Prezydent Andrzej Duda jest liderem rankingu zaufania polityków

Kolejne miejsca zajmują: premier Ewa Kopacz oraz Paweł Kukiz. Ranking nieufności otwiera szef partii KORWiN Janusz Korwin-Mikke. Za nim uplasowali się przewodniczący TR Janusz Palikot i prezes PiS Jarosław Kaczyński.

2015-08-31, 17:15

Prezydent Andrzej Duda jest liderem rankingu zaufania polityków

Według badania CBOS, zaufanie do prezydenta zadeklarowało w sierpniu 56 proc. respondentów. Andrzejowi Dudzie nie ufa 16 proc. badanych. 22 proc. deklaruje obojętność, a 1 proc. - nieznajomość. W porównaniu z lipcem - gdy Duda był jeszcze prezydentem-elektem - nie zmienił się odsetek ankietowanych deklarujących zaufanie wobec niego, spadł natomiast - o 3 pkt. proc. - odsetek tych, którzy deklarują nieufność.

Szefowej rządu ufa w sierpniu 46 proc. ankietowanych, nie ufa - 34 proc. 18 proc. deklaruje obojętność, 0 proc. - nieznajomość. W porównaniu z badaniem z lipca, odsetek deklarujących zaufanie wobec Ewy Kopacz wzrósł w sierpniu o 1 pkt. proc. Również o 1 pkt. proc. wzrósł odsetek ankietowanych nieufających premier.

Zaufanie wobec Pawła Kukiza - twórcy ruchu Kukiz'15 - deklaruje w sierpniu 42 proc. badanych. Brak zaufania - 27 proc. respondentów. 21 proc. deklaruje obojętność, a 6 proc. - nieznajomość. Odsetek ufających Kukizowi zmalał w porównaniu z lipcem o 6 pkt. proc. Wzrósł z kolei o 3 pkt. proc. odsetek badanych, którzy mu nie ufają.

Na czwartym miejscu w rankingu zaufania uplasowała się kandydatka PiS na premiera Beata Szydło, której ufa 37 proc. badanych (tyle co w lipcu), nie ufa - 23 proc. (wzrost o 3 pkt. proc.). Dalej znalazł się szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Grzegorz Schetyna. Ufa mu 36 proc. respondentów (wzrost o 3 pkt. proc.), nie ufa - 24 proc. (spadek o 2 pkt. proc.).

Kolejne miejsce zajął prezes PiS Jarosław Kaczyński, którego zaufaniem darzy 30 proc. respondentów (spadek o 2 pkt. proc.), nie ufa mu 49 proc. badanych (wzrost o 1 pkt. proc.). Za Kaczyńskim w rankingu zaufania uplasowała się marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska. Zaufanie do niej deklaruje 28 proc. badanych (tyle co w lipcu), brak zaufania - 12 proc. (wzrost o 1 pkt. proc.).

Kolejne miejsce zajął wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński, który cieszy się 28-proc. zaufaniem (wzrost o 4 pkt. proc.). Nie ufa mu 21 proc. badanych (spadek o 2 pkt. proc.). Były minister sprawiedliwości, obecnie polityk Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro cieszy się zaufaniem 28 proc. badanych (tyle co w lipcu), nie ufa mu 41 proc. respondentów (spadek o 1 pkt. proc.).

Dalej uplasował się marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Zaufanie wobec niego deklaruje 27 proc. ankietowanych (wzrost o 5 pkt. proc.), brak zaufania - 12 proc. (spadek o 1 pkt. proc.). Następne miejsce zajął wicepremier, szef Ministerstwa Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak, któremu ufa 26 proc. badanych (wzrost o 6 pkt. proc.), nie ufa - 8 proc. respondentów (spadek o 1 pkt. proc.).

Liderowi ugrupowania Polska Razem Zjednoczona Prawica Jarosławowi Gowinowi - znajdującemu się na kolejnej pozycji - ufa 25 proc. badanych (tyle co w lipcu), nie ufa - 27 proc. respondentów (spadek o 2 pkt. proc.). Szef SLD Leszek Miller cieszy się zaufaniem 25 proc. ankietowanych (wzrost o 3 pkt. proc.), nie ufa mu 44 proc. ankietowanych (spadek o 3 pkt. proc.).

Na kolejnym miejscu znalazł się minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz z 19-procentowym poziomem zaufania (wzrost o 2 pkt. proc.) i 8-procentowym poziomem nieufności (tyle co w lipcu).

Jeśli chodzi o ministra finansów Mateusza Szczurka, ufa mu 19 proc. respondentów (w lipcu nie był ujęty w sondażu), nie ufa 8 proc. Również współprzewodniczącej Twojego Ruchu Barbarze Nowackiej ufa 19 proc. badanych (wzrost o 2 pkt. proc.). Brak zaufania deklaruje 10 proc. ankietowanych (tyle co w lipcu).

REKLAMA

Szefowi Nowoczesnej Ryszardowi Petru ufa 17 proc. badanych (wzrost o 1 pkt. proc.), nie ufa mu 9 proc. respondentów (tyle co w lipcu). Współprzewodniczącemu TR Januszowi Palikotowi ufa 16 proc. badanych (tyle co w lipcu), brak zaufania do tego polityka deklaruje 62 proc. badanych.

Z kolei szefowi KORWiN Januszowi Korwin-Mikkemu ufa 15 proc. respondentów (wzrost o 1 pkt. proc.), nie ufa 64 proc. (wzrost o 2 pkt. proc.). Na kolejnym miejscu znalazł się minister zdrowia Marian Zembala z 13-proc. poziomem zaufania (tyle co w lipcu) i 6-proc. poziomem nieufności (wzrost o 1 pkt. proc.). Za nim uplasował się sekretarz generalny SLD Krzysztof Gawkowski. 4 proc. respondentów deklaruje wobec niego zaufanie (nie był uwzględniony w lipcowym sondażu), a 5 proc. - nieufność (również brak wyników z lipca).

Sondaż przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 17-24 sierpnia 2015 roku na liczącej 1040 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

PAP, kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej