Negocjacje w sprawie nowej pomocy dla Grecji. Pilna pożyczka dla Aten

Euroland rozpoczyna negocjacje z Grecją w sprawie nowego, 3-letniego pakietu pomocowego. Zielone światło dla rozmów dał zarząd europejskiego funduszu, z którego Ateny otrzymają pieniądze.

2015-07-17, 22:09

Negocjacje w sprawie nowej pomocy dla Grecji. Pilna pożyczka dla Aten

Posłuchaj

Zgoda UE na natychmiastową pożyczkę dla Grecji. Korespondencja Beaty Płomeckiej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Rozpoczęcie negocjacji w sprawie nowego pakietu pomocowego było możliwe, bo zgodziły się na to wszystkie kraje eurolandu. W kilku, jak na przykład w Niemczech czy Finlandii, potrzebna była akceptacja parlamentów narodowych.

Oczekuje się, że negocjacje potrwają kilka tygodni i zakończą się w połowie sierpnia. Grecja będzie otrzymywać pożyczki ratami. Za każdym razem międzynarodowi eksperci będą sprawdzać, czy Ateny wywiązują się z obietnic złożonych na szczycie, czyli czy przeprowadzają reformy i wprowadzają oszczędności.

W sumie Grecja ma otrzymać do 86 miliardów euro - tak ustalili przywódcy strefy euro na szczycie, który zakończył się w poniedziałek rano. Choć w Brukseli można usłyszeć, że przez 3 lata Ateny mogą dostać nawet do 100 miliardów euro.

Pilna pożyczka dla Grecji

Jest zgoda wszystkich unijnych krajów na wypłatę natychmiastowej pożyczki dla Grecji. 7 miliardów euro zostanie przekazanych z funduszu ratunkowego, na który złożyły się państwa członkowskie.

REKLAMA

O ostatecznych ustaleniach poinformował wiceprzewodniczący Komisji Valdis Dombrovskis. Jak powiedział, to porozumienie pozwoli uniknąć Grecji bankructwa. Pieniądze powinny być przekazane do poniedziałku. Wtedy mija termin spłaty kredytu do Europejskiego Banku Centralnego.

Źródło: CNN Newsource/x-news

Natychmiastowa pożyczka udzielona Grecji pozwoli jej funkcjonować przez najbliższe tygodnie - jeszcze zanim zacznie otrzymywać wsparcie z trzeciego pakietu finansowego. Ateny będą mogły więc spłacić także kolejne kredyty zaciągnięte w EBC i te zaległe, których udzielił Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Początkowo kilka państw spoza eurolandu, na czele z Wielką Brytanią, było niechętnych przekazywaniu Grecji kredytu pomostowego. Jednak dostały one zapewnienia, że nie stracą pieniędzy, nawet jeśli Ateny nie oddadzą, to zrobi to euroland.

REKLAMA

Zmiany w greckim rządzie

Głosowali przeciwko planowi reform, musieli pożegnać się z rządem. Premier Grecji Aleksis Cipras usunął ze swojego gabinetu niepokornych ministrów. Stanowisko stracił między innymi szef resortu energetyki Panagiotis Lafazanis. Zastąpi go dotychczasowy minister pracy Panos Skourletis. Tryfon Alexiadis został nowym wiceministrem finansów, zastępując Nadię Valavani, która sama się podała się do dymisji kilka dni temu. W sumie gabinet Ciprasa opuściło dziesięcioro ministrów i wiceministrów.

Podczas środowego głosowania w greckim parlamencie, za przyjęciem pakietu ustaw oszczędnościowych głosowało 228 deputowanych, przeciwnych było 64, a 6 wstrzymało się od głosu. Przeciwko reformom było 32 deputowanych rządzącej Grecją Syrizy. Na "nie", oprócz ministra energetyki, zagłosował między innymi były minister finansów Janis Warufakis.

IAR/aj

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej