Izrael: wielkie spotkanie młodych naukowców z noblistami

Ponad 400 młodych naukowców i 15 laureatów Nagrody Nobla weźmie udział w rozpoczynającym się w Jerozolimie spotkaniu "World Science Conference". To pierwsza edycja konferencji naukowej, która już teraz jest jedną z największych na świecie. W spotkaniu weźmie udział także grupa Polaków.

2015-08-16, 19:15

Izrael: wielkie spotkanie młodych naukowców z noblistami
Do Jerozolimy przyjechali studenci nauk ścisłych i przyrodniczych z ponad 70 krajów świata. Foto: 1489559

Posłuchaj

Izrael: młodzi naukowcy z noblistami. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

World Science Conference to pięciodniowe spotkanie młodych naukowych talentów z 70 krajów świata, w tym z Europy, Stanów Zjednoczonych i Izraela, a także z Afryki i Azji. Polskę reprezentuje pięcioro studentów matematyki, biotechnologii i ochrony środowiska. Uczestnicy spotkają się z 15 noblistami z Izraela, Stanów Zjednoczonych, Francji, Wielkiej Brytanii i Rosji.

To pierwsza edycja konferencji organizowanej przez izraelskie MSZ i ministerstwo nauki oraz Uniwersytet Hebrajski w Jerozolimie. Spotkanie ma pomóc młodym naukowcom nawiązać nowe kontakty, a także czerpać inspirację z doświadczeń noblistów i innych światowej klasy badaczy.

Jak relacjonuje z Jerozolimy wysłannik Polskiego Radia Wojciech Cegielski, Izrael chce także w ten sposób wypromować swoich naukowców i projekty, głównie w dziedzinie innowacji i nowych technologii. Izraelskie uczelnie, a także przemysł stają się w tej dziedzinie światowymi potentatami. W tegorocznym prestiżowym rankingu uczelni wyższych, dwie izraelskie uczelnie: Uniwersytet Hebrajski w Jerozolimie oraz politechnika w Hajfie znalazły się w pierwszej setce na świecie.

"Inspiracja do dalszej pracy"

Wśród młodych naukowców, którzy przyjechali do Jerozolimy, jest pięcioro Polaków - studentów matematyki, ochrony środowiska i biotechnologii.

REKLAMA

Dla Wiktora Szkudnickiego, który studiuje ochronę środowiska na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, spotkanie z noblistami jest inspiracją do dalszej pracy naukowej. - Widzimy twarz człowieka, który wiele osiągnął, o którym czytaliśmy w podręcznikach. Wiemy teraz, że tych parę stron odkryć, które dla nas są już oczywiste, to były lata badań, prób, czasem nieudanych. Sam fakt spotkania tych ludzi jest inspirujący - mówi Szkudnicki w rozmowie z wysłannikiem Polskiego Radia w Jerozolimie.

Opiekun grupy dr Maciej Nowak z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przyznaje, że najbardziej ujęła go skromność noblistów. - Dla mnie jako dla pracownika naukowego jest to ogromne przeżycie. By mieć dystans do tego, co robię, by nie czuć, że wszystko, co robię, jest idealne. Nobliści właśnie tak siebie pokazali i to mnie fascynuje” - dodaje Nowak.

mr, to

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej