Upały: jakie obowiązki ma pracodawca?
Za nami upalny weekend, a przed nami jeszcze bardziej upalne dni robocze. Jak pokazują różne badania, wysokie temperatury negatywnie wpływają na wykonywanie powierzonych pracownikowi obowiązków. W ciągu lata produktywność spada nawet o 20 proc.
2015-07-06, 13:28
Posłuchaj
Dlatego też w interesie samego pracodawcy jest stworzenie odpowiednich, czyli bezpiecznych i higienicznych warunków pracy -przypomina Danuta Rutkowska z Państwowej Inspekcji Pracy. - Jeśli w pomieszczeniu, w który wykonywana jest praca temperatura przekracza 28 stopni Celsjusza, pracodawca ma obowiązek zapewnić zimne napoje, nieodpłatnie, w ilość która zaspakaja potrzeby pracownika – mówi specjalistka.
Inaczej jest w przypadku zewnętrznych prac
Podobne obowiązki pracodawca ma wobec pracowników wykonujących pracę na otwartej przestrzeni. - Z tym, że w tym przypadku próg temperatury jest nieco inny. Gdy temperatura przekracza 25 stopni Celsjusza pracodawca ma obowiązek wobec pracowników, którzy na przykład pracują na budowie, zapewnić bezpłatnie zimne napoje. W przypadku, jeśli pracownik, który wykonuje pracę na otwartej przestrzeni, nie ma dostępu do wody bieżącej, pracodawca ma obowiązek zapewnić 90 litrów wody dziennie do celów higienicznych dla każdego pracownika – mówi gość.
Ważna jest również klimatyzacja i żaluzje
Ale to nie jedyne obowiązki jakie ma pracodawca w czasie wysokich temperatur -podkreśla Piotr Wojciechowski ekspert Prawa Pracy. - Przede wszystkim zasłanianie tych miejsc, gdzie pracownik ma ekspozycje na słońce, czyli to są żaluzje i rolety. To również są oczywiście klimatyzator, które Państwowa Inspekcja Pracy sprawdza, czy są regularnie odgrzybiane – mówi gość.
Można skrócić czas pracy
W sytuacji kiedy upały są szczególnie uciążliwe, pracodawca może też skrócić czas pracy. - Nie ma przeszkód, żeby w Prawie pracy napisać pracuj 7 godzin, nie 8 godzin. Pracodawca musie mieć oczywiście świadomość, że płaci na pełne 8 godzin. To jest jego dobra wola. Jest także prawdopodobieństwo, że jeśli szef nie da wolnego, to pracownicy będą chodzić na chorobowe, bo nie będą w stanie wykonywać swoich zadań – ostrzega rozmówca.
REKLAMA
Odpowiednie warunki pracy dla wszystkich
I co najważniejsze pracodawca ma obowiązek zapewnić odpowiednie warunki pracy, zarówno dla pracownika etatowego, jak i zatrudnionego na umowach cywilno-prawnych -dodaje ekspert
To również oznacza, że w obu przypadkach, całe ryzyko pogorszenia stanu zdrowia w miejscu wykonywania pracy ponosi pracodawca. Złamanie wspomnianych praw jest karane -dodaje Danuta Rutkowska.
Elżbieta Szczerbak, abo
REKLAMA
REKLAMA