Awaria rządowego samolotu na lotnisku w Warszawie. "Byliśmy o krok od katastrofy"
Samolot z parlamentarzystami na pokładzie po nabraniu prędkości nie zdołał się wznieść. Pilot wyhamował maszynę. Najprawdopodobniej doszło do usterki nawigacji. Nikomu nic się nie stało.
2015-06-03, 15:40
Posłuchaj
Małgorzata Ławrowska poinformowała, że Radosław Sikorski wraz z członkami prezydium Sejmu musieli odwołać wyjazd do Pragi (IAR)
Dodaj do playlisty
Rzeczniczka marszałka Sejmu Małgorzata Ławrowska poinformowała, że na pokładzie było 18 osób, m.in. marszałek Sejmu Radosław Sikorski, wicemarszałkowie: Elżbieta Radziszewska, Jerzy Wenderlich i Eugeniusz Grzeszczak, posłowie: przewodnicząca Polsko-Czeskiej Grupy Parlamentarnej Monika Wielichowska i Jan Rzymełka z Komisji Spraw Zagranicznych oraz przedstawiciele Kancelarii Sejmu, dwóch tłumaczy, fotograf i ochrona BOR.
Maszyna, która uległa awarii, to jeden z dwóch samolotów wyczarterowanych od PLL LOT.
"Awaria zawsze może się zdarzyć"
Rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała, że samoloty, których używa m.in. premier Ewa Kopacz, wyczarterowane z Polskich Linii Lotniczych LOT przez skarb państwa, "to dobre samoloty, bezpieczne". - Awaria zawsze może się zdarzyć, ale jeśli są przestrzegane wszelkie procedury, to nie dojdzie do żadnego nieszczęścia - podkreśliła.
Powiedziała też, że od 1 czerwca rozpoczęła się procedura pozyskania dwóch mniejszych (12-14 pasażerów) samolotów do transportu najważniejszych osób w państwie. - Mamy nadzieję, że w 2016 roku - po zamknięciu postępowania - te samoloty zostaną dostarczone na potrzeby polskich VIP-ów - zaznaczyła Kidawa-Błońska. Według niej "jeśli chodzi o duże samoloty, to sprawa jest otwarta, ale wyczarterowanie ich z LOT-u gwarantuje bezpieczeństwo".
REKLAMA
Z kolei szef MON Tomasz Siemoniak na pytanie, czy możliwe jest przyspieszenie w sprawie zakupu samolotów dla VIP-ów, odpowiedział: "pozyskajmy w krótkim terminie te mniejsze, one zaspokoją dobrze nasze potrzeby, także takie jak dzisiejsza delegacja Sejmu". - Oczekujemy wyjaśnień od LOT, ale samoloty czarterowane spełniają wszystkie wymogi bezpieczeństwa - zaznaczył szef MON.
Zgoda wszystkich sił politycznych
Do sprawy zakupu samolotów dla VIP-ów odniósł się także marszałek Sejmu. Sikorski mówił w środę w TVN24, że według jego wiedzy jest zgoda wszystkich sił politycznych, by do takiego zakupu doszło.
- Wszyscy wiemy, że rząd potrzebuje mieć transport. To wywołuje kontrowersje, bo drogo kosztuje i ma atmosferę pewnego populizmu, ale jeśli chodzi o samoloty rządowe, to myślę, że jest już porozumienie wszystkich sił politycznych. I o ile wiem, dosłownie w tych dniach pan minister Siemoniak (szef MON) te procedury wdraża - powiedział Sikorski. Przypomniał, że w 2006 r., - gdy on sprawował funkcję ministra obrony - rozpisał stosowny przetarg. - Niestety ten przetarg został odwołany przez mojego następcę - zauważył.
Wcześniej we wpisie na Twitterze Sikorski podziękował "kapitanowi i załodze samolotu rządowego za profesjonalizm a wicemarszałkom i delegacji za zachowanie zimnej krwi".
REKLAMA
- Samolot rozpędził się do największej prędkości i wtedy poczuliśmy, że dzieje się coś niedobrego, że jest jakiś przerażający taniec samolotu. Czuło się próbę wytracenia prędkości, może rzeczywiście pasa startowego już nie starczało. Czuliśmy się bardzo źle i niepewnie, czuliśmy walkę pilota z samolotem, na szczęście wygrał pilot - relacjonował Jerzy Wenderlich. - Byliśmy o krok od katastrofy - podkreślił. Zapewnił jednocześnie, że "nie było żadnej, większej paniki".
- Reakcja pilota była jak najbardziej na miejscu - mówiła z kolei Elżbieta Radziszewska, chwaląc jego refleks. - Zanim samolot dobrze wystartował, to ostro hamował - dodała posłanka.
Źródło: TVN24/x-news
REKLAMA
Jak poinformowały PLL LOT, samolot rządowy rozpoczął rozbieg na pasie startowym - nie wystartował ani nie oderwał się od pasa startowego.
"Z uwagi na komunikat jednego z systemów, jaki pojawił się w kokpicie, zgodnie ze standardową procedurą obowiązującą w takich sytuacjach kapitan podjął decyzję o bezpiecznym przerwaniu rozbiegu i odkołowaniu na stanowisko postojowe w celu dokonania przeglądu systemu" - poinformował przewoźnik w oświadczeniu.
"Decyzję o bezpiecznym przerwaniu startu kapitan może podjąć tylko do osiągnięcia tak zwanej prędkości V1, czyli w momencie, w którym samolot cały czas jest na ziemi i ma wystarczającą długość pasa startowego, by bezpiecznie wyhamować maszynę. Jest to procedura, która obowiązuje w każdym tego typu przypadku" - zaznaczył LOT.
Parlamentarzyści lecieli do Czech, na wspólne posiedzenie prezydiów Sejmu i czeskiej Izby Poselskiej. Spotkanie odbędzie się w innym terminie. Jeszcze nie ustalono kiedy.
REKLAMA
Wicemarszałek Jerzy Wenderlich ocenił, że samolot w takim stanie w ogóle nie powinien zostać podstawiony.
- Gdyby nie my, to leciałby nim ktoś inny i katastrofa była rzeczywiście o włos (...) Wierzę, że właściwa komisja badania tego rodzaju wad dokona jakiegoś przeglądu, jak ten samolot mógł w ogóle być podstawiony na pas startowy - powiedział Wenderlich.
Wicemarszałek pochwalił jednocześnie załogę samolotu za umiejętności, determinację i podejmowanie błyskawicznych decyzji.
REKLAMA
Źródło: TVN24/x-news
Po katastrofie smoleńskiej w 2010 r. i rozformowaniu pułku specjalnego, który przewoził VIP-y, transport osób na najwyższych stanowiskach w państwie śmigłowcami pozostaje w gestii wojska. Transport na większe odległości odbywa się dwoma samolotami czarterowanymi od PLL LOT.
Z końcem 2013 r. wygasła pierwsza umowa na czarter samolotów średniej wielkości dla VIP-ów, podpisana z PLL LOT w 2010 r. W grudniu 2013 r. została podpisana kolejna czteroletnia umowa. Samoloty pomalowane w barwy reprezentujące Rzeczpospolitą Polską stacjonują na lotnisku Chopina w Warszawie i pozostają do wyłącznej dyspozycji czterech kancelarii: prezydenta, premiera oraz Sejmu i Senatu.
REKLAMA
W lutym br. odpowiedzialny za zakupy sprzętu i uzbrojenia wiceminister Czesław Mroczek powiedział, że MON dostrzega potrzebę zakupu większych samolotów. Resort przewiduje, że po wygaśnięciu w 2017 r. obecnej umowy na czarter maszyn od PLL LOT wojsko będzie obsługiwać przewóz VIP-ów także większymi, zakupionymi w tym celu maszynami.
W poniedziałek Inspektorat Uzbrojenia MON rozpoczął procedurę pozyskania dwóch mniejszych (12-14 pasażerów) samolotów do transportu najważniejszych osób w państwie. Umowa ma zostać podpisana w 2015 r., a dostawa maszyn ma nastąpić w 2016 r.
Źródło: TVP/x-news
mr, TVN24, IAR, PAP
REKLAMA
REKLAMA