Antyterrorystyczne ćwiczenia w całej Polsce. Zawyją syreny
Od wtorku do czwartku potrwają połączone wojskowe ćwiczenia "Renegade" i "Sarex" poświęcone przeciwdziałaniu aktom terrorystycznym z powietrza oraz prowadzeniu akcji ratowniczych na morzu i lądzie. W niektórych miejscowościach zawyją syreny alarmowe.
2015-10-12, 14:30
Posłuchaj
- Ćwiczenie zostało tak przygotowane, aby hipotetyczne zdarzenia scenariusza miały wierne odwzorowanie w realnym życiu. Zakłada on między innymi próbę dokonania ataków na ważne obiekty użyteczności publicznej z użyciem statku powietrznego opanowanego przez terrorystów, naruszenie rejonu ograniczonych lotów, powstanie na okręcie obcej bandery sytuacji zagrażającej życiu członków załogi i konieczność ich ewakuacji, prowadzenie akcji poszukiwawczo-ratowniczej po katastrofie samolotu pasażerskiego - powiedział ppłk Piotr Walatek - rzecznik Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.
Dodał, że wojsko zamierza przećwiczyć współpracę z Ukrainą. Scenariusz jednego z epizodów ćwiczenia zakłada, że lecący z Polski samolot zostanie po przekroczeniu granicy przechwycony przez ukraińskie lotnictwo wojskowe.
W ramach ćwiczenia zostanie przeprowadzony trening powszechnego alarmowania i ostrzegania ludności w wybranych regionach kraju. Ogłoszenia alarmu należy się spodziewać we wtorek i środę w wybranych lokalizacjach na trasie ewentualnego przelotu samolotu bądź śmigłowca. Może tak się stać w powiatach dziewięciu województw: kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, śląskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego.
- Przyjęty sposób prowadzenia ćwiczenia ma pozwolić na rzeczywiste działanie służb i instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo oraz porządek publiczny. Wiąże się to z realnymi oznakami wystąpienia ataku terrorystycznego lub katastrofy - powiedział rzecznik dowództwa operacyjnego.
REKLAMA
W sprawdzianie weźmie udział przede wszystkim wojsko - dowództwa operacyjne i generalne z podległymi jednostkami, Żandarmeria Wojskowa i służba ruchu lotniczego. Ćwiczyć będzie też Służba Kontrwywiadu Wojskowego, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, policja, Straż Graniczna, Państwowa Straż Pożarna, Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, Urząd Lotnictwa Cywilnego, Krajowe Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, Centrum Antyterrorystyczne ABW, Urząd ds. Cudzoziemców, Grupa Karkonoska GOPR, Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego, Urząd Morski w Gdyni oraz administracja rządowa.
Na potrzeby ćwiczenia samolot i śmigłowiec udostępniła jedna z firm, z kolei osoba prywatna pozwoliła wykorzystać swoje grunty do organizacji lądowiska i miejsca koncentracji służb ratowniczych. W rolę osób poszkodowanych wcielą się podchorążowie Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu i Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.
Ćwiczenia "Renegade" i "Sarex" są prowadzone cykliczne. Od czasu wprowadzenia w 2014 roku nowego systemu dowodzenia siłami zbrojnymi po raz pierwszy epizody obu ćwiczeń będą rozgrywane równocześnie.
We wtorek rozpocznie się także inne ćwiczenie wojskowe - "Dragon-15", będące największymi tegorocznymi manewrami Wojska Polskiego. Udział weźmie blisko 7 tys. żołnierzy, w tym 900 z państw sojuszniczych. Mimo zbieżności terminów "Dragon" i "Renegade/Sarex" nie są ze sobą powiązane.
REKLAMA
PAP/iz
REKLAMA