Chcieli nocą zdobyć Rysy. Wrócili śmigłowcem TOPR

Tatrzańscy ratownicy w ostatnim tygodniu kilka razy dziennie sprowadzali z gór odwodnionych turystów. Dziesięć razy użyto śmigłowca. W Zakopanem notowane są 30-stopniowe upały.

2015-08-14, 12:59

Chcieli nocą zdobyć Rysy. Wrócili śmigłowcem TOPR
Wierzchołek Rysów widoczny ze szlaku. Foto: Wikipedia/CC/Andrzej Makarczuk

Posłuchaj

Edward Lichota zastępca naczelnika TOPR informuje, że mężczyźni noc spędzili w górach (Radio Kraków/IAR)
+
Dodaj do playlisty

W piątek nad ranem ratownik dyżurny pogotowia górskiego odebrał wezwanie z rejonu Rysów. Zgłaszający poinformował, że wraz z kolegą chciał wejść na najwyższy szczyt Polski... nocą. Niestety bardzo szybko zgubili szlak, zabłądzili i nie są w stanie sami zejść.

Edward Lichota zastępca naczelnika TOPR informuje w rozmowie z Radiem Kraków że mężczyźni noc spędzili w górach. Na szczęście dla pechowców noc w Tatrach była wyjątkowo ciepła - nie mieli więc problemu ze spędzeniem kilku godzin w rejonie Rysów. Rano po turystów wysłano śmigłowiec TOPR.

Warto przypomnieć że poruszanie się po zmroku po tatrzańskich szlakach jest zabronione. TPN, który wprowadził ten zakaz tłumaczy, że chodzi zarówno o bezpieczeństwo turystów jak i dzikich zwierząt, które muszą mieć czas, aby "odpocząć" od tłumów ludzi na szlakach.

Jak przyznaje TOPR, coraz częściej do ratownika dyżurnego dzwonią osoby, które stanowczo, a bezzasadnie domagają się transportu śmigłowcem. Ratownik TOPR Andrzej Marasek w rozmowie z Radiem Kraków opisuje jedną z takich sytuacji sprzed kilku dni.

REKLAMA

Posłuchaj

Ratownik TOPR Andrzej Marasek>>> 0:26
+
Dodaj do playlisty

TOPR podkreśla że każdy lot śmigłowca w Tatry wiąże się z ryzykiem - pilotowanie maszyny w górach wymaga najwyższych umiejętności i niesie ze sobą określone zagrożenia.

Apel TOPR

Jak powiedział ratownik dyżurny TOPR Bartłomiej Gąsienica–Józkowy, choć upalna pogoda sprzyja wyprawom w góry, wiąże się to z dużym wysiłkiem i grozi odwodnieniem oraz zasłabnięciem. - Upał sprawia, że szybko się odwadniamy i tracimy siły. Planując wycieczkę wysokogórską, należy pamiętać o zabraniu ze sobą odpowiedniego zapasu wody i planować trasę stosownie do swoich możliwości. Wędrując w górach w ostrym słońcu trzeba robić częste przerwy nawet co 10–15 minut i pić wodę – powiedział Gąsienica–Józkowy.

Podczas górskich wędrówek ważne jest też nakrycie głowy i używanie kremów z filtrem, ponieważ słońce w górach operuje mocniej. Należy pamiętać, że idąc górską granią jesteśmy na otwartej przestrzeni, gdzie nie znajdziemy cienia.

Ratownicy górscy radzą, aby wyjścia w góry podczas upalnych dni planować o świcie nawet o 5 rano. - Wówczas podczas forsownych podejść unikniemy palącego słońca – mówił ratownik.

REKLAMA

IAR,PAP,kh

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej