Wietnam coraz bardziej otwiera się na świat. Uzgodnił z UE umowę o wolnym handlu

Unia Europejska i Wietnam uzgodniły zasadnicze zapisy porozumienia o wolnym handlu, które zniesie 99 proc. ceł pomiędzy nimi - poinformowała unijna komisarz ds. handlu Cecilia Malmstroem.

2015-08-05, 09:23

Wietnam coraz bardziej otwiera się na świat. Uzgodnił z UE umowę o wolnym handlu

- Mamy porozumienie (...) które wzmocni nasz handel z jedną z najbardziej dynamicznych gospodarek Azji - powiedziała komisarz. W 2014 r. wartość wymiany handlowej między UE a Wietnamem wyniosła 28,3 mld euro, z czego 22 mld to wietnamski eksport do Unii. 90-milionowy Wietnam jest czwartym partnerem handlowym Unii spośród krajów ASEAN.

Malmstroem dodała, że zapisy umowy zostaną dopracowane do jesieni i wówczas prowadzone od dwóch i pół roku negocjacje formalnie się zakończą.

Powiązany Artykuł

Eliminacja ceł i ułatwienia

Będzie to modelowe porozumienie dla polityki handlowej wobec krajów rozwijających się. Po wejściu w życie stworzy ono duże możliwości dla firm, inwestorów i tworzenia miejsc pracy zarówno w UE, jak i w Wietnamie. Oprócz eliminacji ceł umowa obejmuje też ułatwienia w sektorze usług, inwestycji, jak również obejmuje problemy związane z zamówieniami publicznymi.

REKLAMA

Zgodnie z umową Wietnam zniesie ponad 99 proc. ceł na towary z UE, z czego większość (65 proc.) zniknie z chwilą wejścia w życie porozumienia, zaś pozostałe w trakcie okresu przejściowego, wynoszącego maksymalnie 10 lat.

Prawa człowieka

Według unijnej komisarz umowa zawiera także zobowiązanie do respektowania Konwencji Praw Człowieka, co oznacza, że porozumienie będzie mogło zostać zawieszone, jeżeli dojdzie do rażących naruszeń praw człowieka w Wietnamie. Obie strony zobowiązały się też do przestrzegania standardów z konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy, a także wielostronnych umów dotyczących ochrony środowiska naturalnego. - Współpraca handlowa nie może odbywać się kosztem pracowników i środowiska naturalnego - podkreśliła Malmstroem.

Porozumienie z Wietnamie ma też zawierać mechanizm ochrony inwestorów, ale - jak wyjaśniła komisarz Malmstroem - ta część umowy nie została jeszcze ostatecznie ustalona, bo w UE trwają prace nad reformą budzącego kontrowersje systemu ochrony inwestorów (ISDS). Decyzje w tej sprawie maja zapaść jesienią.

Malmstroem oceniła, że umowa może wejść w życie na przełomie 2017 i 2018 roku; będzie ona wymagać zatwierdzenia przez państwa UE i ratyfikacji Parlamentu Europejskiego.

REKLAMA

pp/PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej