Jak rzucić palenie

9 mln Polaków pali papierosy. Połowa z nich wykazuje wolę rzucenia palenia. W Rozmowach o Zdrowiu dr Elżbieta Puścińska z Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc Sekcji Antytytoniowej i Irena Przepiórka z Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym mówiły o skutecznych sposobach zerwania z tym szkodliwym nałogiem.

2015-06-17, 20:23

Jak rzucić palenie
Ryzyko zachorowania na POChP dotyczy każdej osoby, palącej papierosy. Zaprzestanie palenia powinno być pierwszym krokiem w celu rozpoczęcia leczenia.Foto: flickr/hansel5569

Posłuchaj

17.06.15 Dr Elżbieta Puścińska: „Każda podjęta próba rzucenia palenia to początek zwycięstwa (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Nadciśnienie, cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów, nowotwory układu oddechowego, udary mózgu, POChP – to tylko niektóre z chorób, które mogą być skutkiem palenia tytoniu.

– Nikotyna powoduje procesy zapalne. Są one nie tylko obecne w oskrzelach i naczyniach krwionośnych, ale także w trzustce. Wpływa też niekorzystnie na gospodarkę hormonalną – tłumaczyła w Polskim Radiu 24 dr Elżbieta Puścińska.

Jak jednak poradzić sobie z nałogiem? Jak wskazywała w Rozmowach o Zdrowiu Irena Przepiórka, należy przede wszystkim rozpoznać, czy nasze uzależnienie ma naturę jedynie psychologiczną, czyli jest związane z przyjemnością czerpaną z samego rytuału zapalenia papierosa, czy występuje komponent fizjologiczny uzależnienia od nikotyny.

– Przede wszystkim trzeba sobie uświadomić negatywne skutki palenia. Poza tym należy zrozumieć swoje powody sięgania po papierosa i lepiej przygotować się do procesu rzucenia palenia. Ważne jest też to, żeby nie zniechęcać się, że kolejne próby rzucenia palenia nie są skuteczne – mówiła gość Polskiego Radia 24.  

REKLAMA

– Wielokrotność prób rzucenia palenia świadczy o tym, że palacz uczy się rozpoznawać mechanizm swojego nawyku. Istotne jest, by podejmować kolejne kroki i zastanowić się, co było powodem powrotu do nałogu i zawsze szukać pomocy – dodała dr Elżbieta Puścińska.

O groźnej przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POChP), która jest m.in. skutkiem palenia mówił w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Fal, pulmonolog.

Palacze mogą poszukiwać pomocy i rad pod numerem telefonu: 801 108 108.

Gospodarzem audycji był Henryk Szrubarz.  

REKLAMA

Polskie Radio 24/dds

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej