Fundusze europejskie: : umowy na pierwsze nabory w RPO województwa dolnośląskiego

Ponad 860 mln euro chce przeznaczyć województwo dolnośląskie w ramach RPO na lata 2014-20 na zadania związane z rynkiem pracy i małymi i średnimi przedsiębiorstwami. W piątek marszałek Cezary Przybylski podpisał pierwsze umowy na przekazanie pieniędzy.

2015-05-22, 13:55

Fundusze europejskie: : umowy na pierwsze nabory w RPO województwa dolnośląskiego
Wrocław - fragment panoramy miasta. Foto: mat. prom. miasta Wrocław

Dwie pierwsze umowy na przekazanie pieniędzy i ogłoszenie naborów oraz konkursów do Regionalnego Programu Operacyjnego dla Dolnego Śląska na lata 2014-2020 zawarto z Dolnośląskim Wojewódzkim Urzędem Pracy oraz z Dolnośląską Instytucją Pośredniczącą. Obie docelowo otrzymają po 400 mln i 460 mln euro.

Cezary Przybylski podkreślił, że fundusze mają być przeznaczone przede wszystkim na rozwój przedsiębiorczości i inicjatywy, a nie będą służyć wyłącznie kolejnym zasiłkom dla bezrobotnych czy szkoleniom.

- Zależy nam, by pomóc ludziom w zakładaniu firm i umożliwiać im działanie. Szczególnie tym osobom, które mają pomysły, ale brakuje im środków - mówił marszałek Przybylski.

Aktywizacja trwale bezrobotnych

Jak poinformowała dyrektor DWUP Monika Kwil-Skrzypińska, pierwszy nabór rozpocznie się już 29 maja i będzie poza konkursem skierowany do powiatowych urzędów pracy.

- Chcemy nie tylko aktywizować trwale bezrobotnych, ale będą też oferty dla osób po pięćdziesiątce, czy matek, które powracają z urlopów wychowawczych oraz osób niepełnosprawnych - zaznaczyła Kwil-Skrzypińska.

Dodała, że zgodnie z zaleceniem Komisji Europejskiej, w tym rozdaniu funduszy zwiększy się kwota pieniędzy oraz liczba osób, które będą mogły skorzystać z bezzwrotnych dotacji i pożyczek.

Dotacje wyniosą po 24 tys. i 40 tys. zł

Dyrektor poinformowała, że dotacje wyniosą po 24 tys. i 40 tys. zł, a pożyczki sięgną kwoty 70 tys. zł.

Szefowa Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej Renata Granowska powiedziała, że pierwsze nabory skierowane do małych i średnich przedsiębiorstw odbędą się we wrześniu.

- Innowacyjność będzie w nich odmieniana przez wszystkie przypadki. Jako pierwsze będą ogłoszone nabory na badania i rozwój, następnie na infrastrukturę rozwojową oraz rozwój usług i produktów z Dolnego Śląska - powiedziała Granowska.

Dodała, że kolejne konkursy będą związane m.in. z internacjonalizacją przedsiębiorstw, która ma polegać na wejściu MŚP na rynki międzynarodowe, przekształcaniem gruntów gminnych w tereny inwestycyjne oraz na inwestycje w odnawialne źródła energii i niską emisję, czyli walkę z zanieczyszczeniem powietrza.

- Samorządy będą mogły dostać aż 85 proc. pieniędzy na przekształcenie terenu na cele inwestycyjne, czyli np. uzbrojenie gruntu. To bardzo duża szansa dla gmin - podkreśliła Granowska.

Wiceminister administracji i cyfryzacji Stanisław Huskowski zaznaczył, że Dolny Śląsk jako pierwszy polski region podpisał umowę z Komisją Europejską na RPO.

- Nasz resort monitoruje wydawanie tych środków w całym kraju i cieszę się, że ten region nadal jest w czołówce - mówił Huskowski.

PAP, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej