Misja "Resolute Support": Polacy zostaną dłużej w Afganistanie? Wniosek do prezydenta
Rząd skierował wniosek do prezydenta o przedłużenie do końca roku okresu użycia polskiego kontyngentu wojskowego w ramach doradczo-szkoleniowej misji "Resolute Support" w Afganistanie.
2015-06-16, 19:46
Obecnie obowiązuje postanowienie prezydenta, zgodnie z którym polscy żołnierze mogą przebywać w Afganistanie do 30 czerwca. Rząd wystąpił o przedłużenie tego okresu do końca 2015 r. - Polski Kontyngent Wojskowy będzie liczył do 200 żołnierzy i pracowników wojska. Głównym zadaniem PKW będzie doradztwo, bez angażowania żołnierzy w działania bojowe - podało Centrum Informacyjne Rządu.
Polscy żołnierze będą doradzać instytucjom podległym afgańskim ministerstwom obrony narodowej i spraw wewnętrznych na szczeblu strategicznym i operacyjnym, a także dwóm korpusom afgańskiej armii narodowej, siłom specjalnym, policji i regionalnemu centrum koordynacji. Wśród zadań PKW wymieniono również zapewnienie ochrony doradcom i bazie oraz doraźną ochronę konwojów logistycznych.
- Na wydatki związane z udziałem PKW w misji "Resolute Support" przeznaczono 35,56 mln zł, które zostaną sfinansowane z budżetu MON - poinformowało CIR.
Liczebność pierwszej zmiany kontyngentu była określona na do 150 żołnierzy i pracowników wojska. Jeśli prezydent podpisze nowe postanowienie, wojsko planuje powiększenie kontyngentu o żołnierzy sił specjalnych. Tak jak pozostali w nim Polacy mają się oni zajmować doradzaniem i szkoleniem Afgańczyków. Nie przewiduje się bojowego użycia komandosów.
REKLAMA
Misja "Resolute Support", którą NATO rozpoczęło z początkiem 2015 r. w miejsce poprzedniej, bojowej misji ISAF, ma charakter doradczo-szkoleniowy, a jej zasadniczym celem jest przygotowanie dowództw afgańskich sił obrony narodowej i bezpieczeństwa oraz instytucji podległych ministerstwom obrony i spraw wewnętrznych do samodzielnego działania.
W skład polskiego kontyngentu misji "Resolute Support" wchodzą specjaliści wydzieleni do dowództwa misji, doradzający władzom w Kabulu, instytucjom i służbom bezpieczeństwa oraz dowództwom regionalnym, a także siły wspierające i zabezpieczające działanie dowództwa PKW. W misji "Resolute Support" biorą udział głównie wyżsi oficerowie ze Sztabu Generalnego WP, dowództw generalnego i operacyjnego oraz MON.
Przygotowanie drugiej zmiany PKW do misji "Resolute Support" zostało sprawdzone na poligonie pod koniec kwietnia. W skład kontyngentu wejdzie ok. 150 żołnierzy z 10. Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie (woj. dolnośląskie), wchodzącej w skład 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.
Ceremonia przekazania obowiązków między pierwszą a drugą zmianą polskiego kontyngentu odbyła się w bazie Bagram w Afganistanie 13 czerwca. Dzień później żołnierze pierwszej zmiany, głównie z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie, byli już w Polsce.
REKLAMA
PAP/aj
REKLAMA