Warszawa: kolejna tura debat wierzących i ateistów o świecie
In vitro, religia w świeckim państwie, granice sztuki, moralność i ekonomia - to tematy, które często dzielą Polaków. O tych sprawach w Warszawie zaczęli rozmawiać wierzący i niewierzący. W stolicy rozpoczęła się kolejna edycja "Dziedzińca Dialogu". To cykl kilkudniowych debat organizowanych na całym świecie, zapoczątkowanych przez papieża Benedykta XVI.
2015-10-05, 21:37
Posłuchaj
Warszawa: kolejna tura debat wierzących i ateistów o świecie. Relacja Grzegorza Maciaka (IAR)
Dodaj do playlisty
W poniedziałek wieczorem w warszawskiej siedzibie NBP, w pierwszej z rozmów, poświęconej kapitalizmowi i moralności, dyskutowali między innymi prezes NBP profesor Marek Belka, profesor Tomasz Dołęgowski z SGH i profesor Jens Lowitzsch z Frankfurtu.
- "Dziki kapitalizm" - to stwierdzenie, które tak bardzo jest obecne w świadomości Polaków, że samo dla siebie jest jakby dowodem własnej prawdziwości. Powszechnie sądzi się, że kapitalizm jest zły i niemoralny. Dziś przedsiębiorca musi być skuteczny i odpowiedzialny, czyli moralny, ale rynek bez wartości może nas doprowadzić na manowce - mówił profesor Marek Belka.
- Dlaczego jest to dziś tak ważne? Przykład zachowania znanej firmy Volkswagen najlepiej to pokazuje - tłumaczył prezes NBP. - Przez lata oszukiwała ona swoich klientów. Można się domyślać, że podobnie zachowywali się inni - dodał profesor Belka.
Profesor Tomasz Dołęgowski, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej, nie ma złudzeń, że nagle właściciele firm staną się moralni.
REKLAMA
Jednak musimy na nich naciskać i rozmawiać o wartościach. Tu widzi on ogromną rolę rożnych kościołów. - Z jednej strony musi to być kontrola przedsiębiorstw przez państwa i instytucji międzynarodowych. Z drugiej działania oddolne organizacji społecznych i różnych kościołów, które będą mówić o wartościach moralnych - przekonywał.
Jego zdaniem, skuteczną forma kontroli będą także spotkania w ramach "Dialogu społecznego".
We wtorek druga z debat "Dziedzińca Dialogu", tym razem poświęcona granicom bioetyki. Szczegółowe informacje na stronie internetowej: dziedziniecdialogu.pl.
Organizatorami debat są są stołeczne Centrum Myśli Jana Pawła II, Archidiecezja Warszawska i Narodowy Bank Polski.
REKLAMA
Polskie Radio jest patronem medialnym "Dziedzińca Dialogu".
Źródło: YouTube/Centrum Myśli Jana Pawła II
mr
REKLAMA