„Karbala” – w hołdzie polskim żołnierzom

W 2004 roku polscy żołnierze stanęli w obronie ratusza w irackiej Karbali. Ramię w ramię z Bułgarami nie tylko wygrali tę bitwę, ale wyszli z niej bez strat w ludziach. 11 września na ekrany kin wszedł film „Karbala”. Przywraca on pamięć o polskich bohaterach, których zwycięstwo było dotąd owiane tajemnicą.

2015-09-12, 14:29

„Karbala” – w hołdzie polskim żołnierzom
Film inspirowany jest prawdziwą historią ppłk. Grzegorza Kaliciaka, który, dowodził oddziałem polskich i bułgarskich żołnierzy w Karbali. Jako uczestnik tamtych wydarzeń był również konsultantem merytorycznym filmu. . Foto: http://www.next-film.pl/media/

Posłuchaj

12.09.15 Krzysztof Łukaszewicz: „Karbala to największa potyczka, jaką Polacy stoczyli od zakończenia II wojny światowej (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Krzysztofa Łukaszewicza zainspirował do zrobienia filmu cykl reportaży autorstwa Marcina Górki i Adama Zadwornego „Psy z Karbali”.

– Jedną z najbardziej spektakularnych opowieści było to, co wydarzyło się w Karbali w kwietniu 2004 roku, kiedy podczas powstania szyickiego Polacy musieli za wszelką cenę obronić siedzibę legalnych irackich władz. Po bardzo ciężkich walkach udało się ten ratusz obronić bez strat własnych – mówił w Polskim Radiu 24  reżyser.

Płk Grzegorz Kaliciak, dowódca obrony ratusza i konsultant podczas prac nad filmem, mówił, że efekt filmowy zrobił na nim ogromne wrażenie.

– To, co zostało tam przedstawione, dotrze do każdego. Sytuacje z Iraku z 2004 roku to duma dla każdego Polaka, a przede wszystkim dla żołnierzy. Ten film to zamknięcie pewnego rozdziału – powiedział gość Polskiego Radia 24.

REKLAMA

Film równie mocno przeżył prezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju Tomasz Kloc.

– Bardzo się wczułem w ten film. W wielu sytuacjach, bardzo zbliżonych do tego, co widziałem na ekranie, uczestniczyłem osobiście. To wyzwala adrenalinę, która nawet w fotelu kinowym rośnie – podkreślał prezes.

W rolę dowódcy obrony ratusza wcielił się znany aktor Bartłomiej Topa. O losach irackich żołnierzy pisał natomiast w swojej książce Piotr Głuchowski, współautor „Karbali”.

Z weteranami misji w Iraku i twórcami filmu rozmawiał Witold Banach.

REKLAMA

Z Piotrem Głuchowskim rozmawiał Błażej Prośniewski.

Polskie Radio 24/dds/mr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej