MSW: W 2014 cudzoziemcy nabyli 1029 ha

Jak wynika ze sprawozdania MSW, cudzoziemcy kupili niewiele ziemi w Polsce. Opozycja wskazuje, że te dane nie prezentują stanu faktycznego, a siła nabywcza Polaków jest niska, natomiast cena ziemi u nas to 1/10 holenderskiej i 1/5 niemieckiej, stąd wynika konieczność renegocjacji Traktatu Akcesyjnego.

2015-05-19, 16:20

MSW: W 2014 cudzoziemcy nabyli 1029 ha
Wieś. Foto: Pixabay.com

Sejm wysłuchał sprawozdania ministra spraw wewnętrznych z corocznej realizacji ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców.

- Realizując przepisy ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców, w 2014 r. minister spraw wewnętrznych wydał 273 zezwolenia na nabycie nieruchomości gruntowych o łącznej powierzchni 1036 ha, w tym 166 zezwoleń na nabycie nieruchomości rolnych i leśnych o łącznej powierzchni 1029 ha – poinformował w Sejmie wiceminister spraw wewnętrznych Tomasz Szubiela.

Jak dodał, zezwolenia na nabycie nieruchomości gruntowych dotyczyły najczęściej nieruchomości położonych w województwach wielkopolskim, lubuskim oraz warmińsko-mazurskim:

- Wśród podmiotów, którym wydano zezwolenie, dominowały te reprezentujące obywatelstwo lub kapitał Ukrainy i Niemiec. Ponadto w 2014 r. minister spraw wewnętrznych wydał 68 decyzji odmawiających cudzoziemcom udzielenia zezwolenia na nabycie nieruchomości gruntowych oraz lokali. W ramach wymienionej liczby decyzje negatywne zostały wydane z powodu niewykazania przez cudzoziemca jego trwałych więzi z Polską bądź niespełnienia ustawowych przesłanek uzasadniających wydanie zezwolenia. Spośród wskazanej liczby wszystkich decyzji odmownych 14 wydano z powodu wyrażenia sprzeciwu przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

W sprawozdaniu podano, że odnotowano 23 transakcje przeprowadzone z naruszeniem ustawy, z czego w 10 przypadkach „doprowadzono do stanu zgodnego z przepisami”, natomiast w 13 minister wystąpił do sądu o stwierdzenie nieważności.

Ministerstwo jest zadowolone z regulacji i twierdzi, że „ustawa o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców, która od wielu lat funkcjonuje w polskim porządku prawnym, zapewnia kontrolę obrotu nieruchomościami z udziałem cudzoziemców w Polsce” oraz dobrze ocenia cały okres obowiązywania tych przepisów:

- W ciągu ostatnich 25 lat (dane są gromadzone od 1990 r.) cudzoziemcy uzyskali ponad 24 tys. zezwoleń na nabycie nieruchomości o łącznej powierzchni ok. 52 tys. ha – mówił wiceminister. - Na nabycie lub objęcie akcji lub udziałów w spółkach handlowych posiadających nieruchomości w Polsce w okresie ostatnich 19 lat (obowiązek uzyskania zezwolenia istnieje od 1996 r.) wydano ponad 3300 zezwoleń dotyczących ponad 56 tys. ha nieruchomości.

Jeszcze mniej jest wykupionych nieruchomości gruntowych:
- Z danych zgromadzonych w elektronicznych rejestrach prowadzonych przez ministra od 1999 r. wynika, że do końca 2014 r. cudzoziemcy nabyli na podstawie zezwoleń i bez obowiązku uzyskania zezwolenia nieruchomości gruntowe o łącznej powierzchni 52 tys. ha, co stanowi niecałe 0,17% powierzchni całego kraju.

Posłowie opozycji nie podzielają optymizmu MSW i wnieśli o odrzucenie informacji, jako nie prezentującej stanu faktycznego.

Poseł Bogdan Rzońca mówił, że potrzebna jest renegocjacja Traktatu Akcesyjnego.
- Dziś wiemy – 1 maja 2016 r. już wkrótce – że można było przez te lata – o to wnioskowaliśmy – renegocjować traktat europejski. Dziś siła nabywcza średniej pensji Polaka jest niska, wobec tego należało renegocjować traktat w taki sposób, by wolny obrót ziemią w Polsce nastąpił wtedy, gdy siła nabywcza pensji Polaka będzie stanowić 90 proc. średniej siły nabywczej w 5 najbogatszych państwach Unii Europejskiej. Dziwne jest też, że minister spraw wewnętrznych wydaje zezwolenia na nabycie nieruchomości rolnych przez cudzoziemców, jeśli sprzeciwu nie wniesie minister rolnictwa. Nie ma jednak wpisanego w ustawę przepisu mówiącego o obligatoryjności, konieczności pytania ministra środowiska o sprzedaż ziemi. Jest to fakultatywne. Polskie grunty rolne są atrakcyjne dla zagranicznych nabywców z bardzo wielu powodów. Grunty te są dogodnie położone, w centrum kontynentu europejskiego, w niewielkim stopniu zdegradowane intensywnymi uprawami, atrakcyjne cenowo. W Polsce średnia cena hektara ziemi wynosi ok. 5197 euro, w Holandii – 52 tys. euro, w Niemczech – 25 tys. euro.

Głosowanie nad wnioskiem o odrzucenie informacji odbędzie się na kolejnym posiedzeniu Sejmu.

MP

Polecane

Wróć do strony głównej