Ryczałt ewidencjonowany

Ryczałt ewidencjonowany jest uproszczoną formą opodatkowania dochodów.

2014-04-25, 20:10

Ryczałt ewidencjonowany
Andrzej Marczak z Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Foto: Polskie Radio

Posłuchaj

Co to jest ryczałt ewidencjonowany i kto może skorzystać z tej formy opodatkowania, mówi Andrzej Marczak z Krajowej Izby Doradców Podatkowych. /Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Tym różni się od zasad ogólnych, czyli od normalnej ustawy PIT o podatku dochodowym, że w ryczałcie ewidencjonowanym, opodatkowany jest przychód.

Normalnie opodatkowanych jest dochód - czyli przychód po odjęciu kosztów jego uzyskania.

̶ W tej sytuacji opodatkowany jest tylko przychód – to jest taki podatek obrotowy – nakładamy ten podatek na nasz obrót – tłumaczy Andrzej Marczak z Krajowej Izby Doradców Podatkowych. W tej sytuacji pomijane są koszty uzyskania przychodu.

Komu się opłaca?

̶ Ryczałt ewidencjonowany opłaca się tym podatnikom, którzy mają bardzo małe koszty prowadzenia swojej działalności gospodarczej lub też nie chcą komplikować działalności i prowadzić książki przychodów i rozchodów – wyjaśnia Andrzej Marczak. W przypadku ryczałtu ewidencjonowanego prowadzimy tylko ewidencje przychodów – zupełnie pomijamy koszty.

REKLAMA

Limity

Ponieważ jest to preferencyjna, uproszczona forma opodatkowania, z ryczałtu mogą skorzystać tylko określone grupy podatników. W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej są to podatnicy, których przychód za rok poprzedni nie przekroczył ekwiwalentu 150 tys. euro – czyli ponad 600 tys. zł. Jeżeli przekroczyliśmy ten limit, wówczas nie możemy skorzystać z ryczałtu ewidencjonowanego. Jeżeli rozpoczynamy działalność gospodarczą w trakcie roku, czyli nie mamy ewidencji dotyczącej tego, ile było limitów w ubiegłym roku – w takiej sytuacji ten limit nas nie obowiązuje.

Formalności

Ryczałt ewidencjonowany się wybiera. Z mocy ustawy, opodatkowani jesteśmy na zasadach ogólnych. Dopiero złożenie oświadczenia o wyborze ryczałtu, sprawia, że jesteśmy opodatkowani w ten sposób przez cały rok podatkowy.

Zawsze do 20 stycznia wybieramy formę opodatkowania na kolejny rok podatkowy. Jeżeli rozpoczynamy działalność w trakcie roku podatkowego, w takiej sytuacji oświadczenie o wyborze ryczałtu składamy do dnia uzyskania pierwszego przychodu.

Inaczej jest w przypadku dochodów z najmu. W tym przypadku ryczałt możemy wybrać do momentu zapłaty pierwszej zaliczki na podatek – czyli tak naprawdę do 20 dnia następnego miesiąca, w którym uzyskaliśmy przychód.

REKLAMA

Wielu podatników decyduje się na uproszczoną, ryczałtową formę opodatkowania właśnie przy najmie nieruchomości. ̶ Stawka na dochody z najmu jest atrakcyjna i wynosi 8,5% przychodu – dodaje Andrzej Marczak z Krajowej Izby Doradców Podatkowych.

Dominik Olędzki

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej