Ranking najlepiej zarządzanych miast w Polsce. Największe aglomeracje poza czołówką

Rzeszów, Nowy Sącz i Sopot najlepiej zarządzanymi miastami w Polsce. Ranking miast i liderów samorządowych przygotował ośrodek dialogu i analiz ThinkTank.

2015-07-13, 13:29

Ranking najlepiej zarządzanych miast w Polsce. Największe aglomeracje poza czołówką
Rzeszów. Foto: Wikipedia/Daniel.zolopa

Posłuchaj

O rankingu najlepiej zarządzanych miast w Polsce mówił w Polskim Radiu 24 gość audycji Wydarzenia dnia w gospodarce: Paweł Rabiej, partner zarządzający ThinkTank /Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

Jak mówi Paweł Rabiej, partner zarządzający ThinkTank, rankingów miast powstaje u nas dużo, ten jednak się różni.

- Przyglądaliśmy się nie tylko takim twardym wskaźnikom, jak np. stopa bezrobocia, to, czy miasto jest zadłużone, jaki odsetek głosów uzyskali prezydencji tych miast w wyborach, ale przyglądaliśmy się również samym prezydentom miast, osobom, które zarządzają miastami, które ciągną je do przodu. Rola prezydenta ma jednak duże znaczenie. To on stoi na czele, wskazuje wizję, kierunek rozwoju, za nim idą ludzie, to on wprowadza zmiany – mówi Paweł Rabiej.

Największe miasta poza podium

W czołówce nie znalazły się największe polskie miasta. Dlaczego?

- Nie można powiedzieć, że mniejsze miasta mają mniejsze problemy, bo one są takie same, ale często skala tych problemów dużych miast, takich jak Warszawa, Katowice, Wrocław czy Poznań, powoduje, że trudniej je rozwiązać. Dotyczy to takich kwestii jak zadłużenie, bezrobocie. Automatycznie zmniejsza to pozycję tych dużych miast w naszym rankingu. Ale myśmy celowo skoncentrowali się na trzech kategoriach miast: tych mniejszych, do 60 tys. mieszkańców, większych, pomiędzy 60 a 120 tys. mieszkańców i na tych dużych, powyżej 120 tys. mieszkańców. Nie chcielibyśmy, aby panowało takie przekonanie, że tylko duże miasta są ważne. Bardzo dużo dobrych rzeczy dzieje się w mniejszych miastach. One też świetnie dbają o mieszkańców, wprowadzają tam rozwiązania, mimo że nie mają takich pieniędzy, jak miasta duże - mówi gość Polskiego Radia 24.

REKLAMA

Dobry klimat dla biznesu

Jedno z większych wyzwań, jakie stoi przed samorządami, to stwarzanie dobrego klimatu dla biznesu.

- Każde z tych miast w rankingu pamięta o tym, że pieniądze zarabia biznes, więc rzeczywiście starają się o to, żeby firmy dobrze działały. Gospodarka, przedsiębiorczość jest tam w centrum myślenia. Druga ważna rekomendacja, która z tego wynika, to żeby dobrze zarządzać. Efektywność zarządzania też jest niezwykle istotna. Wszyscy prezydenci miast wyróżnieni w rankingu są po prostu dobrymi gospodarzami – podkreśla Paweł Rabiej.

Wyzwania na dziś to też walka z wyludnianiem się miast i wprowadzanie inteligentnych rozwiązań w myśl idei smart cities.

Karolina Mózgowiec, awi

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej