Standard & Poor’s o ratingu Polski po wyborach
Według agencji Standard & Poor’s Ratings Services, wynik niedzielnych wyborów prezydenckich nie ma bezpośredniego wpływu na ocenę ratingową i perspektywę ratingu Polski. Jednak wybory parlamentarne mogą mieć wpływ na polską gospodarkę.
2015-05-26, 20:01
Obecnie długo i krótkoterminowy rating ryzyka kredytowego zadłużenia w walucie obcej znajduje się na poziomie A-/A-2 z perspektywą pozytywną a długo i krótkoterminowy rating ryzyka kredytowego zadłużenia w walucie krajowej jest na poziomie A/A-1 z perspektywą pozytywną).
Zacięta kampania parlamentarna obniży wskaźniki gospodarcze
Jak oceniają eksperci agencji, Andrzej Duda wygrał wyścig o prezydenturę niewielką różnicą głosów, co w jej ocenie zapowiada zaciętą kampanię przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi.
Przedwyborcze wydatki lekko podniosą deficyt finansów publicznych
Obecna ocena ratingowa Polski uwzględnia szacunki agencji, co do możliwej wysokości przedwyborczych wydatków: m.in. przewidywany deficyt finansów publicznych na poziomie 3% PKB, w odróżnieniu do rządowych prognoz kształtujących się na poziomie 2,7% PKB.
Ostatnie wypowiedzi przedstawicieli zarówno partii rządzącej, jak i ugrupowań opozycyjnych, mogą zapowiadać dalsze rozluźnienie polityki fiskalnej rządu przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi.
REKLAMA
Pomimo tego agencja zakłada, że rząd jest wciąż mocno zdeterminowany, aby utrzymać deficyt poniżej 3% PKB w tym roku – ten cel może zostać wsparty przez wyższy niż zakładano wzrost gospodarczy.
Pytania o politykę monetarną
Wynik wyborów prezydenckich może także mieć wpływ na kształt przyszłej polityki monetarnej, ponieważ w 2016 roku prezydent Duda będzie mógł nominować nowego prezesa Narodowego Banku Polskiego.
Komunikat, jk
REKLAMA