Polskie miasta chcą być inteligentne

Idea smart city jest ostatnio bardzo modna i bardzo pojemna. Jest to przede wszystkim wykorzystywanie nowoczesnych technologii do usprawnienia życia mieszkańców miasta.

2015-09-25, 09:25

Polskie miasta chcą być inteligentne
Panorama Słupska. Foto: (źr. www.slupsk.pl, fot. Michał Słupczewski)

Posłuchaj

O idei smart city mówili w radiowej Jedynce goście Porannych rozmaitości: Wojciech Życzyński z Microsoft, prezydent Słupska Robert Biedroń i prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska (Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Idea smart city dotyczy najróżniejszych obszarów: transportu, energetyki, załatwiania spraw urzędowych czy edukacji.

- Aspektów tutaj jest dużo, ale miasta przede wszystkim mówią o efektywnym wykorzystaniu tego, co już posiadają. Miasta przez ostatnie lata wykonały szereg inwestycji, czy to infrastrukturalnych, czy to informatycznych. Idea smart mówi właśnie o inteligentnym wykorzystaniu tego, co miasto posiada – wyjaśnia Wojciech Życzyński z Microsoft. – Z drugiej strony inteligentne miasto jest otwarte na obywatela. To jego stawia w środku i wokół niego buduje rozwiązania. Jeżeli więc chcemy w przyszłości mówić o budowaniu rozwiązań smart, musimy zacząć od pytania obywateli, na czym im zależy – podkreśla.

Polskie miasta jeszcze nie całkiem smart

Jak dodaje gość radiowej Jedynki miastami, które najlepiej obrazują wcielenie w życie idei smart city, są Barcelona i Londyn.

- W Polsce raczej mówimy o obszarach, w których miasta zaczynają funkcjonować w sposób smart. Wrocław, Kraków, Warszawa czy Rzeszów, który z polskich miast jest sklasyfikowany najwyżej w europejskim rankingu inteligentnych miast, realizują tę wizję w pewnych obszarach. Pytanie: jak rozciągnąć tę wizję na kolejne elementy – mówi Wojciech Życzyński z Microsoft.

REKLAMA

Słupsk chce być inteligentnym miastem

Do miana inteligentnego miasta aspiruje Słupsk, który planuje całą serię działań zmierzających właśnie w tym kierunku.

- Począwszy od zintegrowanego transportu zbiorowego, doprowadzenie do tego, że mieszkańcy na bieżąco będą otrzymywali informacje o spóźnieniach autobusów, poprzez szybką informację dotyczącą opieki zdrowotnej, rozwiązania dotyczące bardziej ekologicznego miasta, budowę ścieżek rowerowych, po zarządzanie budżetem, bo to jest najważniejsze. Te rozwiązania pozwalają tak planować budżet, żeby był on bardziej wydajny, żeby łączyć pewne koszty, tworzyć grupy zakupowe. Dzisiaj wiele miast ma dużo instytucji, które działają w oderwaniu od siebie, dokonują zakupów, a ich integracja może przynosić realne korzyści, oszczędności dla miast - mówi prezydent Słupska Robert Biedroń.

Świdnica stawia na przepływ informacji

Jak dodaje prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska, inteligentne miasto reaguje na informacje, umiejętnie je przetwarza i przekazuje.

- Widzimy dzisiaj potrzebę dobrego przepływu tych informacji, zarówno pomiędzy jednostkami urzędu, urzędami różnych jednostek samorządowych w naszym regionie a mieszkańcami – podkreśla prezydent Świdnicy.

REKLAMA

Według badań inteligentne technologie miejskie chce wprowadzić trzy czwarte samorządów w Polsce.

Karolina Mózgowiec, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej