Specjaliści nie mogą narzekać na wynagrodzenia

Specjaliści i menedżerowie nie mogą narzekać na wysokość wynagrodzenia. W 2014 roku ich średnie zarobki wyniosły 9658 złotych brutto.

2015-07-24, 10:58

Specjaliści nie mogą narzekać na wynagrodzenia
W większości branż odnotowano wzrosty wynagrodzeń w porównaniu z 2013 rokiem. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

O wynagrodzeniach specjalistów mówiła w Polskim Radiu 24, w audycji Wydarzenia dnia w gospodarce, Joanna Kuzioła, menedżer Zespołu Sprzedaży i Marketingu w firmie Antal International /Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

W większości branż odnotowano wzrosty wynagrodzeń w porównaniu z 2013 rokiem, w trzech - spadki.

- Największy spadek nastąpił w branży logistycznej, głównie ze względu na to, że pracodawcy powiększyli swoje oczekiwana wobec pracowników, nie są już tak skłonni do płacenia wyższych wynagrodzeń. Dodatkowo zmienili system płac, z tylko wynagrodzeń stałych na połączone w wynagrodzeniami bonusowymi - mówi Joanna Kuzioła, menedżer Zespołu Sprzedaży i Marketingu w firmie Antal International.

W jakich branżach specjalistom płacą najlepiej? 

Najlepiej wynagradzana jest kadra zarządzająca, prawnicy i specjaliści z branży sprzedaży i marketingu. Z kolei najwyższy wzrost wynagrodzeń odnotowano w branży usług wspólnych.

- W tej branży zauważamy pojawianie się rynku pracownika. Poszukiwani są kandydaci już nie tylko ze znajomością języków obcych, ale już jednocześnie z wyspecjalizowaną wiedzą – podkreśla gość Polskiego Radia 24.

REKLAMA

Wymagana znajomość języków

Pracownicy wszystkich branż muszą liczyć się z tym, że język angielski jest i powinien być standardem, a znajomość dodatkowego języka jest coraz powszechniej wymagana.

- Jeżeli zaś chodzi o znajomość języków obcych to zdecydowanie coraz częściej zwracana jest uwaga na języki bardzo unikalne, jak np. duński, fiński, szwedzki, hebrajski, chorwacki – wyjaśnia Joanna Kuzioła.

Zmiany na prawniczym rynku pracy

Zmiany zachodzą też na prawniczym rynku pracy.

- Usługi prawnicze są wyżej wyceniane. Przede wszystkim byli poszukiwani w zeszłym roku pracownicy na wyższe stanowiska, z większym doświadczeniem, wobec czego zanotowaliśmy tutaj wzrost wynagrodzeń. Natomiast prawnicy wchodzący na rynek pracy mają większą trudność ze znalezieniem wysoko płatnego zajęcia. Natomiast jeżeli chodzi o wysoko wyspecjalizowanych prawników, szczególnie z wąską specjalizacją, dla nich jest praca, i to wyżej płatna – mówi Joanna Kuzioła.

REKLAMA

Większa liczba prawników to efekt deregulacji zawodów.

Karolina Mózgowiec, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej