Literacki Nobel dla Swietłany Aleksijewicz

Białoruska pisarka i dziennikarka Swietłana Aleksijewicz została laureatką literackiej Nagrody Nobla. – To pierwsze wyróżnienie Akademii Szwedzkiej dla osoby z kraju byłego ZSRR – stwierdził w Polskim Radiu 24 Jakub Majmurek z „Krytyki Politycznej”.

2015-10-08, 14:42

Literacki Nobel dla Swietłany Aleksijewicz
Swietłana Aleksijewicz jest autorką słynnych książek faktu m.in. "Śmierć Czarnobyla", "Cynkowi Chłopcy", "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety".Foto: PAP/EPA

Posłuchaj

08.10.15 Jakub Majmurek: „Aleksijewicz to strażniczka pamięci i doświadczenia człowieka poradzieckiego (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Swietłana Aleksijewicz jest mistrzynią reportażu literackiego i była faworytem szwedzkich krytyków. W uzasadnieniu przyznania nagrody Akademia Szwedzka wskazała „polifoniczny pomnik dla cierpienia i odwagi w naszych czasach”. Według komentatorów nagroda jest ukłonem w stronę twórczości Ryszarda Kapuścińskiego, także dziennikarza i reportażysty.  

– To pierwsze wyróżnienie dla kogoś, kto zajmuje się literaturą faktu. Aleksijewicz jest reporterką, która opiera swoją literaturę na rozmowie z bohaterami. Nie tworzy fikcji. To także specyfika regionu, gdzie literatura faktu jest szczególnie silna, co widać także w Polsce. Aleksijewicz to strażniczka pamięci i doświadczenia człowieka poradzieckiego, gdzie nie ma już imperium i świat kwestionuje dawne mity – mówił Jakub Majmurek.  

Jakub Majmurek, krytyk literacki; Foto: PR24/TB Jakub Majmurek, krytyk literacki; Foto: PR24/TB

REKLAMA

Aleksijewicz w tym roku zdobyła już Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego za zbiór reportaży „Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka”. W 2011 r. jej „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” także dostała Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz Literacką Nagrodę Europy Środkowej „Angelus”.

To pierwszy Nobel dla Białorusi. Rok temu literacki Nobel trafił w ręce francuskiego prozaika Patricka Modiano. Z kolei ostatnim wyróżnionym poetą był Szwed Tomas Transtroemer (w 2011 roku), natomiast dramaturgiem - Harold Pinter w 2005 roku.

Polskie Radio 24/dds/gm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej