Plany Komisji Europejskiej ws. uchodźców. 3,6 tysiąca z nich w Polsce?

Polska może być zmuszona do przyjęcia ponad trzech tysięcy sześciuset imigrantów. Tego chce Komisja Europejska, która przedstawiła najnowsze propozycje podziału uchodźców między unijne kraje.

2015-05-27, 18:00

Plany Komisji Europejskiej ws. uchodźców. 3,6 tysiąca z nich w Polsce?
Komisja Europejska chce zmusić unijne kraje do przyjmowania uchodźców. Foto: Panthermedia

Posłuchaj

Polska będzie musiała przyjąć ponad 3600 imigrantów. Relacja Beaty Płomeckiej z Brukseli (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Chodzi o 40 tysięcy uciekinierów, którzy nielegalnie dostali się do Europy przepływając Morze Śródziemne.

Za słowami idą czyny - napisał w oświadczeniu wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans. Komisja kilkanaście dni temu zapowiadała, że przedstawi jeszcze przed końcem miesiąca plan szybkiego rozmieszczenia imigrantów w Unii Europejskiej.

Zaproponowane przez KE działania mają odciążyć kraje na południu UE, które przyjmują dziesiątki tysięcy uciekinierów z Afryki i Bliskiego Wschodu. KE chce, by pozostałe państwa Unii przejęły w ciągu dwóch lat 24 tys. imigrantów od Włochów oraz 16 tys. od Greków. System obejmie tych imigrantów, którzy faktycznie potrzebują ochrony międzynarodowej i mogą liczyć na status uchodźcy, czyli uciekinierów z Syrii i Erytrei.

Plan jest rozpisany na dwa lata. W tym czasie 40 tysięcy uchodźców będzie musiało znaleźć schronienie w krajach członkowskich, ale - jak się okazuje - nie we wszystkich. Bo w programie nie będą uczestniczyć Wielka Brytanii, Dania i Irlandia - pozwalają im na to unijne zapisy traktatowe. Ponadto z programu wyłączone zostały Grecja, Włochy i Malta, które zmagają się już teraz z napływem uchodźców.

REKLAMA

Polska będzie musiała przyjąć ponad dwa tysiące sześciuset. A także - o czym już informowano wcześniej - prawie tysiąc uchodźców przebywających w obozach poza Unią Europejską, na przykład przy granicy z Syrią.

Klucz podziału na poszczególne kraje oparty jest przede wszystkim na wielkości ich PKB, liczbie ludności, a także poziomie bezrobocia oraz liczbie już przyjętych uchodźców w ciągu minionych pięciu lat. Według tych kryteriów, najwięcej uchodźców trafiłoby do Niemiec - ok. 22 proc.

KE zamierza przeznaczyć na realizację propozycji dodatkowo 240 mln euro, czyli 6 tys. euro na jednego uchodźcę.

Propozycja rozmieszczenia imigrantów wymaga zgody kwalifikowanej większości w Radzie UE. Wśród krajów unijnych pomysł ten już wzbudził sporo kontrowersji. Zwolennikami obowiązkowych kwot imigracyjnych są - obok Włochów i Greków - m.in. Niemcy. Polska uważa, że przyjmowanie uchodźców powinno być dobrowolne. Przeciwne propozycji KE są też m.in. Węgry.

REKLAMA

IAR/PAP, to/iz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej