Do Polski wraca kolejny obraz zrabowany podczas II wojny światowej
"Portret mężczyzny" autorstwa Krzysztofa Lubienieckiego został zwrócony przedstawicielom polskich władz i jest aktualnie w drodze powrotnej z USA do Polski - poinformowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
2015-09-25, 17:22
"Portret mężczyzny" powstał ok. 1728 roku. Krzysztof Lubieniecki był polskim barokowym malarzem działającym w Amsterdamie w okresie Złotego Wieku. Dzieło udało się odzyskać dzięki pomocy FBI. Podczas krótkiej ceremonii zwrotu w siedzibie FBI w Columbus obraz został przekazany przedstawicielom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN).
"Portret" jest jednym z wielu dzieł sztuki, które zostały zrabowane przez nazistów z Muzeum Narodowego w Warszawie w październiku 1944 roku. Prawdopodobnie obraz trafił następnie do zamku Fischhorn w Austrii, gdzie został odkryty przez jednego z żołnierzy amerykańskich, który po zakończonej służbie zabrał go do Stanów Zjednoczonych. Po śmierci żołnierza portret został sprzedany kupcom z Columbus w stanie Ohio.
Krewny żołnierza, prowadząc badania nad rodzinnym drzewem genealogicznym, natrafił na zdjęcia obrazu. Ustalił, że dzieło zostało najprawdopodobniej zrabowane z Muzeum Narodowego w Warszawie i postanowił skontaktować się z polskim ministerstwem kultury. Po zapoznaniu się z prawami własności do obrazu jego posiadacze zgodzili się zwrócić "Porteret mężczyzny".
MKiDN prowadzi ogólnopolską bazę danych strat wojennych (www.dzielautracone.gov.pl), która obecnie obejmuje blisko 63 tys. pozycji. Resort poszukuje m.in. prawie 7 tys. obrazów polskich twórców, w tym: 47 obrazów Aleksandra Gierymskiego, 36 Jana Matejki, 59 Jacka Malczewskiego, 29 Stanisława Wyspiańskiego oraz 7,5 tys. dzieł malarstwa obcego, wśród których pojawiają się nazwiska takie jak: Rubens, Rembrandt czy Durer, prawie 3,8 tys. rzeźb i ponad 20 tys. wyrobów rzemiosła artystycznego.
REKLAMA
Do dziś, dzięki zaangażowaniu resortu oraz zgromadzonej dokumentacji do kraju powróciło kilkadziesiąt obiektów, m.in. "Żydówka z pomarańczami" i "Popiersie mężczyzny w renesansowym stroju" Aleksandra Gierymskiego, "Przed Polowaniem w Rytwianach" i "Naganka na polowaniu w Nieświeżu" Juliana Fałata, "Murzynka" Anny Bilińskiej-Bohdanowiczowej, "Czaty" Józefa Brandta, "Szewc" szkoły flamandzkiej, "Św. Filip chrzci sługę królowej Kandaki" Johanna Conrada Seekatza, "Schody pałacowe" Francesco Guardiego, "Via Cassia koło Rzymu" Oswalda Achenbacha i "Św. Iwo wspomaga biednych" Jacoba Jordaensa.
REKLAMA