Zawodowi kierowcy mają o 17 lat starsze serca niż wskazuje na to ich wiek

Takie dane wynikają z badań przeprowadzonych podczas kampanii "Ciśnienie na życie". Złe nawyki żywieniowe, nałogi i brak sportu powodują, że kierowcy mają kondycję jak osoby w starszym wieku.

2015-06-04, 19:26

Zawodowi kierowcy mają o 17 lat starsze serca niż wskazuje na to ich wiek
Inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego (ITD) przeprowadzili w Sękocinie na parkingu przy Zajeździe Bąk kontrole połączone z dobrowolnymi badaniami kardiologicznymi kierowców ciężarówek. Foto: PAP/Jakub Kamiński

Katarzyna Wlaś koordynator kampanii "Ciśnienie na życie" przypomina, że na stan serca i układu krążenia mają wpływ różne czynniki takie jak palenie papierosów, które dodaje sercu 10 lat.

Doktor Filip Szymański podkreśla, że kierowcy nie są świadomi jak bardzo zagrożeni są chorobami serca. - Częstość występowania czynników ryzyka chorób serca i naczyń takich jak zawał serca czy udar mózgu jest dwukrotnie większa niż w populacji ogólnej. Nadciśnienie tętnicze występuje w 32 procent populacji ogólnej, w grupie zawodowych kierowców - ponad 60 procent - powiedział doktor Szymański. Dodał, że najbardziej niepokojąca jest brak świadomości stanu zdrowia wśród kierowców.

W ramach kampanii "Ciśnienie na życie" w wielu miejscach w kraju w mobilnym centrum zdrowia można przejść badanie serca i ciśnienia krwi. Część z tych badań przeprowadzanych jest we współpracy z Inspekcją Transportu Drogowego podczas rutynowych kontroli stanu technicznego pojazdów.

IAR,kh

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej