Europa nie chce uchodźców
W Debacie Poranka o tym, czy Unia ma szansę mówić jednym głosem w sprawie imigrantów. Gośćmi programu byli: Jan Wójcik z portalu euroislam.pl i Patryk Kugiel z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
2015-08-26, 21:48
Posłuchaj
W Niemczech znowu próbowano podpalić budynek przeznaczony dla uchodźców. Z kolei Węgry budują na południu mur o długości 175 kilometrów, by wzmocnić swoją granicę. Obawę przed niekontrolowanym napływem uchodźców z Afryki i Bliskiego Wschodu wyraził też rząd Czech. Tymczasem kanclerz Niemiec Angela Merkel zażądała sprawiedliwszego rozdziału imigrantów między państwa Unii Europejskiej.
W czwartek w Wiedniu odbędzie się szczyt państw Bałkanów Zachodnich. Głównym tematem spotkania ma być kryzys związany z falą uchodźców i możliwością jego zażegnania. W szczycie ma uczestniczyć 30 przedstawicieli rządów – premierów, ministrów spraw zagranicznych i gospodarki z krajów Bałkanów Zachodnich i Unii Europejskiej. Obecna będzie też m.in. kanclerz Angela Merkel i Federica Mogherini, wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa.

– Europa nie jest przygotowana na przyjęcie uchodźców. Nie była w stanie rozdzielić 40 tys. imigrantów pomiędzy 28 kraje członkowskie. A skala uchodźstwa jest bezprecedensowa – to największy kryzys migracyjny od końca II wojny światowej. Nie jesteśmy przygotowani na tak wielką liczbę uchodźców ani politycznie – nie ma zgody społeczeństw co do jednej strategii, ani logistycznie – nie ma miejsc, gdzie można by dokonywać selekcji imigrantów – stwierdził w Polskim Radiu 24 Patryk Kugiel.
Uchodźcy przybywają do Europy głównie z Syrii i Erytrei oraz innych krajów afrykańskich będących w stanie wojny. Jak zauważył w Debacie Poranka Jan Wójcik, fali uchodźstwa nie zatrzymamy, dopóki konflikty w krajach Czarnego Lądu nie zostaną rozwiązane.
REKLAMA
– Konflikty w Afryce i na Bliskim Wschodzie będą się jeszcze rozwijały. Ponadto dane ONZ wskazują, że przyrost naturalny w tych regionach jest bardzo duży. Szacuje się, że w ciągu najbliższych 35 lat w Afryce subsaharyjskiej przybędzie ok. miliarda osób. Większość z nich będzie chciała uciec od biedy – przewidywał gość Polskiego Radia 24.
Patryk Kukiel podkreślił natomiast, że należy rozróżnić imigrantów ekonomicznych od osób starających się o azyl.
– Relokacją objęte są te osoby, które wracając do swojego kraju mogą zginąć lub być prześladowane za swoje przekonania – tłumaczył gość Debaty Poranka.
O wizji Unii Europejskiej rozwiązania kryzysu migracyjnego mówiła Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli.
REKLAMA
Audycję prowadził Robert Walenciak.
Polskie Radio 24/dds
Polecane
REKLAMA