Karta do głosowania może wpłynąć na wynik wyborów? Eksperci mówią o wątpliwościach

Karta do głosowania w formie książeczki znów może sprawić, że wiele głosów zostanie uznanych za nieważne, bo wyborcy - jak w 2014 r. - będą stawiać krzyżyki na wielu stronach - ostrzegają eksperci Fundacji Batorego i apelują do komisji wyborczych o instruowanie wyborców.

2015-10-21, 16:30

Karta do głosowania może wpłynąć na wynik wyborów? Eksperci mówią o wątpliwościach
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Fundacja Batorego zachęca do uczestnictwa w wyborach. Relacja Edyty Poźniak/IAR
+
Dodaj do playlisty

W wyborach do sejmików wojewódzkich aż ponad 17 proc. głosów było nieważnych.

Według Fundacji Batorego, która opublikowała oświadczenie w tej sprawie, w wyborach parlamentarnych 25 października obywatele będą wybierać swoich przedstawicieli do Sejmu zaznaczając wybraną kandydatkę lub kandydata - podobnie jak w ubiegłorocznych wyborach do rad powiatów i sejmików wojewódzkich – na tzw. kartach zbroszurowanych, czyli karcie do głosowania w formie książeczki.

Powiązany Artykuł

wybory 4 dni 1200.jpg
Kampania na ostatniej prostej. Politycy nie zwalniają tempa (RELACJA)

Tymczasem – jak wynika z dotychczasowych badań prowadzonych przez ekspertów Fundacji, którzy sprawdzają karty do głosowania z wyborów samorządowych, częstą przyczyną uznania głosów za nieważne było w 2014 roku zaznaczanie przez wyborców jednego krzyżyka na wielu stronach lub wręcz na każdej stronie karty zbroszurowanej.

Zdaniem zespołu ekspertów Fundacji, część głosów nieważnych mogła wynikać właśnie z błędów spowodowanych wyglądem karty do głosowania.

Możliwa powtórka w wyborach parlamentarnych?

Karta w najbliższych wyborach będzie nieco różnić się od karty z wyborów samorządowych z 2014 r., bo do książeczki dodano okładkę i spis treści, ale - w ocenie badaczy - zabieg ten może nie wystarczyć, aby ustrzec się przed powtórką z ostatnich wyborów samorządowych.

Dlatego Fundacja Batorego zaapelowała do członków obwodowych komisji wyborczych o zachowanie szczególnej staranności: przy instruowaniu wyborców, liczeniu głosów, ocenie ich ważności oraz porządkowaniu kart do głosowania zgodnie z wytycznymi Państwowej Komisji Wyborczej.

Odpowiedź PKW

Według biura prasowego PKW, o formie kart do głosowania zadecydował ustawodawca na podstawie racjonalnych przesłanek. "Karta nie może być dużą płachtą, bo na niej nie zmieściłaby się nakładka Braille'a dla osób niewidomych" - zwraca uwagę. W ocenie biura umieszczenie na płachcie list kilkunastu komitetów z kilkudziesięcioma nazwiskami kandydatów byłoby też zadaniem karkołomnym, a nawet niewykonalnym.

Biuro prasowe podaje także, że trudno zakładać, by świadomy wyborca zamiast na swoją partię, oddał głos na trzy inne. "Nie możemy zakładać też, że wyborca pomyli numer listy z numerem strony".

Przypomina też, że PKW prowadzi akcję informacyjną na wszystkich kanałach ogólnopolskich i regionalnych Telewizji Polskiej. Informacje o tym, jak głosować, PKW zamieściła także na ulotkach dodawanych do lokalnych tytułów prasowych. Informują o tym również gminy na swoich stronach internetowych. Spoty informacyjne można również obejrzeć w internecie na stronie Komisji.

Wybory parlamentarne - zobacz serwis specjalny >>>

PAP/iz

Polecane

Wróć do strony głównej