19. Piknik Naukowy. Moc atrakcji na Stadionie Narodowym

O godz. 11 rozpoczął się 19. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Na Stadionie Narodowym w Warszawie na ponad dwustu stanowiskach przygotowano około tysiąca pokazów, eksperymentów i warsztatów typu "zrób to sam". W tym roku tematem przewodnim imprezy jest światło. Ludzi ciekawych świata nie może tam zabraknąć, warto też zabrać dzieci - wiele instytucji przygotowało pokazy specjalnie dla najmłodszych. Wstęp jest bezpłatny - impreza potrwa do godz. 20.

2015-05-09, 15:15

19. Piknik Naukowy. Moc atrakcji  na Stadionie Narodowym
19. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Foto: Polskie Radio

Posłuchaj

"Rozświetlony" 19. Piknik Naukowy Polskiego Radia (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Piknik to największa w Europie impreza plenerowa o tematyce naukowej. W tym roku skupia się przede wszystkim na korzyściach jakie daje nam światło i związanych z nim zagadnieniach: od peryskopów przez pryzmaty i zabytkowe neony do teorii względności Einsteina i systemu nawigacji GPS. Światło jest bowiem tematem interdyscyplinarnym i dla wielu zwiedzających może być zaskoczeniem jak wiele dziedzin nauki obejmuje.

Na Pikniku można dowiedzieć się m.in., jak zapalić żarówkę za pomocą ogórka kiszonego, przerobić telefon komórkowy na mikroskop, ulepić lampkę oliwną jak z czasów antycznych, przekonać się, jak zmienić bieg światła wrzaskiem i zobaczyć, jak działał kamień słoneczny Wikingów.

Swoje stanowisko na pikniku ma między innymi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który na co dzień sprawdza jakość żywności i bezpieczeństwo zabawek. Pracownicy laboratoriów urzędu prezentują, jak wykorzystują światło na przykładzie techniki zwanej chromatografią cienkowarstwową. Pokazują też jak przy pomocy czerwonej kapusty i palonych włókien sprawdzić skład artykułów spożywczych i wyrobów włókienniczych.

Posłuchaj

undefined 0:27
+
Dodaj do playlisty

REKLAMA

- To nie jest festyn, dużym zainteresowaniem cieszą się też trudniejsze eksperymenty - przyznają spejcaliści z Instytutu Chemii Fizycznej PAN. Na ich stanowisku można między innymi zobaczyć swoje ciało w obrazie kamery termowizyjnej. Naukowcy tłumaczą, dlaczego najcieplejsza jest twarz.

Najmłodsza widownia zafascynowana pokazem (foto: Robert Gardziński)

Z kolei doktor Karolina Hansem z Wydziału Psychologii UW wyjaśnia pozytywny wpływ słońca na nasze samopoczucie. W Polsce u 10 procent społeczeństwa odnotowuje się przypadki jesiennej depresji. Ten problem nie występuje w krajach południowej Europy.

REKLAMA

Ewa Drozd z Narodowego Centrum Badań Jądrowych opowiada o wpływie promieniowania na człowieka i czy jest szkodliwe. Na przykład na Kaukazie czy w Norwegii jest większy poziom napromieniowania uranem niż w Polsce. Mimo to, mężczyźni w tamtych krajach żyją statystycznie dłużej niż Polacy.

Piknik Naukowy: transmisja na żywo >>>

Rafał Podgórski z Koła Naukowego Biotechnologów Herbion prezentuje świecące glony. To jest ich mechanizm obronny. Światło ma przyciągać drapieżniki, które zjedzą zwierzęta żywiące się właśnie tymi glonami.

Stanisław Łoboziak z Centrum Nauki Kopernik wyjaśnia czym jest bioluminescencja i czemu robaczki świętojańskie świecą. To tak naprawdę samice w ten sposób przyciągają prawie ślepe samce.

REKLAMA

Dodatkową atrakcją jest korespondencja wymieniana między Albertem Einsteinem i Marią Curie-Skłodowską. Listy przyjechały na piknik z archiwum Alberta Einsteina w Izraelu. Część z nich jest prezentowana publicznie po raz pierwszy.

- Mamy w każdym z sektorów wokół Stadionu - ale także w środku - punkty informacyjne. Tam można dostać mapki, spytać o poradę, co warto zobaczyć - mówi przewodnicząca zespołu programowego Pikniku, dr Marta Fikus-Kryńska.

Pełny program Pikniku Naukowego >>>

W poprzednich latach piknik odwiedzało od 120 do 150 tys. osób. Prezes Zarządu Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski ma nadzieję, że także w tym roku publiczność dopisze. Polskie Radio, które w tym roku obchodzi swoje 90-lecie, przed odwiedzającymi imprezę odsłania swoje kulisy i udowadnia, że mimo sędziwego wieku jest nowoczesne.

REKLAMA

Piknik Naukowy przyciągnął tłumy zwiedzających (zrzut ekranu pikniknaukowy.pl)

Na 11 stanowiskach (sekcja B, wejście bramą nr 2 od Ronda Waszyngtona) obecne będą wszystkie programy, a także portal PolskieRadio.pl, Informacyjna Agencja Radiowa, Studio Reportażu i Dokumentu, Teatr PR czy Archiwum. Ze Stadionu Narodowego realizowany będzie program radiowej Jedynki, to też okazja do spotkania z dziennikarzami i zobaczenia na żywo radiowych głosów.

Portal PolskieRadio.pl (stanowisko B 19) zaprezentuje swoje serwisy historyczne, gdzie udostępnione są m.in. dramatyczne przemówienia Stefana Starzyńskiego z września 1939 roku, wypowiedzi Marszałka Józefa Piłsudskiego, ministra Józefa Becka, premiera Ignacego Paderewskiego, generałów Sikorskiego, Andersa, Montgomery’ego, de Gaulle’a. To doskonała okazja by posłuchać wspomnień świadków przełomowych wydarzeń, postaci z naszej historii i dowiedzieć się, jak brzmiały głosy Churchilla, Stalina, Roosevelta, Ribbentropa, Bieruta czy Gomułki.

Posłuchać można też pisarzy i poetów: Zofii Nałkowskiej, Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Kazimierza Wierzyńskiego, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Witolda Gombrowicza, Leopolda Tyrmanda, Marka Hłasko.

REKLAMA

Stanowisko portalu PolskieRadio.pl (polskieradio.pl)

Ponadto będzie można oddać głos w konkursie "Wydarzenie Historyczne Roku 2014", w którym portal PolskieRadio.pl walczy o pierwsze miejsce w kategorii "Edukacja i multimedia", a także zapoznać się z nową aplikacją mobilną i grą miejską "Dźwięki z przeszłości".

Mapa stanowisk na Pikniku Naukowym >>>

REKLAMA

Piknik Naukowy powstał dzięki inicjatywie i pomysłom prof. Łukasza Turskiego z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN oraz pracowników Polskiego Radia: Krystyny Kępskiej-Michalskiej i Roberta Firmhofera (od 2006 r. dyrektora Centrum Nauki Kopernik). Pierwszy Piknik Naukowy (jako Piknik Naukowy Polskiego Radia BIS) odbył się 14 czerwca 1997 r. na Rynku Nowego Miasta. Wzięło w nim udział 17 warszawskich instytucji naukowych i dydaktycznych, które w 13 namiotach prezentowały doświadczenia i pokazy z fizyki, archeologii i medycyny. Piknik odwiedziło wówczas ponad 3 tys. osób.

W 2005 r. piknik został wyróżniony przez Komisję Europejską jako wzorcowy europejski projekt obszaru „Nauka i społeczeństwo”. Impreza była także nominowana do 13. Nagrody Mediów NIPTEL 2007. Piknik stał się inspiracją do wielu inicjatyw popularyzujących naukę, m.in. do powstania w Warszawie Centrum Nauki Kopernik.

Posłuchaj

undefined 0:26
+
Dodaj do playlisty

Wielbiciele nauki z innych państw, wzorując się na Pikniku Naukowym, organizują podobne imprezy m.in. na Ukrainie i Litwie, w Gruzji, Chorwacji, Rosji.

REKLAMA

IAR/PAP/fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej