Wybory parlamentarne 2015. "Debata Liderów" (relacja)
Zakończyła się telewizyjna "Debata Liderów". Wzięli w niej udział przedstawiciele ośmiu komitetów, które zarejestrowały listy wyborcze na terenie całego kraju.
2015-10-20, 23:03
Posłuchaj
Debata przedstawicieli ośmiu ogólnopolskich komitetów wyborczych (Jedynka)
Dodaj do playlisty
Wybory parlamentarne - zobacz serwis specjalny >>>
21.40
Zakończenie debaty.
21.30
Uczestnicy przedstawili swoje mini expose.
21.28
Korwin-Mikke: zawrzemy koalicję z każdym, kto zrealizuje możliwie dużo naszych postulatów.
21.27
Piechociński: konsumowanie koalicji każdej jest po wyborach.
21.25
Kukiz: nie wchodzimy w żadną trwałą koalicję.
21.24
Szydło: walczymy o każdy głos, który da nam możliwość samodzielnych rządów. - Polska potrzebuje silnego rządu, a nie rozdrobnionego parlamentu - oświadczyła.
21.23
Petru: nie ma sensu tworzyć koalicji przeciwko komuś, tylko za czymś. - Nie widzę możliwości tworzenia koalicji z kimś, kto obiecuje złote góry, a potem nie wiedzą z czego to sfinansować - podkreślił.
21.22
Nowacka: dzisiaj rozmowy o koalicjach są niepoważne. Przyznała, że póki co nie widzi możliwości koalicyjnej z PiS i Januszem Korwinem-Mikke.
21.21
Kolejne pytanie: z kim państwo jesteście w stanie współpracować w przyszłym parlamencie?
21.20
Kopacz: trzeba racjonalnie wydawać pieniądze, czyli kategoryzacja zakładów i kontraktowanie pod potrzeby.
21.18
Korwin-Mikke: jedyna firma jaka działa przyzwoicie w medycynie to jest weterynaria, bo nie ma tam ministerstwa chorych psów, nie ma narodowego funduszu zdrowia kotów.
21.17
Piechociński: musimy kształcić kadrę medyczną bo się starzeje i trzeba utrzymać w racjonalności konkurencyjność polskiego sektora leków i farmaceutyków.
21.15
Szydło: proponujemy likwidację NFZ, powrót medycyny do szkoły, darmowe leki dla osób starszych.
21.14
Petru: NFZ jest wyjątkowo niewydolnym systemem, bo jest marnotrawny, nie ma konkurencji. - Proponujemy podział NFZ na konkurujące ze sobą fundusze - powiedział.
21.13
Zandberg: opowiadamy się za radykalnym uproszczeniem systemu finansowania służby zdrowia, za wprowadzeniem jednolitego systemu budżetowego, za końcem kontraktacji, jesteśmy przeciwni prywatyzacji, dopłacania za wizyty.
21.12
Nowacka: zmiany systemowe są konieczne. - ZL uważa, że składka zdrowotna powinna przysługiwać każdemu. Kolejki trzeba skrócić wzmacniając rolę lekarza rodzinnego - wskazała.
21.10
Kolejne pytanie dotyczy systemu ochrony zdrowia.
21.09
Kopacz: jesteśmy za przyjaznym rozdziałem Kościoła od państwa. - Nie będziemy się wtrącać w sprawy Kościoła, ale też nie chcę, by Kościół się wtrącał w politykę - podkreśliła.
21.08
Korwin-Mikke: Kościół jest wielkim sojusznikiem w walce z głupotą lewicową np. gender.
21.07
Kukiz: relacje państwo-Kościół to sprawa drugoplanowa w tej chwili.
21.06
Szydło: Polska jest państwem świeckim, jest rozdział państwa i Kościoła. - Te relacje są pewnym konsensusem, który został wynegocjowany - powiedziała.
21.05
Petru: państwo powinno być życzliwe wobec Kościoła, ale musi być neutralne światopoglądowo i to zapewnia nam Konstytucja, ważne, by pilnować jej przestrzegania.
21.04
Zandberg: w nowoczesnym państwie rozdział Kościoła i państwa powinien być oczywistością.
21.03
Nowacka: Polska powinna być krajem świeckim. Sfera publiczna powinna być wolna od religii. - Uważamy, że należy wyprowadzić religię ze szkół i zlikwidować Fundusz Kościelny - zaznaczyła.
REKLAMA
21.02
Pierwsze pytanie dotyczy relacji państwo-Kościół.
21.00
Część trzecia: wizja i ustrój Polski
20.59
Petru: ważne jest byśmy w stosunku do Rosji mieli wspólne stanowisko, bo inaczej Rosja nas będzie rozgrywać. - W polskim interesie leży to, żeby Ukraina była niezależna, by dążyła do UE i NATO - oświadczył.
20.58
Nowacka: polska polityka międzynarodowa musi być polityką patrzącą na interesy Polek i Polaków. - Z drugiej strony jesteśmy w UE i musimy być solidarni, i musimy prowadzić taką politykę, by być pomostem między Europą Zachodnią a Ukraina i Rosją - powiedziała.
20.57
Piechociński: pragmatyzm, racjonalizm, pilnowanie naszego narodowego interesu, także w tym wymiarze gospodarczym.
20.55
Zandberg: nasza polityka wschodnia i polityka bezpieczeństwa ma szansę tylko wtedy być skuteczna i efektywna, gdy jest wspólną, solidarną, europejską polityką bezpieczeństwa.
20.54
Kukiz: nie wychodzić przed szereg, to jest pierwsza, podstawowa sprawa. - Najpierw interes Polski, potem Grupa Wyszehradzka, potem UE - wskazał.
20.53
Szydło: polityka Polski wobec Rosji musi być mądra i wyważona. - To musi być polityka, która będzie budowała silną pozycję Polski w UE, ale również w regionie - podkreśliła.
20.52
Kopacz: jesteśmy zdecydowani walczyć o niezależność i suwerenność Ukrainy.
20.51
Kolejne pytanie dotyczy polityki Polski wobec Wschodu.
20.50
Petru: Polska będzie miała dobre relacje z Rosją wtedy, kiedy będzie silna w UE. - Wtedy Rosja będzie nas poważnie traktować - wyjaśnił.
20.48
Nowacka: polska polityka międzynarodowa musi być rozsądna, wyważona, oparta na współpracy i umiejętności dialogu.
20.47
Piechociński: F-16 ani MiG-29 nie wygra z biedą. - Trzeba szukać rozwiązań o charakterze politycznym - powiedział.
20.46
Zandberg: wysłanie wojska w jedno, drugie czy trzecie miejsce to nie jest dobre rozwiązanie. - Musimy odciąć grupom terrorystycznym pożywkę, na której wzrastają. One wzrastają na globalnych nierównościach, niesprawiedliwości, ubóstwie - wymienił.
REKLAMA
20.45
Kukiz: trudno mówić o tym, że Polska jest podmiotem polityki zagranicznej, Polska jest przedmiotem. - PO nie realizuje interesów Polski a realizuje interesy UE, a ściślej Niemiec. Polska nie może wychodzić przed szereg, ale nie może też prowadzić polityki z pozycji klęczek. Priorytetem jest dbanie o interes Polski - stwierdził.
20.44
Szydło: musimy zrobić wszystko, żeby Polacy czuli się bezpieczni w swoim państwie. - Solidarność musi być w dwie strony. Dlaczego poza plecami Polski zawiera się umowy, które godzą w nasze interesy np. Nord Stream 2 - zapytała.
20.43
Kopacz: Polska musi być solidarna bo, gdy do nas zaczną napływać od strony wschodniej uchodźcy, wtedy UE powie: my też umywamy ręce.
20.42
Kolejne pytanie: do jakiego stopnia Polska chce się zaangażować w wojnę przeciwko temu, co nam zagraża?
20.40
Petru: my możemy tych uchodźców przyjmować wyłącznie w sposób bezpieczny. - UE musi uszczelnić granice, musi być finansowe wsparcie dla Turcji i Serbii, powinna być bardziej aktywna polityka USA w sprawie zakończenia konfliktu w Syrii - dodał.
20.39
Nowacka: powinniśmy przyjąć tyle osób, ile możemy tak, by zapewnić im godny i bezpieczny pobyt.
20.38
Korwin-Mikke: oni nie chcą być w Polsce, w Polsce są za niskie zasiłki.
20.37
Piechociński: proponujemy polską żywność, polskie farmaceutyki, polskie materiały sanitarne.
20.36
Zandberg: w tej sprawie trzeba się zachować przyzwoicie. - Naszym ludzkim obowiązkiem jest zaopiekować się ludźmi, którzy uciekają przed wojną, głodem - zaznaczył.
20.35
Kukiz: dlaczego dopiero teraz mówi się o Polakach zamieszkałych na Wschodzie? - Jak wy chcecie terrorystów rozpoznać, jak wy dajecie się nagrywać jak dzieciaki u Sowy - zwrócił uwagę.
20.34
Szydło: uważamy, że przede wszystkim powinniśmy się skupić na pomocy humanitarnej. - Rozwiązanie, które zaproponowała Unia Europejska jest złym rozwiązaniem. Polacy mają prawo się obawiać, bo nie wiedzą do tej pory do czego zobowiązał się polski rząd - stwierdziła.
20.33
Kopacz: dzięki twardej postawie Polski nie doprowadziliśmy do narzucenia stałej reguły rozdziału uchodźców.
20.33
Pierwsze pytanie w tej części debaty dotyczy kryzysu migracyjnego. Ilu uchodźców powinna przyjąć Polska?
20.32
Druga część debaty: polityka bezpieczeństwa i polityka międzynarodowa
20.31
Szydło: trzeba uczciwie, mądrze i sprawiedliwie rządzić. - W Polsce jest dość pieniędzy, tylko trzeba nimi umiejętnie zarządzać - orzekła.
20.30
Zandberg: jeżeli chcemy mieć państwo, które działa, to musimy ściągać wystarczająco dużo podatków, mamy za niskie dochody budżetu.
20.28
Piechociński: dług publiczny w Polsce jest jednym z najniższych w Europie. - Co robić? Polityka realności i racjonalności, godzić to, ile na wędkę z tym, ile na rybkę. Bogatsze państwo poradzi sobie - wskazał.
20.27
Kopacz: podatki powinny być niskie i powszechne. - Nasze PKB w ciągu ostatnich lat urosło o 24 proc. - zauważyła.
20.26
Kukiz: zakaz zadłużania państwa. - Należy uporządkować prawo podatkowe, by nie było luk, napisać proste prawo podatkowe - wymienił.
20.25
Petru: żeby nasz dług nie rósł musimy odrzucić wszelkie populizmy i rozdawnictwo ponad miarę.
20.24
Korwin-Mikke: trzeba przestać się zadłużać i zacząć powolutku ten dług spłacać.
20.23
Nowacka: Polska musi zacząć dobrze gospodarować swoimi pieniędzmi i dobrze inwestować.
20.22
Co zrobić, by Polska przestała się zadłużać?
20.21
Szydło: proponujemy m.in. 15 proc. CIT dla małych przedsiębiorstw.
20.20
Zandberg: jeśli chcemy mieć porządne europejskie państwo, to musimy mieć porządny, progresywny system podatkowy. - Problemem jest omijanie podatku CIT. Rząd przez lata bardzo mało z tym zrobił - ocenił.
20.19
Piechociński: prosty, transparentny system podatkowy. - Musi być zachowana równowaga między wędką i rybką. Bez wędki nie będzie więcej przychodów - powiedział.
20.18
Kopacz: mówimy prosty, powszechny, sprawiedliwy i prorodzinny podatek PIT. - Będzie to podatek progresywny - wyjaśniła.
20.16
Kukiz: należy uprościć prawo podatkowe, uszczelnić VAT, zmienić CIT, zrezygnować z opodatkowania pracy. - Pieniądze powinny zostać w kieszeniach Polaków - podkreślił.
20.15
Petru: podatki w Polsce powinny być prostsze. - Proponujemy 3x16, 16 VAT, 16 PIT, 16 CIT - powiedział.
20.14
Korwin-Mikke: podatki są niesprawiedliwe. - Musimy zlikwidować podatki dochodowe, PIT, CIT, podatek od kupna sprzedaży - orzekł.
20.13
Nowacka: więcej do budżetu powinni dokładać się najlepiej zarabiający, sklepy wielkopowierzchniowe, banki, koncerny.
20.13
Kolejne pytanie dotyczy stawek podatku PIT i CIT.
20.12
Beata Szydło: obywatele mają prawo decydować o swoim wieku emerytalnym. - Nasza propozycja - wracamy do poprzedniego wieku emerytalnego, 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn i dobrowolność wyboru - kto chce, będzie mógł dłużej pracować - oświadczyła.
20.11
Adrian Zandberg: mamy dwie potężne dziury w systemie emerytalnym - milion pracowników na śmieciówkach i niepotrzebne przywileje przedsiębiorców. - Gdy załatamy te dwie dziury, wtedy będziemy mogli sobie odpowiedzieć na pytanie, czy Polskę stać na taki, czy inny wiek emerytalny - stwierdził.
20.10
Janusz Piechociński: zaproponowaliśmy jeszcze w tym Sejmie korektę reformy emerytalnej tak, aby po 40 latach udokumentowanej pracy można było odejść na dobrowolną emeryturę. - Wprowadzimy minimalną emeryturę 1200 zł - zadeklarował.
20.09
Ewa Kopacz: moim celem na najbliższą kadencję jest podwyższenie płac Polaków. - Podwyższenie płac to również podwyższenie emerytur - zaznaczyła. - Mądrze powinniśmy skorzystać z tego, że Polska jest dziś szóstą gospodarką Europy - podkreśliła.
20.08
Paweł Kukiz: należy uszanować wolę blisko 2 mln obywateli i rozpisać referendum w sprawie wieku emerytalnego.
20.08
Ryszard Petru: żeby emerytury były wysokie, to muszą być wysokie wynagrodzenia. - By Polacy dużo zarabiali gospodarka musi być sprawna, a państwo musi skutecznie działać - ocenił. - Proponujemy koniec z przywilejami emerytalnymi - dodał.
20.07
Janusz Korwin-Mikke: postaramy się przywrócić wiek emerytalny dla tych, którzy zaczęli pracować w momencie, gdy obowiązywała zasada 60-65. Jeżeli ktoś zaczął pracować rok temu, zostanie przy 67. - Jeżeli dalej będzie rządził PO-PiS to ZUS zbankrutuje - stwierdził.
20.06
Barbara Nowacka: Zjednoczona Lewica opowiada się za tym, by wiek emerytalny uzależnić od stażu pracy. Zauważyła, że emerytury są dzisiaj bardzo niskie. - ZL proponuje podwyższenie emerytur dla najuboższych o 200 zł - podkreśliła. Wskazała, że ważne jest też bezpieczeństwo pracy.
20.05
Pierwsze pytanie dotyczy wieku emerytalnego.
20.03
Pierwsza część debaty: sprawy społeczno-gospodarcze.
20.00
Rozpoczęła się "Debata Liderów"
19.55
Wiceprezes PiS Beata Szydło w drodze do studia:
Fot. PAP/Marcin Obara
19.53
Debatę prowadzą dziennikarze: Diana Rudnik z TVP, Grzegorz Kajdanowicz z TVN (prawa) i Jarosław Gugała z Polsatu (lewa):
REKLAMA
Fot. PAP/Jacek Turczyk
19.43
Premier Ewa Kopacz w drodze na debatę:
Fot. PAP/Marcin Obara
19.28
Jakie oczekiwania wobec debaty mają jej uczestnicy?
x-news.pl, TVN24
19.00
Janusz Korwin-Mikke (KORWiN) w drodze do studia telewizyjnego:
Fot. PAP/Marcin Obara
18.40
Ryszard Petru lider Nowoczesnej w drodze do studia telewizyjnego:
REKLAMA
Fot. PAP/Marcin Obara
18.20
Liderka Zjednoczonej Lewicy Barbara Nowacka w drodze do studia telewizyjnego:
Fot. PAP/Marcin Obara
18.12
W "Wyborczym Pulsie Trójki" Katarzyna Kalinowska z Nowoczesnej i Tomasz Rawski z partii Razem podzielili się ze słuchaczami pomysłami na poprawę służby zdrowia. Audycji można wysłuchać tu>>>
18.00
Paweł Kukiz z Kukiz'15 w drodze do studia telewizyjnego:
Fot. PAP/Marcin Obara
17.50
Wybory parlamentarne odbędą się w niedzielę, 25 października. Dzień później Państwowa Komisja Wyborcza poda, które partie przekroczyły próg wyborczy i wejdą do parlamentu. Wyniki wyborów z podziałem na mandaty w poszczególnych okręgach zostaną ogłoszone we wtorek.
17.30
Lider PSL Janusz Piechociński w drodze do telewizyjnego studia:
REKLAMA
Fot. PAP/Marcin Obara
17.23
- Musimy bronić polskiej kultury przed zakusami i ograniczeniami wolności słowa - podkreśliła liderka Zjednoczonej Lewicy Barbara Nowacka po spotkaniu z ludźmi kultury. W spotkaniu wzięli udział m.in. reżyserka, scenarzystka Olga Lipińska, aktor Daniel Olbrychski, skrzypek Vadim Brodski, muzyk jazzowy Michał Urbaniak i perkusista Budki Suflera Janusz Kijowski.
- Po pierwsze rozmawialiśmy o wolności słowa i o tym, co robić, gdy widzimy, że wolność słowa i wypowiedzi jest ograniczana - wskazała Nowacka. - Rozmawialiśmy o tym, jak bronić siebie, bronić kultury, bronić przyszłości - dodała.
17.00
Przygotowania do debaty:
Fot. PAP/Jacek Turczyk
16.59
- Kandydatka PiS na premiera Beata Szydło podczas telewizyjnej debaty nie była w stanie odpowiedzieć na pytanie o koszt obietnic wyborczych Prawa i Sprawiedliwości - stwierdziła rzeczniczka sztabu PO Joanna Mucha. Wyraziła nadzieję, że podczas wtorkowej debaty Szydło będzie w stanie udzielić odpowiedzi na pytanie o koszt swoich propozycji.
16.37
Szef klubu PO Rafał Grupiński zapytany o "Debatę Liderów" powiedział, że nie spodziewa się merytorycznej dyskusji, ale rywalizacji wizerunkowej. - Niestety w takich sytuacjach, trudno jest wyłapać kwestie merytoryczne - stwierdził. Dodał, że zagadką pozostaje zachowanie mniejszych komitetów wyborczych, które - jak się wyraził - robiły dużo hałasu wokół debaty Ewy Kopacz z Beatą Szydło.
16.19
- Dzisiejsza debata będzie miała wpływ na notowania partii centrowych, w tym Polskiego Stronnictwa Ludowego - uważa Janusz Piechociński. Prezes PSL zwrócił uwagę, że liczba osób, które nie wiedzą na kogo oddać głos w niedzielnych wyborach jest znaczna. - Szacuję, że nawet co trzeci wyborca jeszcze się waha - wskazał.
15.45
Rzeczniczka PiS Elżbieta Witek zapewniła, że wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości Beata Szydło traktuje dzisiejszą debatę tak samo poważnie, jak wczorajszą. - Powie to, czego nie zdołała powiedzieć podczas debaty z Ewą Kopacz - poinformowała. Rzeczniczka liczy, że "Debata Liderów" będzie merytoryczna, a jej uczestnicy będą traktowali siebie poważnie.
15.22
Partia KORWiN zaprezentowała spot podsumowujący rządy PiS i PO. Według ugrupowania, w każdej minucie ostatnich 10 lat popełniane były dwa przestępstwa, ok. 141 tys. zł zabierano z pensji Polaków, a za wynagrodzenia urzędników płaciliśmy ponad 43 tys. zł.
15.02
"Naszą siłą jest autentyczność i mocny program" - zapewnia partia Razem przed wieczorną debatą. Rzeczniczka ugrupowania Marta Nowak podkreśliła, że jej formacja jest dobrze przygotowana i nie obawia się starcia, liczy za to na merytoryczną rozmowę.
14.28
Zdaniem Przemysława Wiplera z partii KORWiN "Debata Liderów" będzie miała zdecydowanie żywszy przebieg niż debata Szydło-Kopacz. - Sześć komitetów będzie miało okazję zadać pytania tym dwóm głównym komitetom i to będzie ze stratą zarówno dla PO jak i dla PiS - stwierdził.
14.03
Nowoczesna chce wprowadzić kadencyjność dla posłów. Lider ugrupowania, Ryszard Petru uważa, że powinny być dopuszczalne dwie kadencje z rzędu. Wskazuje, że wśród posłów są osoby, które pracują w Sejmie od 20 lat. Jeden z polityków może się nawet pochwalić prawie 30-letnim stażem. Zdaniem szefa Nowoczesnej, to patologia.
REKLAMA
Petru podkreślił, że takim osobom przydałaby się przerwa. Według niego, takie rozwiązanie sprowadziłoby ich na ziemię, doprowadziłoby do tego, że przypomnieliby sobie, na czym polega prawdziwe życie Polaków.
13.45
Refundacja antykoncepcji i in vitro, oprócz tego rozwój publicznych żłobków i przedszkoli - o to apeluje Partia Razem, która zwraca uwagę na nierówne traktowanie kobiet i mężczyzn. Dorota Olko z partii twierdzi, że kobiety mają dużo gorzej. Mają umowy o dzieło, muszą wybrać czy decydują się na dziecko czy na karierę i zarabiają na tych samych stanowiskach mniej od mężczyzn.
13.31
W Platformie Obywatelskiej nie ma przedwyborczej rywalizacji - zapewnia szef klubu PO Rafał Grupiński. Takie głosy pojawiły się po wypowiedzi Grzegorza Schetyny, który w Radiu ZET stwierdził, że we wczorajszej debacie nie było dużej różnicy pomiędzy Ewą Kopacz i Beatą Szydło.
REKLAMA
13.02
Joachim Brudziński z Prawa i Sprawiedliwości nie ma wątpliwości, że telewizyjną debatę z udziałem premier Ewy Kopacz i Beaty Szydło wygrała jego partyjna koleżanka. - Widzieliśmy panią premier rozedrganą i histeryczną. Bardzo przykrym momentem były słowa, które padły z ust pani premier, kiedy zwracała się do konkurentki: ta kobieta. Chciałem podziękować sztabowcom i najbliższym współpracownikom Ewy Kopacz - zaznaczył Brudziński.
Źródło: TVN24/x-news
12.44
Możliwość zasiadania w parlamencie pod rząd tylko przez dwie kadencje - proponuje lider Nowoczesnej Ryszard Petru. Według niego, wielu politykom przydałaby się przerwa w ich działalności politycznej. - To sposób na oczyszczenie polityki - mówił we wtorek Petru.
12.15
Janusz Korwin Mikke krytycznie o wczorajszej debacie pomiędzy premier Ewą Kopacz i Beatą Szydło. Lider partii KORWiN jest zdania, że sztaby i telewizja przyjęły "fatalną formułę" w której dziennikarze nie mogli zadawać pytań, a panie miały zaledwie 1,5 minuty na odpowiedź. Korwin-Mikke dodał, że sam miałby trudność w tak krótkim czasie powiedzieć coś sensownego.
REKLAMA
11.53
Grzegorz Schetyna powiedział we wtorek rano w Radiu ZET, że debata Ewa Kopacz - Beata Szydło była wyrównana i rozczarowująca. Zapytany o ocenę, kto wygrał debatę, Schetyna nie wskazał wyraźnej zwyciężczyni. - Sztab PiS odrobił lekcję - zaznaczył. Na słowa polityka PO zareagowała Ewa Kopacz. - Może jego dzisiaj wyślę na debatę skoro jest taki silny. Jestem zadowolona z tego, co pokazałam - powiedziała szefowa rządu w Radomiu.
Źródło: Fakty TVN/x-news
11.45
PO rządzi nieudolnie od ośmiu lat, potrzeba jest dobrej zmiany i tę zmianę widzieliśmy w poniedziałkowej debacie, a pokazała ją kandydatka PiS na premiera Beata Szydło - mówili politycy PiS prezentując nowy wyborczy spot swej partii.
REKLAMA
11.42
Tymczasem pojawił się nowy spot PiS.
11.38
Politycy PO uważają, że wiceprezes PiS Beata Szydło nie odpowiedziała na żadne pytanie w debacie z premier Ewą Kopacz. Wezwali więc szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego, by przyszedł na wtorkową debatę reprezentantów wszystkich ogólnopolskich komitetów wyborczych. - Ważne jest, i apelujemy o to, by na debatę przyszedł lider - powiedział Andrzej Halicki z PO.
11.14
To najważniejsze wybory po 1989 r. Każdy głos ma w nich ogromną wagę, bo przesądzi o tym, w jaką stronę pójdzie Polska - powiedział we wtorek wicepremier Tomasz Siemoniak. Liczy on, że zwłaszcza wyborcy centrolewicowi poprą Platformę Obywatelską.
REKLAMA
10.50
Głos w sprawie wczorajszej debaty zabrał także były premier.
10.39
Zmiana - to główny przekaz kampanii PiS; która ma w dużej mierze charakter wizerunkowy; z kolei PO, starając się zaprezentować osiągnięcia ostatnich ośmiu lat swoich rządów, wraca do polityki straszenia PiS-em - tak kampanię tych dwu partii podsumowują w rozmowie z PAP eksperci.
10.01
Barbara Nowacka ma być "Wunderwaffe" lewicy, bo czas SLD w starym kształcie już minął - mówią eksperci, z którymi rozmawiała PAP. Wskazują, że lewica "wraca do korzeni", a tworząc szeroką koalicję otrzymuje - co widać w sondażach - "premię za zjednoczenie".
09.35
100 nowych domów pobytu dla seniorów do końca roku. Zapowiedziała to w Radomiu premier Ewa Kopacz. Szefowa rządu otworzyła jeden z nich - w ramach rządowego programu Senior Wigor. Jest to pierwszy tego typu ośrodek w województwie mazowieckim. Ewa Kopacz mówiła, że osoby starsze będą mogły w nich spędzać czasu do popołudnia, dzięki czemu nie będą się czuły samotne i nie będą miały wyrzutów sumienia, że obciążają obowiązkami swoje dzieci. Premier zapewniała, że jej partia nie zapomni o seniorach po wyborach parlamentarnych. W przyszłorocznym budżecie ma się znaleźć 20 milionów złotych na turnusy rehabilitacyjne dla nich.
REKLAMA
09.21
- Szansy na prawdziwą dyskusję raczej nie będzie - tak dzisiejszą debatę komitetów wyborczych ocenia szef Nowoczesnej Ryszard Petru. Jego zdaniem, uczestnicy spotkania będą w o wiele gorszej sytuacji niż uczestniczki wczorajszej debaty.
09.08
Jaki scenariusz po wyborach? PiS stworzy rząd samodzielnie, wejdzie w koalicję z PSL lub ugrupowaniem Pawła Kukiza, albo powstanie "antypisowska koalicja" PO-PSL-ZL-Nowoczesna - oceniają eksperci w rozmowie z PAP. Ale - zastrzegają - mogą być niespodzianki związane m.in. z zabiegami zwycięzców o przejęcie posłów mniejszych ugrupowań.
REKLAMA
08.45
- Ewa Kopacz była dużo bardziej konkretna i wiarygodna - tak o poniedziałkowej debacie mówił w radiowej Jedynce Rafał Trzaskowski.
Fot. W.Kusiński/Polskie Radio
08.36
To Beata Szydło jest zwyciężczynią poniedziałkowej debaty - mówi prezes Polski Razem Jarosław Gowin. Gość radiowej Trójki powiedział, że taką opinię podziela też większość komentatorów. Gowin w "Salonie politycznym Trójki" wyraził nadzieję, że PiS po wyborach będzie mógł rządzić samodzielnie. Nie wykluczył jednak współpracy z Pawłem Kukizem w sprawie konkretnych projektów.
Fot. Polskie Radio/Trójka
REKLAMA
08.20
Kampania bezbarwna, nudna, festiwal obietnic bez pokrycia, brak konkretów, teatr polityczny ze słabymi aktorami - tak eksperci w rozmowie z PAP ocenili kampanię przed wyborami parlamentarnymi. Ich zdaniem, słaba kampania wpłynie negatywnie na frekwencję wyborczą.
07.51
Bezapelacyjne zwycięstwo Beaty Szydło - tak poniedziałkową debatę z Ewą Kopacz podsumowuje poseł PiS, Jacek Sasin. Wczoraj przez ponad godzinę kandydatka na premiera z PiS rozmawiała z liderką PO na antenie trzech głównych telewizji. Sasin powiedział w "Sygnałach dnia", że premier Ewa Kopacz podczas debaty prowadziła rozhisteryzowany atak na opozycję.
Fot. W.Kusiński/Polskie Radio
07.27
Eksperci z mieszanymi uczuciami oceniają debatę telewizyjną między Ewą Kopacz a Beatą Szydło. Rozmówcy IAR zwracali uwagę między innymi na to, że zarówno obecna szefowa rządu, jak i kandydatka PiS na premiera często nie odpowiadały na pytania prowadzących dziennikarzy i mówiły nie na temat.
REKLAMA
07.05
Natomiast dzisiaj upływa termin dopisywania się do spisu wyborców. Jeżeli ktoś chce głosować w innym miejscu niż do tej pory, jeszcze tylko dziś może zgłosić się w tej sprawie do urzędu gminy.
06.58
Jeszcze jest czas na pobranie zaświadczenia o prawie do głosowania. Każdy, kto 25 października będzie poza swoim miejscem stałego zamieszkania, a chce wziąć udział w wyborach, powinien zabrać ze sobą zaświadczenie. Dokument wydaje urząd gminy. Zaświadczenia o prawie do głosowania będą wydawane do piątku 23 października.
06.45
Z kolei gościem "Salonu politycznego Trójki" o godzinie 8.13 będzie Jarosław Gowin.
REKLAMA
06.38
W "Sygnałach dnia" Radiowej Jedynki dziś:
- godz. 7.15 - Jacek Sasin
- godz. 7.40 - Rafał Trzaskowski
- godz. 8.15 - Przemysław Wipler
REKLAMA
06.30
Podobnie taką formę spotkań polityków ocenia doktor Bartłomiej Biskup, politolog. Twierdzi, że liczą się szczegóły ponieważ jest to wydarzenie wyłączenie medialnie, skoncentrowane na "show". Ocenia, że nie będzie ono miało większego znaczenia w głosowaniu 25 października.
06.26
Dziś "Debata Liderów" - eksperci od wizerunku uważają, że podczas takich spotkań większą uwagę zwracamy na mowę ciała niż na to, co faktycznie do nas mówią politycy. Co w tej debacie naprawdę się liczy - mówi doktor Olgierd Annusewicz specjalista od marketingu politycznego. Ważne są też momenty podczas których debatujący pokazuje reakcję na żart czy na trudne pytanie. Plusem jest umiejętność śmiania się z samego siebie, z kolei niekorzystnie wyglądają agresywne zachowania - dodaje Annusewicz. Mówi też, że najistotniejsze w debatach są pierwsze i ostatnie minuty starcia.
06.20
Dla tych którzy nie śledzili wczorajszego starcia Ewy Kopacz z Beatą Szydło polecamy naszą relację z poniedziałkowego pojedynku. RELACJA >>>
06.15
Po poniedziałkowej debacie Ewy Kopacz i Beaty Szydło - dzisiaj czas na rozmowę liderów ośmiu ogólnopolskich komitetów wyborczych. Cztery stacje telewizyjne: TVP1, TVP Info, TVN24 i Polsat News pokażą wieczorem (godz. 20:00) debatę polityków przed niedzielnymi wyborami parlamentarnymi. Spotkanie będzie transmitować Radiowa Jedynka oraz PR24.
REKLAMA
IAR/PAP/polskieradio.pl/aj/ll
REKLAMA