Grzegorz Schetyna w Jerozolimie. Polska mediatorem w konflikcie bliskowschodnim
Prezydent Izraela zaapelował do Palestyńczyków o powrót do negocjacji pokojowych. Reuwen Riwlin mówił o tym w czasie spotkania z polskim ministrem spraw zagranicznych Grzegorzem Schetyną, który gości w Jerozolimie. W sobotę szef polskiej dyplomacji zapowiedział, że Polska, Niemcy i Francja włączą się w próbę rozwiązania najdłuższego współczesnego konfliktu na świecie.
2015-06-14, 14:44
Posłuchaj
Izraelski prezydent mówił polskiemu ministrowi, że pokój między Izraelem a Palestyńczykami można osiągnąć tylko poprzez rozmowy. Reuwen Riwlin potępił ostatnie działania Palestyńczyków, którzy na początku kwietnia przystąpili do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze, a w ostatnich tygodniach domagali się usunięcia Izraela z FIFA.
Riwlin prosił polskiego ministra, by przekazał to Palestyńczykom. - Wiem, że możemy liczyć na Was, wiem, że jesteście przyjaźnie nastawieni do nas i do Palestyńczyków. Dla nas to bardzo istotne, by wszyscy zrozumieli, że musimy zbudować wzajemne zaufanie - podkreślił.
Polska zwiększy pomoc dla Palestyńczyków >>>
Wcześniej, w czasie wizyty w Instytucie Jad Waszem Grzegorz Schetyna powtórzył w rozmowie z polskimi dziennikarzami, że Polska, Niemcy i Francja będą chciały doprowadzić do wznowienia negocjacji pokojowych, które zerwano ponad rok temu. - Zobaczymy, spróbujemy. Warto pokazać, że wszystko jest możliwe, by ten dialog funkcjonował jako próba znalezienia czegoś wspólnego, przełamania niemocy - mówił Schetyna.
REKLAMA
Jak relacjonuje z Jerozolimy wysłannik Polskiego Radia Wojciech Cegielski, w sobotę szef polskiej dyplomacji ma spotkać się z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu. W Izraelu to właśnie premier decyduje o wszystkim, co związane jest z negocjacjami pokojowymi.
Bliskowschodni konflikt
Konflikt izraelsko-palestyński to najdłużej trwający współczesny konflikt na świecie. Palestyńczycy chcą powstania własnego, niepodległego państwa, a Izrael domaga się dla siebie gwarancji bezpieczeństwa. Główne sporne kwestie to status Jerozolimy, którą oba narody uznają za swoją stolicę, sprawa granic przyszłego państwa palestyńskiego oraz izraelskie osiedla wybudowane na terenach palestyńskich.
Do tej pory w negocjacje pokojowe między Izraelem a Palestyńczykami angażowali się głównie Amerykanie oraz Brytyjczycy i Unia Europejska, jednak nikomu nie udało się dokonać przełomu. W lutym szefowa unijnej dyplomacji zapowiedziała nową inicjatywę w tej sprawie, która miałaby polegać na większym niż dotąd włączeniu się w rozmowy krajów z Bliskiego Wschodu.
IAR/aj
REKLAMA
REKLAMA