Tylko w PR24: Niepublikowane rozmowy z Sierpnia '80
Strajk w Stoczni Gdańskiej, który wybuchł sierpniu 1980 roku, doprowadził do powstania NSZZ "Solidarność". Jednak wypracowanie kompromisu, pozwalającego na rejestrację związku, nie było łatwe. O kulisach negocjacji i ich atmosferze mówił Marek Owsiński, były opozycjonista. Współtwórca archiwum "Solidarności" prezentował także na antenie Polskiego Radia 24 nagrania z Sierpnia '80, które dotychczas nie były publikowane.
2015-08-18, 18:07
Posłuchaj
Jak wskazywał w Polskim Radiu 24 Marek Owsiński, w kontekście Sierpnia ’80 najważniejszy nie był ostatni dzień miesiąca, kiedy podpisano porozumienie, a okres między 10 a 20 sierpnia, czyli faza planowania protestu i jego początek.
– To moment, który historycznie można porównać do pięciu dni z października 1917 roku. Tych kilku dni, w których Lenin i Trocki zadecydowali o tym, że dokonują przewrotu. Wtedy narodziło się państwo komunistyczne. Strajk w Stoczni Gdańskiej był natomiast początkiem końca takiego kraju – podkreślał gość Polskiego Radia 24.
W ocenie Marka Owsińskiego, strajk w Stoczni Gdańskiej był przełomowym momentem fali strajków lipca i sierpnia 1980 roku. – To był punkt zwrotny. Utworzenie Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, obejmującego kilkaset przedsiębiorstw, a także wysuwane przez protestujących żądania, dały nową jakość – wskazywał opozycjonista.
Audycja ilustrowana była unikatowymi nagraniami z negocjacji dotyczących zakończenia strajku w Stoczni Gdańskiej.
REKLAMA
PR24/mp/pj
REKLAMA