Prognoza pogody: do Polski wróciły upały. Na termometrach nawet 33 stopnie

Jak informuje IMGW, Polska jest w obszarze obniżonego ciśnienia związanego z płytkimi niżami znad Skandynawii. Nad Polskę z południowego zachodu napływa ciepłe powietrze zwrotnikowe, jedynie na północy napłynie chłodniejsze powietrze polarno-morskie.

2015-07-22, 07:42

Prognoza pogody: do Polski wróciły upały. Na termometrach nawet 33 stopnie
. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Zmienna i skrajna aura to dla rolników stała udręka - zauważa prezes Związku Sadowników RP, Mirosław Maliszewski (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W środę przeważać będzie zachmurzenie małe i umiarkowane, tylko lokalnie, zwłaszcza po południu, zachmurzenie duże. Miejscami w Sudetach, na krańcach zachodnich oraz w Polsce północno-wschodniej przelotne opady deszczu. Na Pomorzu zachodnim wieczorem możliwe burze. Temperatura maksymalna od 21 st. C, 24 st. C na krańcach północnych do około 29 st. C w centrum i 33 st. C na południu. Wiatr słaby, lub umiarkowany, z kierunków zachodnich. Podczas burz porywy wiatru do 65 km/h.

W nocy ze środy na czwartek zachmurzenie umiarkowane lub duże, tylko na wschodzie kraju początkowo zachmurzenie małe. Przelotne opady deszczu i burze, przemieszczające się od zachodu kraju do centrum. Lokalnie burze gwałtowne, możliwy grad. Prognozowana wysokość opadu w czasie burz do 15 mm, a na południowym zachodzie do 30 mm. Temperatura minimalna od 11 st. C na Suwalszczyźnie i 12 st. C, 16 st.C na północy do 18 st. C, 21 st. C na południu. Wiatr słaby, południowo-wschodni, skręcający od zachodu kraju na kierunki zachodnie. Podczas burz porywy wiatru do 85 km/h.

TVN Meteo Active/x-news

W czwartek zachmurzenie umiarkowane i duże oraz przelotne opady deszczu. Prawie w całym kraju, za wyjątkiem krańców zachodnich oraz Pomorza, lokalne burze. Miejscami burze gwałtowne, możliwy grad. Prognozowana wysokość opadu w czasie burz do 20 mm, a na południowym wschodzie do 30 mm. Temperatura maksymalna od 21 st. C, 24 st. C na krańcach północnych, około 25 st. C w centrum do 31 st. C, 34 st. C jeszcze na południowym wschodzie. Wiatr umiarkowany, porywisty, przeważnie zachodni i północno-zachodni, tylko na południowym wschodzie i wschodzie początkowo słaby, zmienny. Podczas burz porywy wiatru do 85 km/h.

REKLAMA

Warszawa

W środę zachmurzenie małe i umiarkowane, po południu okresami duże. Temperatura maksymalna 28 st.C. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni. W południe ciśnienie w Warszawie wyniesie 999 hPa i będzie ulegało wahaniom. W nocy z środy na czwartek zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu, możliwa burza. Temperatura minimalna 18 st.C. Wiatr słaby, zmienny. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h. W czwartek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu, możliwa burza. Temperatura maksymalna 25 st.C. Wiatr słaby, zmienny. W czasie burz porywy wiatru do 75 km/h.

Pogoda trudna dla rolników

Najpierw fala upałów, a później ulewy i wichury. W ostatnich tygodniach aura nie sprzyja rolnikom. Zagrożone są uprawy zbóż jarych, ale również krzewów owocowych i roślin gruntowych. A na odszkodowania z tytułu strat rolnicy muszą jeszcze poczekać.

Słabsze plony oznaczają problemy również dla hodowców zwierząt - zauważa prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych, Wiktor Szmulewicz. Kłopotem może być pozyskanie dla nich kiszonek i pasz. Mniejsza ilość tego towaru na rynku może powodować wzrost cen i ograniczoną dostępność. W konsekwencji hodowcy mogą stanąć wobec konieczności redukcji swoich stad. To oznacza, że swoje zobowiązania wobec kredytodawców będą realizować z trudnościami.

Odnotowane szkody należy zgłaszać do specjalnie powoływanych komisji gminnych. Takie zespoły funkcjonują już między innymi na Mazowszu. Wojewoda Jacek Kozłowski wylicza, że w regionie pracuje ich obecnie 37. Tworzą je: przedstawiciele gminy, lokalnych izb rolniczych oraz pracownicy terenowych oddziałów doradztwa rolniczego. Komisje po terenowych oględzinach tworzą protokoły, które zatwierdza wojewoda i przekazuje je rolnikom. Dopiero na ich podstawie można ubiegać się o wsparcie w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

REKLAMA

Zmienna i skrajna aura to dla rolników stała udręka - zauważa prezes Związku Sadowników RP, Mirosław Maliszewski. Wyjaśnia, że optymalne warunki wegetacji to pogoda typowa dla tego okresu roku. Susza w znacznym stopniu ogranicza prawidłowy rozwój roślin, ulewy zaś powodują, że mogą one zgnić.

Rolnicy mogą liczyć na preferencyjne kredyty czy odroczenia części spłat zaciągniętych zobowiązań. Jeśli straty plonów przekroczą 70 procent, ma być uruchamiany dodatkowy program wsparcia finansowego z budżetu państwa.

IAR,PAP,kh

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej