Debata Poranka: Młodzież w polityce

Goście Debaty Poranka w Polskim Radiu 24 rozmawiali o znaczeniu i aktywności młodzieży w polityce oraz życiu publicznym. – Dziś młodzi ludzie mimo ogromnego rozwoju cywilizacyjnego mają mniejsze szanse na osiągnięcie sukcesu – podkreślił Krzysztof Martyniak, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

2015-08-18, 11:00

Debata Poranka: Młodzież w polityce
Poparcie wśród ludzi młodych, a także wkład nowego pokolenia doradców w cyfrową stronę kampanii prezydenta Andrzeja, mogły mieć duży wpływ na zwycięstwo kandydata PiS.Foto: www.facebook.com/andrzejduda/

Posłuchaj

18.08.15 Krzysztof Martyniak: „Świat się zmienia. Dziś młodzi ludzie można powiedzieć, że mają cały świat w swoich telefonach.”
+
Dodaj do playlisty

W przestrzeni publicznej trwa debata dotycząca trudnej sytuacji młodych ludzi. Prezydent Andrzej Duda zaproponował utworzenie Centrum Dialogu z Młodzieżą, które będzie zajmować się sprawami istotnymi dla młodego pokolenia. Należeć do niego będą trzy organizacje: Stowarzyszenie KoLiber, Studenci dla Rzeczypospolitej oraz Młodzi dla Polski. Według socjologa Krzysztof Martyniaka decydujący wpływ na sukces młodych ludzi mają czynniki takie jak środowisko i miejsce, w którym żyją.

- Dziś młodzi ludzie mają cały świat w swoich telefonach. Mają większy dostęp do edukacji. Z badań jednak wynika, że mimo rozwoju nowych technologii młodzi ludzie mają mniejsze szanse na to, by osiągnąć sukces – wyjaśnił socjolog.

Natomiast zdaniem Michała Kalinowskiego z Klubu Jagiellońskiego to, w jakiej sytuacji znajdują się młodzi ludzie, zależy od ich zaangażowania społecznego.

- Od samego początku starałem się zdobywać doświadczenie angażując się w prace na rzecz organizacji pozarządowych i publicznych instytucji. Trzeba podkreślić, że osoby z większych miast mają łatwiejszy start. Warszawa jest dużym rynkiem, na którym każdy znajdzie coś dla siebie – podkreślił Michał Kalinowski.

REKLAMA

Dr Filip Ilkowski, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego, zwrócił uwagę, że młodzi ludzie potrzebują politycznej aktywności. - Młodzi ludzie czekają na konkretną ideę, za którą będą chcieli pójść. Przykładem współczesnego buntu jest sukces Marszu Niepodległości – ocenił politolog.

Gospodarzem audycji był Robert Walenciak.

Polskie Radio 24/op/mr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej