Kolejne rewelacje WikiLeaks: przez Schroedera do Putina? Opublikowano nowe dokumenty
Amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) podsłuchiwała Gerharda Schroedera nie tylko gdy był kanclerzem Niemiec, ale także po jego odejściu z rządu, gdy wszedł do rady nadzorczej spółki budującej gazociąg przez Bałtyk - podał w niedzielę "Bild".
2015-07-12, 16:40
Demaskatorski portal WikiLeaks opublikował w tym tygodniu dokumenty, z których wynika, że NSA podsłuchiwała nie tylko kanclerz Angelę Merkel, ale także jej poprzedników - Gerharda Schroedera i Helmuta Kohla oraz wielu innych członków niemieckiego rządu.
Dziennik "Bild" poinformował w niedzielę, że Schroeder pozostał w polu zainteresowania służb USA także po przegranych wyborach i odejściu ze stanowiska szefa rządu w 2005 roku. Co więcej, NSA zintensyfikowała wręcz działania wywiadowcze wobec polityka niemieckiej SPD. Powodem zainteresowania służb amerykańskich Schroederem były jego zażyłe stosunki z prezydentem Rosji Władimira Putinem.
Zaledwie kilka tygodni po odejściu z urzędu kanclerskiego Schroeder wszedł do rady nadzorczej, kierowanego przez Gazprom, rosyjsko-niemieckiego konsorcjum Nord Stream, budującego gazociąg po dnie Morza Bałtyckiego - przypomina "Bild", dodając, że niemiecki polityk kontynuował bliskie kontakty z Putinem.
Czytaj też<<<Dziennikarze znanego tygodnika byli podsłuchiwani?>>>
REKLAMA
Podsłuchując Schroedera, amerykańskie służby mogły dowiedzieć się czegoś więcej o zwykle hermetycznym świecie wokół Putina - czytamy w niedzielnym wydaniu "Bilda".
NSA zależało też na informacjach o dyrektorze Nord Stream, Matthiasie Warnigu - zaprzyjaźnionym z Putinem i Schroederem niemieckim przedsiębiorcy, byłym wysokim funkcjonariuszu wschodnioniemieckiej policji politycznej Stasi.
Źródło: RUPTLY/x-news
Wcześniej WikiLeaks informował, że NSA w latach 2006-12 podsłuchiwała francuskich prezydentów: Jacques'a Chiraca, Nicolasa Sarkozy'ego i Francois Hollande'a. Podsłuchiwano także innych wysokich rangą przedstawicieli francuskich władz, w tym ministrów i dyplomatów. USA zaprzeczają.
REKLAMA
PAP/aj
REKLAMA