Wrogie przejęcie
Wrogie przejęcie to proces zdobywania kontroli nad spółką bez zgody jej zarządu czy rady nadzorczej.
2014-04-02, 10:40
Posłuchaj
Czym jest wrogie przejęcie i jak się przed nim bronić, tłumaczy Zbigniew Mrowiec, Radca Prawny, Partner w Kancelarii Mrowiec Fiałek. /Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Dodaj do playlisty
Najczęściej następuje ono w wyniku wezwania do sprzedaży akcji, ponieważ umożliwia to stosunkowo szybkie ściągnięcie z rynku dużej ilości akcji, która da przejmującemu mocną pozycję w kontrolowaniu danej spółki.
Przed wrogim przejęciem można się bronić na kilka sposobów. Po pierwsze można w tym celu wykorzystać operacje na własnym kapitale. Spółka może stworzyć atrakcyjną dla akcjonariuszy ofertę zakupu akcji własnych, czyli jest to tak zwany buy back.
Można też utrudnić przejmującemu zdobycie kontroli przez gwałtowne powiększenie kapitału i liczby akcji, jaką należałoby przejąć i skupić.
Innym sposobem obrony przed wrogim przejęciem jest decyzja o wypłacie megadywidendy, która obniża efektywnie wartość spółki.
REKLAMA
Spółka może też dokonać spłaty długów albo - przeciwnie - zaciągnąć dług i w ten sposób uczynić się mniej atrakcyjną dla przejmującego.
Jeszcze innym rodzajem obrony jest instytucja białego rycerza. To "zaprzyjaźniony" ze spółką podmiot, który w sytuacji ogłoszenia wezwania na akcje tej spółki, będzie jej bronić - przedstawiając atrakcyjniejszą kontrofertę. W takiej sytuacji akcjonariusze odpowiedzą na ofertę białego rycerza, a nie podmiotu planującego wrogie przejęcie.
Sylwia Zadrożna
REKLAMA
REKLAMA