Szef MON: symbolami wojny nie są zwycięskie bitwy, ale obozy koncentracyjne

Uroczystości upamiętniające 76. rocznicę napaści Niemiec na Polskę odbyły się w niedzielę na terenie Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy. Nigdy więcej wojny - mówił do uczestników uroczystości wicepremier, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.

2015-09-06, 18:10

Szef MON: symbolami wojny nie są zwycięskie bitwy, ale obozy koncentracyjne
Wejście na teren obozu Gross-Rosen. Foto: wikimedia/Małgorzata Gajecka/CC BY-SA 3.0

Muzeum znajduje się na terenie hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, w którym życie straciło około 40 tysięcy więźniów. Szef MON podkreślił, że uroczystości odbywają się w miejscu ważnym i symbolicznym. - 6 września 1939 r. broniło się jeszcze Westerplatte; liczyliśmy na pomoc sojuszników. Niewiele zapowiadało, że ta rozpoczynająca się wojna okaże się najtragiczniejszą w historii Polski, że śmierć poniosą w niej miliony osób cywilnych, że strasznymi symbolami tej wojny pozostaną nie zwycięskie bitwy, nie wielcy generałowie, ale obozy koncentracyjne i śmierć milionów niewinnych ludzi - mówił Siemoniak.

Wicepremier dziękując za obecność byłym więźniom obozu koncentracyjnego, zwrócił się również do młodzieży, która przybyła na uroczystości. - To bardzo ważne, że jesteście tutaj. To od was będzie zależało poniesienie w następne pokolenia pamięci o tym tragicznym miejscu i wydarzeniach. Apeluję do młodych ludzie, aby godnie ten dzień zapamiętali i przy różnych okazjach tutaj przyjeżdżali. Nigdy więcej wojny - mówił Siemoniak.

Podczas uroczystości m.in. poświęcono tablicę upamiętniającą więźniów zamordowanych w hitlerowskim obozie koncentracyjnym Gross-Rosen.

Obóz Gross-Rosen powstał w sierpniu 1940 r. jako filia KL Sachsenhausen, której więźniowie przeznaczeni byli do pracy w miejscowym kamieniołomie granitu. 1 maja 1941 r. Arbeitslager Gross-Rosen uzyskał status samodzielnego obozu koncentracyjnego. W 1944 roku powstały liczne filie KL Gross-Rosen (około 100) zlokalizowane przede wszystkim na terenie Dolnego Śląska, Sudetów i Ziemi Lubuskiej. Ogółem przez Gross-Rosen – obóz macierzysty i jego filie – przeszło około 125 tys. więźniów. Szacunkowa liczba ofiar obozu Gross-Rosen wynosi około 40 tys. osób.

PAP/fc




REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej