Parlament Europejski nie chce normalizacji stosunków z Rosją
W obliczu zaangażowania Rosji w konflikt na Ukrainie, UE nie może obecnie rozważać powrotu do normalnych relacji z Moskwą - ocenił Parlament Europejski w przyjętej w środę rezolucji. Ponowił też apel do Rosji o zwrot Polsce wraku Tu-154.
2015-06-10, 15:20
Posłuchaj
PE podkreśla, że "bezpośrednie i pośrednie zaangażowanie Rosji w konflikt zbrojny na Ukrainie i nielegalna aneksja Krymu, jak również naruszenie integralności terytorialnej Gruzji, naciski gospodarcze i polityczna destabilizacja jej europejskich sąsiadów stanowią umyślne naruszenie zasad demokratycznych, podstawowych wartości i prawa międzynarodowego. W tym kontekście UE nie może rozważać powrotu do normalnych relacji z Rosją" - czytamy w dokumencie.
Eurodeputowani chcą żeby UE krytycznie oceniła relacje z Moskwą, co powinno obejmować przygotowanie "planu awaryjnego", który - wykorzystując unijną "miękką siłę", czyli m.in. sankcje - będzie przeciwdziałać agresywnej polityce rosyjskiej.
Współpraca możliwa, ale...
Europarlament uznał, że relacje mogą być ponownie nawiązane tylko, jeśli Rosja uszanuje integralność terytorialną Ukrainy, łącznie z Krymem, wdroży w pełni mińskie porozumienia o zawieszeniu broni na wschodzie Ukrainy oraz zaprzestanie destabilizujących działań militarnych na granicach z UE.
PE zaapelował do krajów UE o zachowanie jedność w sprawie agresji Rosji.
- Agresją wobec Ukrainy oraz aneksją Krymu przywództwo Rosji skierowało nasze stosunki na rozstajne drogi. Od Kremla zależy teraz, w którą stronę pójdziemy - współpracy, czy pogłębiającej się obcości - oświadczył po głosowaniu inicjator rezolucji, centroprawicowy europoseł z Litwy Gabrielius Landsbergis.
- Jestem przekonany, że Rosjanie, tak jak każdy z nas, chcą pokoju, nie wojny. Zmiany w Rosji mogą się rozpocząć i rozpoczną się wewnątrz kraju. Teraz jednak musimy przekazać jednoznaczną wiadomość rządzącym Rosją, że jesteśmy zjednoczeni z ofiarami agresji oraz z tymi, którzy popierają zasady, na których zbudowano Unię Europejską - dodał.
Moskwa finansuje europejskich ekstremistów?
Według europosłów, Rosja wspiera i finansuje partie radykalne i ekstremistów w UE, a tym samym "rzuca wyzwanie" demokratycznym krajom. PE wezwał Komisję Europejską i państwa unijne do podjęcia skoordynowanych działań, aby umożliwić monitorowanie finansowego, politycznego oraz technicznego wsparcia udzielanego przez Rosję partiom politycznym i innym organizacjom.
REKLAMA
Komisja Europejska powinna też zaproponować przepisy zapewniające pełną przejrzystość finansowania w polityce i uniemożliwiające finansowanie partii politycznych w UE przez podmioty polityczne lub gospodarcze spoza UE - uważają europosłowie.
Apel o zwrot wraku Tu-154
W rezolucji PE ponowiono wezwanie do Rosji o pełną współpracę w sprawie śledztwa dotyczącego zestrzelenia malezyjskiego samolotu pasażerskiego nad wschodnią Ukrainą w lipcu ub. roku oraz o "natychmiastowy zwrot wraku i wszystkich czarnych skrzynek polskiego samolotu rządowego, który rozbił się koło Smoleńska" 10 kwietnia 2010 r. Do rezolucji wpisano też apel do instytucji UE, aby poruszały sprawę wraku Tu-154 we wszystkich bilateralnych kontaktach z władzami rosyjskimi.
Za przyjęciem rezolucji opowiedziało 494 europosłów, 135 było przeciw i 69 wstrzymało się od głosu.
KRYZYS UKRAIŃSKI: serwis specjalny >>>
PAP/IAR/iz
REKLAMA
REKLAMA