Polska staje się coraz ważniejszym ośrodkiem naukowym w Europie
Nasz kraj w najbliższych latach, dzięki środkom europejskim, może stać się bardzo ciekawym miejscem do pracy dla naukowców z zagranicy – uważają eksperci. Dziś w Warszawie spotkali się polscy badacze, którzy wrócili z zagranicy i zagraniczni naukowcy, pracujący w Polsce. Debatowali oni na temat tego, czy nad Wisłą warto prowadzić badania i realizować innowacyjne przedsięwzięcia biznesowe.
2015-06-17, 21:55
Posłuchaj
Polska staje się coraz ważniejszym ośrodkiem naukowym w Europie. Wciąż jednak niezbędne są działania, które wzmocniłyby nasz potencjał. Jednym z nich jest przyciągniecie zagranicznych naukowców nad Wisłę. Jak to zrobić? Zaproponować konkurencyjne wynagrodzenie oraz stworzyć dobre warunki dla rozwoju.
Podstawy są. Czas na następny krok
- Pieniądze są ważne, ale nie najważniejsze. Znacznie istotniejsze są zmiany strukturalne, otwarcie naszych instytucji na naukowców z zagranicy. Ważnym elementem jest też stworzenie takiego środowiska pracy, gdzie naukowcy mogą między ze sobą rozmawiać i wymieniać się swoimi pomysłami - mówi dr Tomasz Perkowski, wiceprezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
Według Macieja Sadowskiego ze Start-Up Hub Poland, istotnym elementem jest także promocja polskich osiągnięć naukowych na świecie.
- Mamy świetną infrastrukturę laboratoryjną, która dziś nie jest jeszcze w pełni wykorzystywana. Mamy coraz lepszą infrastrukturę biznesową - są miejsca, gdzie ludzie nauki mogą spotykać się z potencjalnymi inwestorami i mentorami. Mamy lotniska i przyzwoite drogi. Brakuje natomiast promocji tego, co osiągnęliśmy oraz sektorowych reform w tych obszarach, gdzie to jeszcze nie działa najlepiej.
REKLAMA
IT, chemia, a może rolnictwo?
Konkurencja na świecie, jeśli chodzi o pozyskanie najlepszych naukowców, jest duża. Dlatego istotne jest to, aby Polska znalazła swoje specjalizacje, które mogłyby stać się naszą wizytówką oraz haczykiem, przyciągającym badaczy z danych dziedzin.
- Według mnie, bez kompleksów możemy konkurować w obszarze IT, lotnictwa, chemii oraz agrotechniki. Mamy w Polsce ekstensywne, niedorozwinięte rolnictwo i jest to świetne miejsce do tego, aby rozwijać innowacyjne podejście do tej branży – wyjaśnia Maciej Sadowski.
Dr Perkowski dodaje do tego – astronomię, astrofizykę, matematykę, fizykę, chemię.
- Jesteśmy dobrzy w tych dziedzinach, ale czy w ich ramach znajdą się kierunki, które będą sprzyjały rozwoju innowacyjności? To dopiero się okaże. Z innowacyjnością jest tak, że trudno przewidzieć, co będzie jej motorem za 2-3 lata.
REKLAMA
Debatę pod tytułem ,,Destination Poland. Scientific and Business Opportunities for Foreign Researchers" zorganizowały: Fundacja na rzecz Nauki Polskiej oraz Start-Up Hub Poland Foundation.
Błażej Prośniewski
REKLAMA