Trwa najbardziej upalny okres tego lata. Jak pomóc, gdy ktoś zasłabnie?

Temperatura w Polsce rośnie z każdym dniem. Kulminacją ma być sobota, kiedy słupki rtęci mogą pokazać nawet 40 stopni. W środę maksymalnie 34 stopnie ale w sobotę ma być 39, a w południowo-zachodniej Polsce może zostać nawet pobity rekord gorąca. Wysokim temperaturom zazwyczaj towarzyszą też nawałnice

2015-08-05, 13:33

Trwa najbardziej upalny okres tego lata. Jak pomóc, gdy ktoś zasłabnie?

Posłuchaj

Upały w pracy. Relacja Doroty Piotrowskiej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W środę deszczowe i burzowe chmury zbiorą się w pasie od wschodniego Pomorza, Kujawy, Wielkopolskę, Ziemię Łódzką aż do Śląska. Tam miejscami spadnie do 15 l/mkw. deszczu, a wiatr osiągnie prędkość dochodzącą do 90 km/h. Popołudniowe burze niewykluczone są również na Podkarpaciu i w Małopolsce. Na pozostałym obszarze prognozowana jest słoneczna aura.

Według prognoz, upał wynoszący ponad 30 stopni może trwać nawet do 18 sierpnia. IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne trzeciego, najwyższego, stopnia dla większości województw. Oznacza ono, że "przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących na znacznym obszarze bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska uniemożliwią prowadzenie działalności. Zalecana najwyższa ostrożność, potrzeba częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej".

Zbyt długie przebywanie na słońcu, brak nakrycia głowy i za mało płynów - to najczęstsze przyczyny zasłabnięć i omdleń. Upały od paru dni dają się we znaki. Szczególnie narażone na działanie wysokiej temperatury są osoby starsze i przewlekle chore. - Coraz częściej do takich pacjentów wyjeżdżają karetki - mówi doktor Elżbieta Weinzieher z warszawskiego pogotowia Meditrans. Osoby starsze mają mniejszą zdolność termoregulacji, mniej piją, czasami zapominają o przyjmowaniu leków, stąd problemy.

TVN24/x-news

REKLAMA

- Jeżeli ktoś zasłabnie, trzeba taką osobę zabrać do miejsca zacienionego, gdzie jest chłodniej i przewiewnie. Następnie ułożyć w pozycji bezpiecznej i przygotować chłodne okłady - radzi doktor Elżbieta Weinzieher. Jeżeli jest nieprzytomna, natychmiast trzeba wezwać pogotowie.

Osobie nieprzytomnej, ze słabym kontaktem logicznym nie wolno podawać płynów lub poić na siłę. Może to doprowadzić do zachłyśnięcia i tragicznych w skutkach komplikacji.

Jak przetrwać w pracy?

Upały to powód do radości dla urlopowiczów, ale nie dla tych, którzy w skwarze muszą pracować. To nie lada wyzwanie nie tylko dla tych, którzy pracują na otwartej przestrzeni, ale również w budynkach. Zgodnie z przepisami w takie dni pracodawcy są zobowiązani szczególnie zadbać o swoich pracowników. - Mamy takie dwie cezury: jeżeli chodzi o pracę na zewnątrz to jest 25 stopni, wewnątrz budynku to jest 28 stopni. Jedni i drudzy pracownicy powinni mieć dostęp do zimnych napojów, wody, a przy pracy na zewnątrz również do natrysków - tłumaczy Andrzej Kubisiak z Work Service.

W budynkach powinny być klimatyzatory, wentylatory albo przynajmniej żaluzje, aby zasłonić okna. Andrzej Kubisiak dodaje, że brak organizacji tych warunków może dla pracujących skutkować utratą zdrowia, a dla firm będzie się wiązać z karami finansowymi i odpowiedzialnością przed sądem. Podstawowe mandaty, które może nałożyć Państwowa Inspekcja Pracy kształtują się od tysiąca do dwóch tysięcy złotych. Jeżeli jest to nagminne łamanie praw pracowniczych, wówczas takie sprawy mogą być oddawane do sądów i wtedy kary mogą sięgać nawet 30 tysięcy złotych.

REKLAMA

Upały nie zwalniają pracownika od wykonywania pracy, ale pracodawca może skrócić jej czas albo wprowadzić dodatkowe przerwy. Są to tzw. przerwy regeneracyjne. Zależy to jednak wyłącznie od dobrej woli pracodawcy. Pracownicy, którzy z powodu wysokiej temperatury poczują się słabo, mogą opuścić miejsce pracy. Jeśli powiadomią o tym przełożonego, nie stracą prawa do wynagrodzenia.

Szczegółowa prognoza pogody

W środę w województwach wschodnich i północno-wschodnich zachmurzenie małe. Jedynie na południowym wschodzie w ciągu dnia miejscami wzrost zachmurzenia do dużego i przelotne opady deszczu oraz burze. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie umiarkowane, miejscami duże i przelotne opady deszczu oraz burze, gdzieniegdzie z gradem. Wysokość opadu w burzy miejscami do 30 mm. W ciągu dnia od zachodu kraju większe przejaśnienia i rozpogodzenia. Temperatura maksymalna: w zachodniej połowie kraju od 23 st., 26 st. na wybrzeżu do 31 st. na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie; we wschodniej połowie kraju od 30 st. do 34 st. Nad morzem około 23 st. Wiatr słaby, na wschodzie kraju z kierunków południowych, na pozostałym obszarze kraju przeważnie północno-zachodni. Na wybrzeżu wiatr umiarkowany, porywisty, północno-zachodni. W czasie burz możliwe porywy wiatru do 80 km/h.

TVN24/x-news

W nocy ze środy na czwartek zachmurzenie małe, jedynie na wschodzie i południu kraju miejscami duże i tam zanikające opady deszczu, a przed północą, na południowym wschodzie miejscami burze. Temperatura minimalna od 15 st., 19 st. na północy do 18 st., 20 st. na południu, jedynie miejscami na Pomorzu 12st., 14st. Wiatr słaby, zmienny. W czasie burz możliwe porywy wiatru do 70 km/h.

REKLAMA

W czwartek zachmurzenie małe i umiarkowane. Miejscami na południu kraju wzrost zachmurzenie do dużego, aż do wystąpienia przelotnych opadów lub burz. Punktowo w burzy wysokość opadu do 25 mm. Możliwy grad. Temperatura maksymalna od 30 st., 33 st. na północy kraju do 33 st., 35 st. na południu. Na Pomorzu i w rejonach górskich od 27 st. do 30 st., a nad samym morzem około 23 st. Wiatr słaby, zmienny. W czasie burz możliwe porywy wiatru do 70 km/h.

Warszawa

W środę zachmurzenie małe i umiarkowane, po południu okresami duże, wtedy też możliwe przelotne opady deszczu i burza. Temperatura maksymalna 33-34 st. Wiatr słaby, chwilami umiarkowany, zmienny. Podczas burz wiatr w porywach do 70 km/h.

W nocy zachmurzenie małe i umiarkowane. Możliwe zanikające przelotne opady deszczu i burze. Temperatura minimalna 19 st. Wiatr słaby, zmienny. Podczas burz wiatr porywisty.

W czwartek zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna 34 st. Wiatr słaby, chwilami umiarkowany, zmienny.

REKLAMA

IAR,PAP,kh

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej