekwencje. Ocenił, że polska policja jest słabo wyposażona i przeszkolona. - Musimy mieć profesjonalnych stróżów prawa - podkreślił.

Kto może starać się o broń?

Według statystyk policji na 31 grudnia 2014 r. pozwolenie na broń posiadało ogółem 197 595 Polaków. Pozwolenia są wydawane na różne cele. Najwięcej osób, na koniec ub. roku, miało pozwolenie na cel łowiecki - 116 293, najmniej w celach rekonstrukcji historycznych - 33. Do ochrony osobistej pozwolenia miało 62 693 osób.

Warunki uzyskania pozwolenia na broń określa ustawa o broni i amunicji. Według jej zapisów pozwolenie na broń wydaje właściwy ze względu na miejsce pobytu organ policji, jeżeli wnioskodawca nie stanowi zagrożenia dla samego siebie, porządku lub bezpieczeństwa publicznego oraz przedstawi ważną przyczynę posiadania broni.

REKLAMA

Aby ubiegać się o pozwolenie, trzeba mieć ukończone 21 lat. Pozwolenia nie wydaje się osobom: z zaburzeniami psychicznymi, wykazującym istotne zaburzenia funkcjonowania psychologicznego, uzależnionym od alkoholu lub od substancji psychoaktywnych, nieposiadającym miejsca stałego pobytu na terytorium RP, stanowiącym zagrożenie dla siebie, porządku lub bezpieczeństwa publicznego (skazanym prawomocnym orzeczeniem sądu za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe, skazanym prawomocnym orzeczeniem sądu za nieumyślne przestępstwo przeciwko życiu i zdrowiu, przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji popełnione w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo gdy sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia).

Osoba, która występuje o wydanie pozwolenia na broń, jest obowiązana zdać egzamin przed komisją powołaną przez właściwy organ policji ze znajomości przepisów dotyczących posiadania i używania danej broni oraz z umiejętności posługiwania się tą bronią.

IAR,PAP,kh

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej