Angela Merkel: koniec z dyskusją o Grexicie, nie umorzymy greckich długów
Kanclerz Niemiec Angela Merkel opowiedziała się za ostatecznym zakończeniem dyskusji o wyjściu Grecji ze strefy euro. Wykluczyła możliwość umorzenia greckich długów.
2015-07-19, 23:07
Posłuchaj
Kanclerz Niemiec Angela Merkel po raz kolejny odrzuciła możliwość darowania Grecji części długów (IAR)
Dodaj do playlisty
- Opcja Grexitu leżała co prawda też (wśród innych propozycji) na stole, ale zdecydowaliśmy się na inne (rozwiązanie) - powiedziała Merkel w wywiadzie dla pierwszego programu telewizji publicznej ARD.
Powiązany Artykuł
- Teraz liczy się wynik (szczytu państw strefy euro) - podkreśliła kanclerz. Jak zaznaczyła, kraje eurolandu zdecydowały się na zaoferowanie Grecji nowego pakietu pomocowego. - Teraz trzeba zrealizować ten (plan) - powiedziała Merkel w wywiadzie przeprowadzonym na zakończenie sezonu politycznego. W przyszłym tygodniu szefowa rządu rozpoczyna urlop.
Propozycję czasowego zawieszenia członkostwa Grecji w strefie euro forsował minister finansów Wolfgang Schaeuble. Polityk CDU uważa, że byłoby to z punktu widzenia Aten lepsze rozwiązanie, pozwalające na redukcję greckiego długu. Dopóki Grecja pozostaje w Unii Walutowej, redukcja długu jest zdaniem Schaeublego niemożliwa.
REKLAMA
W wywiadzie dla najnowszego wydania tygodnika "Der Spiegel" Schaeuble sugerował, że podałby się do dymisji, gdyby ktokolwiek próbował zmusić go do zmiany stanowiska.
FILM: Grecki parlament uchwalił pakiet reform oszczędnościowych. Od ich przyjęcia kredytobiorcy uzależniają dalszą pomoc dla kraju. Reformy poparło 229 deputowanych, przeciwko było 64. Sześciu wstrzymało się od głosu.
CNN Newsource/x-news
Ponownie wykluczyła umorzenie Grecji długów. - Klasyczny haircut, czyli umorzenie 30 do 40 proc. długów, nie jest w Unii Walutowej możliwe - zaznaczyła. Przedmiotem negocjacji mogą być natomiast ułatwienia, polegające na wydłużeniu czasu spłaty kredytów oraz obniżeniu odsetek. Warunkiem podjęcia rozmów na ten temat jest jednak pozytywna ocena realizacji przez Grecję pierwszego etapu programu pomocowego - zastrzegła kanclerz.
Tymczasem ministerstwo finansów w Atenach wydało dekret zezwalający na otwarcie banków po niedzieli. Grecy czekali na to trzy tygodnie. Nie oznacza to jednak zniesienia wszystkich ograniczeń.
REKLAMA
W dalszym ciągu jednak obowiązywać będzie dzienny limit 60 euro na wypłaty z bankomatów. Grecy będą go jednak mogli kumulować i wypłacić na raz w tygodniu 420 euro. To oznacza, że rzadziej będzie trzeba stać w kolejkach do bankomatów. Aby uniknąć tzw. paniki bankowej, utrzymana zostanie kontrola przepływu kapitału, a także ograniczenia transferów za granicę.
Posłuchaj
Grecja ma nowych ministrów. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR) z Aten 0:53
Dodaj do playlisty
Otwarcie banków było oczekiwane m.in. po zwiększeniu w czwartek przez Europejski Bank Centralny finansowania ratunkowego dla banków greckich - tzw. emergency liquidity assistance - ELA. W piątek wiceprzewodniczący KE ds. euro Valdis Dombrovskis poinformował, że Grecja otrzyma do poniedziałku pilną pożyczkę pomostową w wysokości 7,16 mld euro. Tego dnia mija termin spłaty kredytu do Europejskiego Banku Centralnego.
Także w piątek euroland ogłosił, że rozpoczyna negocjacje z Grecją w sprawie nowego, 3-letniego pakietu pomocowego. Zielone światło dla rozmów dał zarząd europejskiego funduszu, z którego Ateny otrzymają pieniądze. Chodzi o 86 miliardów euro.
pp/PAP/IAR
REKLAMA