Opłata likwidacyjna

Opłata likwidacyjna pobierana jest przez ubezpieczycieli w przypadku rozwiązania umowy ubezpieczenia – w szczególności umowy ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym.

2014-05-12, 16:30

Opłata likwidacyjna
Wojciech Kamiński z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Foto: Polskie Radio

Posłuchaj

Czym jest opłata likwidacyjna, wyjaśnia portalowi gospodarka.polskieradio.pl Wojciech Kamiński z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

– Niezależnie od wątpliwości, co do możliwości zastrzegania i pobierania opłaty likwidacyjnej, powinna być ona w niewygórowanej wysokości – tłumaczy Wojciech Kamiński z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Orzecznictwo Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów stoi na stanowisku, że takie opłaty powinny pokrywać koszty związane wyłącznie z rozwiązaniem umowy.

– Jeżeli opłata ta zawiera w sobie również inne koszty, w szczególności koszty akwizycyjne – czyli te, które związane są z zawarciem umowy ubezpieczenia, to zdaniem Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, takie opłaty mają charakter niedozwolony – dodaje ekspert.

Obowiązek wyjaśnienia mechanizmu wypłaty likwidacyjnej, jak i jej wysokości, wynika z ogólnej normy związanej z transparentnością umowy ubezpieczenia. Ubezpieczyciele powinni informować swoich klientów o tym, w jakiej wysokości pobierają koszty i w jakich kategoriach opłat te koszty są ujmowane.

REKLAMA

W przypadku, kiedy opłata likwidacyjne jest zbyt wysoka, konsument może powołać się na decyzję prezesa UOKiK lub dochodzić swoich praw przed sądem w oparciu o orzecznictwo Sądu UOKiK.

Dominik Olędzki

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej