Czy Polska powinna przyjąć imigrantów? Nowe sondaże
Większość Polaków jest przychylnie nastawiona do przyjmowania imigrantów z krajów objętych konfliktami zbrojnymi - pokazuje badanie CBOS. Tymczasem z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej" wynika, że przeciw przyjmowaniu imigrantów jest co czwarty Polak.
2015-09-07, 11:46
Czytaj więcej o problemie imigrantów >>>
CBOS podaje, że 56 proc. ankietowanych stwierdziło, że Polska powinna przyjmować imigrantów. Jednak zdecydowana większość z tej grupy wybrała odpowiedź, że tylko do czasu, gdy będą mogli wrócić do krajów, z których pochodzą. Polska nie powinna przyjmować imigrantów według 38 proc. badanych. Zdania nie miało 6 proc.
Nastawienie Polaków do przyjmowania imigrantów w ciągu ostatnich miesięcy znacznie się zmieniło. Odsetek osób chcących przyjmować uchodźców spadł od majowego badania o 16 punktów procentowych, a niechętnych temu wzrósł o 17 pkt.
Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo, w dniach 17-24 sierpnia, na grupie 1040 osób.
REKLAMA
"Nie" dla imigrantów
Tylko co szósty ankietowany (16 proc.) uważa, że Polska powinna bezwarunkowo przyjąć część imigrantów, którzy szturmują granice UE - wynika z kolei z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej".
Przeciw przyjmowaniu imigrantów jest co czwarty Polak (26 proc.). 37 proc. wprawdzie by się na to zgodziło, ale pod warunkiem, że ONZ lub UE dadzą pieniądze na utrzymanie przyjezdnych, a 10 proc. ugościłoby tylko chrześcijan. 4 proc. stawia inne warunki.
Pytani o przyjęcie imigrantów do własnego domu, badani w większości (61 proc.) odpowiadają twardo: "nie". Bezwarunkowo zgadza się na to 7 proc. 16 proc. mówi "tak", ale pod warunkiem, że państwo zapewni środki na utrzymanie gościa, a 6 proc. wskazuje, że musiałby to być chrześcijanin. Także 6 proc. stawia inne warunki.
32 proc. uważa, że najlepszym rozwiązaniem ws. masowego napływu imigrantów jest zamykanie granic, także tych wewnątrz UE. 30 proc. jest za przyjmowaniem imigrantów do unijnych krajów, w tym do Polski, a 18 proc. - za sfinansowaniem, także z polskiego budżetu, obozów uchodźców poza Unią.
REKLAMA
IBRiS przeprowadził sondaż telefoniczny w dn. 4-5 września na reprezentatywnej grupie 1100 dorosłych mieszkańców Polski.
mr, "Rzeczpospolita", IAR, PAP
REKLAMA