Jak budują Polacy? Zmiany w budownictwie na przestrzeni lat
Przede wszystkim cena, funkcjonalność i przestrzeń dla każdego domownika - ale też co ciekawe energooszczędność - tym kierujemy się przy wyborze własnego lokum. Jak wynika z raportu "Ytong dom i rodzina 1995-2015" pragmatyczność w wyborze domu czy mieszkania to tendencja obserwowana w minionych 20 latach, natomiast wysokie miejsce energooszczędności, to kwestia ostatnich pięciu lat a to wszystko wynik wzrostu świadomości Polaków w tym zakresie. O tym jak budowali i budują Polacy z Moniką Mychlewicz, z Xella Polska rozmawia Justyna Golonko.
2015-08-03, 12:30
Posłuchaj
- Po transformacji ustrojowej nastąpiła głęboka zapaść na rynku nieruchomości, która odzwierciedlała się w spadku, o ponad połowę, wydanych pozwoleń na budowę nowych budynków mieszkalnych. Ten wskaźnik fluktuował osiągając w 2014 roku poziom 150 tys. wydanych pozwoleń, co stanowiło tylko jedną trzecią tego co było przed transformacją – mówi Monika Mychelwicz.
Rekordowe lata
- W 2007 oraz 2008 roku, było bardzo duże zapotrzebowanie na mieszkania. Uwolnione i łatwo dostępne kredyty, które Polacy bardzo chętnie zaciągali i teraz mamy problem franowiczów. W tych latach, my jako producenci materiałów budowlanych nie byliśmy w stanie sprostać zapotrzebowaniu runku.
Budownictwo dziś
W tej chwili średnia wielkość mieszkania to około 100 m2. Mieszkania razem liczonego z domem, wiadomo, że domy są większe, nawet 120 m2 – 140 m2 mieszkania. W budownictwie wielorodzinnym takie najbardziej popularne to są dwa trzy pokoje, czyli w okolicach 50 m2
Obecnie, najważniejszym czynnikiem decydującym, o wyborze mieszkania to przede wszystkim funkcjonalność: czy ta powierzchnia będzie dostosowana do moich potrzeb, oczekiwań. Bardzo dużą rolę odgrywają również koszty użytkowania. Ludzie patrzą ja jakim poziomie będą miesięczne koszty utrzymania mieszkania.
REKLAMA
W ciągu ostatnich 5 lat rośnie znaczenie pojęcia energooszczędności
- Z naszych badań wynika, że 1/3 badanych uważa energooszczędność za bardzo ważny czynnik przy wyborze mieszkania, czy domu. Okazuje się że, budownictwo generuje największą emisję CO2 do atmosfery, i tutaj jest największy potencjał na redukcję, stąd zaostrzanie przepisów w tym zakresie – podkreśla gość.
Co ciekawe z raportu „Ytong dom i rodzina 1995-2015” wynika też, że osoby, którym polepszyły się warunki mieszkaniowe wskazują także na pogłębienie więzi z rodzinną. Warunki mieszkaniowe najbardziej poprawiły się osobom w wieku 30 -39 lat - to 42 proc. badanych osób.
Justyna Golonko
Polecane
REKLAMA