Co czwarty z nas ma wirusa HCV!

Przypuszcza się, że podstępny wirus HCV, wywołujący wirusowe zapalenie wątroby typu C tkwi w co czwartym z nas! Jak walczyć z chorobą? Jak nie dopuścić do jej rozprzestrzeniania się? O tym w rozmowie z dr Grażyną Cholewińską-Szymańską, konsultantem wojewódzkim w dziedzinie chorób zakaźnych.

2015-07-11, 18:07

Co czwarty z nas ma wirusa HCV!
W Polsce zakażenie wirusem HCV rozpoznano u 750 tys. osób. Zdjęcie ilustracyjne. Foto: flickr/Sanofi Pasteur

Posłuchaj

11.07.15 Dr Grażyna Cholewińska-Szymańska: „Optymiści światowi mówią, że ok. 2030 roku nie będziemy mieć epidemii HCV (…)”.
+
Dodaj do playlisty

 Wirus HCV został rozpoznany zaledwie 26 lat temu. Zakazić się nim można poprzez kontakt z krwią chorego i stosunek płciowy.

– Wirusowe zapalenie wątroby typu C to przewlekła choroba wątroby, którą wywołuje wirus o nazwie Hepatitis C Virus. Konsekwencją tego zakażenia jest przewlekła infekcja trwająca wiele lat, na końcu prowadząca do marskości i raka wątroby. Charakterystyczny dla tej choroby jest bardzo długi okres asymptomatyczny, czyli okres chorobowy przebiegający bez objawów – tłumaczył gość Polskiego Radia 24.  

W Polsce zakażenie tym wirusem rozpoznano u 750 tys osób. Leczenie przez lata ewoluowało – rozpoczęło się od podawania w zastrzykach syntetycznego interferonu, obecnie stosuje się bardzo skuteczne leki o działaniu bezpośrednio przeciwwirusowym.

– Terapia interferonem jest bolesna i długa. Powoduje wiele działań niepożądanych. Ona jednak jedynie hamuje proces rozwoju wirusa. Lekarstwa nowej ery walki z HCV natomiast bezpośrednio hamują rozmnażanie wirusa doprowadzając do trwałego wyleczenia – mówiła dr Grażyna Cholewińska-Szymańska.

Z dr Grażyną Cholewińską-Szymańską rozmawiał Grzegorz Frątczak.

Polskie Radio 24/dds

Polecane

Wróć do strony głównej