Wybory parlamentarne 2015. Ostatnie chwile kampanii. O północy rozpocznie się cisza wyborcza [RELACJA]
Dziś ostatni dzień kampanii wyborczej. Politycy do ostatnich momentów przed ciszą wyborczą będą przekonywać do oddania na ich ugrupowania głosu w niedzielnych wyborach parlamentarnych.
2015-10-23, 23:00
Posłuchaj
Pracowity ostatni dzień kampanii wyborczej. Relacja Michała Fedusio (IAR)
Dodaj do playlisty
Wybory parlamentarne - zobacz serwis specjalny >>>
23.03
- Karty wyborcze nie są skonstruowane, zaprojektowane w sposób przyjazny dla wyborców - mówi Joanna Załuska z Fundacji Batorego. W porównaniu do kart z innych krajów, np. z Niemiec czy Libanu, polskie są wyraźnie uboższe - brak na nich kolorów, logotypów partii czy zróżnicowania czcionek.
Jak wskazuje fundacja, warto byłoby przeprowadzić audyt polskiego prawa wyborczego, m.in. po to, by skrzyżowanie dwóch linii nie było jedynym sposobem oddania ważnego głosu. - Młodzież jest do tego przyzwyczajana na testach, żeby zaczerniać kratkę - dodaje Joanna Załuska. Innym problemem jest też brak możliwości pomylenia się i oddania poprawnego głosu na kolejnej karcie.
TVN24/x-news
22.55
Beata Szydło przemawia na ostatnim wiecu PiS w kampanii. Spotkała się z wyborcami w swoim rodzinnym mieście - Chrzanowie.
REKLAMA
22.58
Nadzieję na "dobry, dwucyfrowy wynik" w niedzielnych wyborach ma lider Nowoczesnej Ryszard Petru. - Jesteśmy jedyną partią, która nie obiecuje gruszek na wierzbie, która liczy - mówił na ostatnim przedwyborczym spotkaniu w piątek w Warszawie. - Ważne, byśmy mogli w Polsce wybrać nowoczesność, normalność, żeby państwo działało, żeby w służbie zdrowia człowiek nie czekał miesiącami na specjalistę, żeby podatki były proste, żeby sądy sprawnie działały - mówił Petru nawiązując do haseł Nowoczesnej.
22.48
Ewa Kopacz przekonuje, że Polska jest krajem sukcesu, jednocześnie nie szczędząc krytyki swoim głównym oponentom politycznym. Szefowa PO na warszawskiej konwencji przyznała, że nie rozumie, dlaczego PiS nie potrafi docenić tego, jak wiele się w Polsce zmieniło. - Wolna Polska okazała się wielkim sukcesem - mówiła Ewa Kopacz dodając, że z tego względu nasz kraj budzi zadziwienie w Europie. Tym bardziej - zaznaczyła szefowa PO - trudno jest pojąć, dlaczego niektórzy nie potrafią lub nie chcą dostrzec tych osiągnięć, a emigrantom mówią, by nie wracali jeszcze do kraju. - Dlaczego? Bo może mniej tę Polskę kochają niż my - pytała premier.
22.47
- Głosowanie na Zjednoczoną Lewicę to szansa na nowoczesną, świecką Polskę - mówiła w piątek wieczorem na zakończenie kampanii wyborczej liderka Zjednoczonej Lewicy Barbara Nowacka.
Nowacka zakończyła swoją kampanię wyborczą przed siedzibą OPZZ w Warszawie.- Tu się wszystko zaczęło jeszcze jakiś czas temu, nie dawano nam szans, ale my wiedzieliśmy, że jest nadzieja i ta nadzieja, która była w nas wtedy, gdy budowaliśmy Zjednoczoną Lewicę, spełniła się i dziś niesiemy ją wszystkim wyborcom. Jest szansa na lepszą zmianę. Jest szansa na nowoczesną świecką Polskę. Tą szansą jest Zjednoczona Lewica - powiedziała Nowacka.
22.45
Transmisję z wiecu PiS można oglądać na żywo w internecie:
REKLAMA
22.14
Także lider Nowoczesnej Ryszard Petru podsumowuje kampanię na spotkaniu z wyborcami w Warszawie.
22.11
W Chrzanowie trwa podsumowanie kampanii Prawa i Sprawiedliwości.
22.05
Zjednoczona Lewica kończy kampanię. Barbara Nowacka przemawia na spotkaniu w Warszawie.
21.40
- Przejechałam całą Polskę. To mnóstwo spotkań, mało snu. Ale dostałam tyle energii, że szkoda, że jutro muszę mieć wolne - powiedziała podczas ostatniej konwencji przed wyborami premier Ewa Kopacz.
REKLAMA
21.30
Jarosław Kaczyński kontynuuje objazd Polski wschodniej. Spotkał się z wyborcami w Polańczyku.
20.35
Rozpoczyna się ostatnia przedwyborcza konwencja Platformy Obywatelskiej w Warszawie.
Transmisję można oglądać w internecie:
20.03
- Wybory są świętem i świadectwem naszej wolności - powiedziała w orędziu premier Ewa Kopacz. - To od wyborów zależy przyszłość. Od wyborów w 1989 roku zaczęliśmy budowę nowej Polski – i ją zbudowaliśmy - dodała.
REKLAMA
Posłuchaj
Ewa Kopacz: jako premier polskiego rządu jestem zobowiązana namawiać do spełnienia obywatelskiego obowiązku (IAR) 0:20
Dodaj do playlisty
20.02
Prezydent Andrzej Duda w orędziu zachęcił Polaków do udziału w wyborach parlamentarnych w najbliższą niedzielę.
- Wybory parlamentarne to jedno z najważniejszych wydarzeń dla demokratycznego państwa. W nich najpełniej realizuje się idea władzy narodu, który zgodnie z Konstytucją, jest władzą zwierzchnią w naszym państwie - powiedział prezydent.
19.55
Podczas przedwyborczego wieczoru partii KORWiN w warszawskim Domu Technika zgromadziło się kilkuset zwolenników ugrupowania. Prezes partii Janusz Korwin-Mikke w trakcie swojego wystąpienia mówił o dalekosiężnych konsekwencjach pójścia w niedzielę do urn. Wybory nazwał "farsą", ale przyznał, że potrzebna jest armia ludzi, gotowych przejąć odpowiedzialność za kraj w momencie kryzysu. Bezpośrednio po prezesie ugrupowania ze sceny przemawiał Zbigniew Stonoga, zachęcający, by głosować właśnie na partię KORWiN.
REKLAMA
19.42
Platforma Obywatelska przygotowuje się do wiecu w Warszawie, podczas którego o 20.00 podsumuje kampanię wyborczą.
Także w Warszawie, o godzinie 21.30, ostatnie przedwyborcze spotkanie zaplanowała Zjednoczona Lewica.
Prawo i Sprawiedliwość ostatnie przedwyborcze spotkanie rozpocznie o godzinie 22.00 w Chrzanowie.
19.10
Podsumowanie kampanii partii KORWiN można oglądać na żywo w internecie:
REKLAMA
18.56
Jarosław Kaczyński jest na spotkaniu z wyborcami w Rzeszowie.
18.53
- Ponad 62 tys. wyborców zarejestrowało się, aby oddać głos w niedzielnych wyborach parlamentarnych - poinformowały służby konsularne RP w Londynie. To największa liczba w historii wyborów do Sejmu i Senatu, ale niższa od liczby obywateli uczestniczących w majowych wyborach prezydenckich. Jest to też największa grupa wyborców poza granicami Polski. Biorąc pod uwagę liczbę zarejestrowanych, z ostrożnych szacunków wynika, że głos zamierza oddać zaledwie co ósmy dorosły Polak mieszkający w Wielkiej Brytanii.
18.51
Partia KORWiN o godzinie 19.00 w Warszawie podsumuje kampanię. Janusz Korwin-Mikke zapowiedział niespodziankę.
18.26
- Nie zmieniłem swoich poglądów, zmieniła je Platforma Obywatelska - w ten sposób Jarosław Gowin, kiedyś poseł PO, a obecnie szef ugrupowania „Polska Razem” startujący z list Prawa i Sprawiedliwości zachęcał swoich dawnych wyborców do oddania głosów na siebie.
REKLAMA
18.18
Platforma Obywatelska opublikowała nowy spot wyborczy. Jego przesłaniem jest: "nie zmieni Polski ten, kto jej nie akceptuje"
18.13
Nowoczesna poinformowała na Twitterze, że Sąd Apelacyjny zmienił postanowienie Sądu Okręgowego i Nowoczesna Ryszarda Petru nie musi przepraszać partii Razem
17.58
Byliśmy, jesteśmy, będziemy - powiedział prezes PSL Janusz Piechociński, podsumowując ogólnopolską kampanię wyborczą tej partii.
Przemawiając pod pomnikiem Wincentego Witosa w Warszawie lider ludowców zapewnił, że po wyborach Polskie Stronnictwo Ludowe będzie nadal centrowe, normalne, demokratyczne i stanowcze w działaniu. Będzie ugrupowaniem budującym kompromisy.
REKLAMA
17.55
Ryszard Petru, lider Nowoczesnej, spotkał się z mieszkańcami Wrocławia.
17.52
Partia Razem opublikowała nieco mniej formalny spot kandydatów z pierwszych miejsc na listach tego ugrupowania.
17.46
Liderka Zjednoczonej Lewicy Barbara Nowacja jest w drodze do Włocławka.
17.06
- Każde ugrupowanie chce uzyskać wynik wyborczy gwarantujący udział w rządzeniu krajem, Zjednoczona Lewica też tego pragnie - powiedział szef SLD Leszek Miller. - Będziemy usatysfakcjonowani, gdy uzyskamy dwucyfrowy wynik pozwalający na to - dodał.
REKLAMA
16.49
- Polska potrzebuje dobrej zmiany. W kraju demokratycznym taka zmiana jest możliwa tylko poprzez akt wyborczy - powiedział w Pszczynie na Śląsku prezydent Andrzej Duda. Zaapelował do Polaków o udział w niedzielnych wyborach parlamentarnych. Prezydent podkreślił, że w demokracji nikt nie powinien mieć wątpliwości, że jego decyzja demokratyczna wpływa na rzeczywistość.
- Wygrałem wybory mówiąc o tym, że chcę naprawy rzeczywistości i dzisiaj też jestem do niej zdeterminowany. Wierzę, że wygrałem te wybory właśnie dlatego, że naprawy Rzeczypospolitej potrzebuje dzisiaj w Polsce bardzo wielu ludzi - powiedział Duda.
16.30
Na spotkaniu z sympatykami ugrupowania we Wrocławiu Petru powiedział, że oczekuje dwucyfrowego wyniku w wyborach. Podkreślił, że Nowoczesna wnosi do polityki konkrety, których unikają inne partie, a także nowy język debaty. Ryszard Petru powtórzył, że nie chce tworzyć koalicji przeciwko czemuś, ale za czymś. Nowoczesna przedstawiła też nowy spot radiowy:
16.18
"Walczymy o dwucyfrowy wynik, o trzecie miejsce w tym wyścigu! Nigdy nie mieliśmy tak dobrych sondaży" - napisała partia KORWiN na Twitterze.
16.14
Jarosław Kaczyński jest na spotkaniu z wyborcami w Lublinie. Powiedział, że premier Ewa Kopacz wypiera się dziś wprowadzenia w Polsce podatku katastralnego. - Tak samo PO wypierała się podwyżki podatków - stwierdził. Jarosław Kaczyński zarzuca Platformie Obywatelskiej brak pomysłu na rządzenie. Według prezesa PiS, rządząca partia myśli jedynie o ochronie własnych interesów.
REKLAMA
16.13
- Jeśli ludzie PiS dojdą do władzy, to zwiniemy się nie tylko z Europy, zwiniemy się z nowoczesności, zwiniemy się z XXI wieku - przekonywała w piątek premier Ewa Kopacz podczas konwencji wyborczej Platformy w Kielcach. Podkreślała, że teraz Polska się rozwija.
- Z ziemi świętokrzyskiej płynie sygnał, że jesteśmy silną ekipą, która po raz kolejny potrafi wygrywać - mówiła Kopacz. Podkreślała, że ta drużyna "sprawdziła się przez 8 lat, w czasie których potrafiła zmieniać Polskę".
Posłuchaj
Premier Ewa kopacz: nie chciałabym, żebyśmy cofnęli się o 500 lat (IAR) 0:13
Dodaj do playlisty
16.08
Państwowa Komisja Wyborcza jest przygotowana do przeprowadzenia niedzielnego głosowania. Jak mówi przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński, karty do głosowania zostały wydrukowane, a wszystkie lokale wyborcze są gotowe. W poniedziałek PKW poinformuje o komitetach wyborczych, które przekroczyły pięcioprocentowy próg wyborczy (dla komitetów koalicyjnych próg wynosi 8 procent). Oficjalne wyniki wyborów poznamy prawdopodobnie we wtorek.
TVN24/x-news
15.43
Szef MSZ Grzegorz Schetyna na konwencji wyborczej w Kielcach: dzisiaj, jutro, pojutrze naszym trenerem i kapitanem jest Ewa Kopacz. Polityk, który startuje z "jedynki" listy PO w Kielcach zadeklarował, że Platforma nie zostawi Świętokrzyskiego i zrobi wszystko, żeby to była "Polska pierwszej prędkości".
REKLAMA
15.24
Janusz Piechociński: PSL to partia samorządowa i obywatelska, partia pracy i działania, na naszych listach nie ma tzw. spadochroniarzy
Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i wiceprezes PSL liczy na dwucyfrowy wynik swojej partii w zbliżających się wyborach parlamentarnych.
15.10
Janusz Palikot wygwizdany w Lublinie. Polityk próbował przekonywać mieszkańców, aby nie głosowali na Prawo i Sprawiedliwość. Polityk Zjednoczonej Lewicy przyszedł na Plac Litewski, na którym miał wystąpić prezes PiS, Jarosław Kaczyński.
14.36
- Mamy bardzo dobry, spójny program dla Polski - mówiła podsumowując kampanię wyborczą liderka listy PiS w okręgu krakowskim Małgorzata Wassermann. - Nie jesteśmy obozem radykałów. Nie jesteśmy owładnięci żądzą zemsty - podkreślił z kolei Jarosław Gowin.
REKLAMA
14.28
Marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska apeluje do wszystkich Polaków, by wzięli udział w wyborach i odpowiedzialnie zdecydowali o przyszłości Polski.
14.25
Mniej plakatów i konfetti, więcej spotkań z wyborcami i podróży po kraju. Tak politolodzy w rozmowie z IAR podsumowują kończącą się dziś o północy kampanię wyborczą. O głosy Polaków rywalizuje 8 ugrupowań, które zarejestrowały listy w całym kraju.
14.20
Prezydent Słupska Robert Biedroń chwali Ewę Kopacz... na konferencji Zjednoczonej Lewicy. Samorządowiec wystąpił wspólnie z liderką Zjednoczonej Lewicy Barbarą Nowacką i dziękował szefowej rządu za to, że wywiązała się z obietnic o wsparciu finansowym dla jego miasta.
REKLAMA
14.10
Zmiana czasu nie wpłynie na godziny otwarcia lokali wyborczych, ani na ilość czasu przeznaczoną na głosowanie - zapewnia PKW.
14.00
Polska się rozwija - podkreśliła premier Ewa Kopacz. Podczas spotkania z przedstawicielkami kobiet wiejskich w Kielcach przewodnicząca Platformy Obywatelskiej powiedziała, że nie zgadza się z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Twierdzi on, że "Polska powiatowa się zwija".
Szefowa rządu przypomniała między innymi, że w ostatnich latach zbudowano 12 tysięcy kilometrów dróg lokalnych. Dodała, że zrobiono też wiele dla kobiet, na przykład każda matka po urodzeniu dziecka otrzymuje świadczenie rodzicielskie. Powstają również domy dziennego pobytu dla osób starszych.
Posłuchaj
Ewa Kopacz podczas wystąpienia w Kielcach (IAR) 0:23
Dodaj do playlisty
REKLAMA
13.52
- To najważniejsze wybory od 1989 roku - tak do udziału w niedzielnych wyborach parlamentarnych zachęcali w ostatnim dniu kampanii wicepremier, minister obrony Tomasz Siemoniak i szef klubu PO Rafał Grupiński.
13.47
- Wynik niedzielnych wyborów zdefiniuje najbliższą dekadę; głos na PO da szanse na dalszy rozwój; Polska kończy etap transformacji, musi zacząć konkurować innowacyjnością, a nie niskimi kosztami pracy - przekonywali politycy PO Joanna Mucha i Marcin Święcicki.
13.40
Paweł Kukiz zakończył kampanię wyborczą w Polsce. Jeszcze tylko spotka się z Polakami mieszkającymi w Anglii. Lider Ruchu Kukiza powiedział, że jego największym sukcesem było to, że "udało mu się przeżyć". Miał tu pretensje przede wszystkim do mediów, które w jego opinii bezpardonowo go atakowały.
Dodał, że liczy na taki wynik niedzielnych wyborów, który nie pozwoli żadnej partii na samodzielne rządzenie i jednocześnie zaznaczył, że nie jest zainteresowany wchodzeniem w żadne koalicje. - Naszym jedynym koalicjantem jest naród - stwierdził.
REKLAMA
Zapowiedział również, że zamierza rozmawiać z każdym podmiotem, który dostanie się do Sejmu.
Posłuchaj
Paweł Kukiz podsumował kampanię wyborczą. Relacja Kamila Szwarbuły (IAR) 0:53
Dodaj do playlisty
13.25
Ewa Kopacz jest już w Kielcach.
13.15
Polscy wyborcy przed niedzielnymi wyborami stoją przed historycznym wyborem - pisze "Financial Times", dodając, że plany gospodarcze Prawa i Sprawiedliwości przypominają politykę obecnych władz Węgier i istnieje ryzyko, że zniechęcą zagranicznych inwestorów.
REKLAMA
12.55
Partia KORWiN postuluje powrót do normalności. Przed gmachem Sejmu odbyła się ostatnia przed wyborami konferencja prasowa ugrupowania. Prezes partii Janusz Korwin-Mikke powiedział w trakcie konferencji, że żyjemy od stu lat w chorym systemie, co trzeba zmienić.
Poseł Przemysław Wipler zadeklarował natomiast, że przy obecnych sondażach jego partia liczy na co najmniej trzecie miejsce w wyścigu wyborczym, po czym odwołał się do programu.
Posłuchaj
Ostatnia przed wyborami konferencja KORWiN. Relacja Przemysława Pawełka (IAR) 0:43
Dodaj do playlisty
Prezes partii KORWiN Janusz Korwin-Mikke (w środku) oraz Przemysław Wipler (z prawej) podczas konferencji prasowej w Warszawie. Fot.: PAP/Bartłomiej Zborowski
12.45
Polskie Stronnictwo Ludowe liczy na dobry wynik w wyborach i znaczącą pozycję w nowej koalicji rządowej, która będzie odpowiadała na stojące przed Polską wyzwania. Mówił o tym na konferencji prasowej w Trojanowie na Mazowszu szef ludowców Janusz Piechociński.
Dodał, że pragnieniem jego formacji jest dwucyfrowy wynik w niedzielnych wyborach i ponad 60 parlamentarzystów. - To pozwoli nam zaproponować tym ugrupowaniom, które znajdą się w parlamencie wspólną koalicję dla Polski - powiedział wicepremier.
REKLAMA
Posłuchaj
Ostatni dzień kampanii PSL. Relacja Danuty Zaczek (IAR) 0:38
Dodaj do playlisty
12.35
- Nasi konkurenci z prawicy uwielbiają jesienne pielgrzymki na wieś czy do małych miejscowości, które są tylko po głos, a nie po to, by zmieniać rzeczywistość - mówił w Krakowie wiceprezes PSL, minister pracy i polityki socjalnej Władysław Kosiniak-Kamysz.
Podsumowując kampanię wyborczą Kosiniak-Kamysz, który jest liderem listy PSL w okręgu tarnowskim, podkreślił, że PSL w Małopolsce jest ze swymi wyborcami 24 godziny na dobę "nie tylko w ostatnim dniu tak, jak robią to niektórzy, tylko przez całą kampanię i całą kadencję".
12.32
Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" zaapelowała o udział w nadchodzących wyborach parlamentarnych i glosowanie jedynie na ugrupowania i kandydatów, którzy - jak podkreślono - chcą budować Polskę solidarną i równych szans dla wszystkich.
Szef Solidarności Piotr Duda przyznał, iż chciałby aby przyszły rząd był stabilny i merytoryczny oraz by współpracując z prezydentem realizował postulaty związku.
REKLAMA
12.30
Około godz. 20 zaplanowane jest orędzie prezydenta Andrzeja Dudy oraz wystąpienie premier Ewy Kopacz. Transmisje w TVP1, TVP Info i radiowej Jedynce.
12.14
- Nie będziemy wchodzić w koalicję, która nastawiona jest tylko i wyłącznie przeciwko jakiejkolwiek partii - powiedział w Katowicach Ryszard Petru.
W ten sposób lider Nowoczesnej odniósł się do medialnych spekulacji, które mówiły o zawiązaniu ewentualnej koalicji przeciwko PiS.
Posłuchaj
Ryszard Petru o koalicjach (IAR/PR Katowice) 0:28
Dodaj do playlisty
12.05
Polacy zagłosują również na Ukrainie. Chcący wziąć udział w wyborach parlamentarnych mają do dyspozycji konsulaty w Kijowie, Charkowie, Lwowie, Łucku, Winnicy i Odessie. Aby móc głosować, należało wpisać się na specjalną listę.
REKLAMA
12.00
W Niemczech do udziału w niedzielnych wyborach zgłosiło się ponad 22 tysiące Polaków. Przygotowano dla nich 17 obwodowych komisji wyborczych w ośmiu miastach.
11.55
- Dzisiaj szczególny dzień w tej kampanii, pani premier będzie w Kielcach, będziemy razem zamykać tę świętokrzyską część kampanii wyborczej PO, potem będziemy jeszcze w Warszawie, tam będzie już taki ostatni zupełnie akcent - zapowiedział minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna. Polityk jest świętokrzyską "jedynką" PO.
Zdaniem Schetyny kończąca się kampania była "trudna". - Będziemy jeszcze dzisiaj do ostatniej godziny walczyć i będziemy pokazywać nasz plan na Polskę, na następne cztery lata i jestem przekonany, że to będzie przekonywujące dla Polaków - podkreślił.
11.50
Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński (w środku) wziął udział w konferencji prasowej pt. "Ponad 120 mln złotych pomocy dla sektora mleczarskiego. Uruchamiamy kolejne działania PROW 2014-2020", w ramach wizyty w gospodarstwie rolnym Leszka Wesołowskiego w Trojanowie.
REKLAMA
Fot.: PAP/Wojciech Pacewicz
11.38
Partia Razem apeluje do wyborców, aby nie sugerowali się sondażami i oddali głos na to ugrupowanie. Razem podsumowało kampanię w Warszawie, przed wejściem do stacji metra Centrum.
W ten sposób działacze chcieli pokazać, że prowadzili kampanię głównie spotykając się z wyborcami. Adrian Zandberg z Partii Razem podkreślił, że jego ugrupowanie to oddolny demokratyczny ruch zbudowany wokół programu, a nie znanych twarzy i establishmentu.
11.35
PiS kontra PSL. Beata Szydło odwiedziła gospodarstwo w Raczkowie (woj. łódzkie). Kandydatka PiS na premiera zarzuciła ludowcom, że nie rozwiązali wielu problemów na wsi, mimo że współrządzili przez dwie kadencje.
REKLAMA
11.32
- Ważne jest, by również w Senacie kandydaci PiS zdobyli większość, bo dzięki temu nie będzie tzw. wąskiego gardła reform - oceniła Beata Kempa, posłanka Solidarnej Polski, kandydująca do Sejmu z listy PiS w okręgu wrocławskim.
11.30
Premier Ewa Kopacz i marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska spotkały się z warszawiankami na placu Zbawiciela w Warszawie.
Źródło: TVN24/x-news
REKLAMA
11.25
- Ziemia podlaska jest dyskryminowana - uważa Jarosław Kaczyński. Lider PiS w Białymstoku mówił, że na Podlasiu wiele inwestycji zahamowano, a inne są opóźnione.
- "Zwijane" są też szkoły i szpitale w tym regionie. Kryzys jest nawet w lasach - dodał. - Bo nawet lasy świerkowe się zaczynają rozsypywać, bo nie ma tutaj odpowiedniej polityki, nie ma ochrony - podkreślił.
11.20
Kandydaci Zjednoczonej Lewicy podsumowując kampanię wyborczą na Warmii i Mazurach przyznali, że w wyborach liczą na dwa mandaty. Kandydaci PSL, apelując o głosowanie na nich podkreślali, że "nie wierzą w sondaże", zaś liderzy PO mówili o kontynuacji rozwoju regionu.
REKLAMA
11.10
Liderka Zjednoczonej Lewicy Barbara Nowacka apeluje o udział w niedzielnych wyborach. Ma ona także nadzieję, że nowa forma karty do głosowania, książeczka, nie przysporzy wyborcom kłopotów.
Barbara Nowacka zwróciła się do Państwowej Komisji Wyborczej o akcję informacyjną, która wytłumaczy wyborcom w jaki sposób mają głosować. Według niej, w czasie kampanii politycy starali się zachęcić Polaków nie tylko do poparcia ich sił politycznych, ale też do udziału w wyborach.
Liderka Zjednoczonej Lewicy była rano w Andrespolu pod Łodzią. Dziś odwiedza też Słupsk i Włocławek, a wieczorem zakończy kampanię w Warszawie.
Posłuchaj
Zjednoczona Lewica w ostatnim dniu kampanii. Relacja Agnieszki Rucińskiej (IAR) 0:45
Dodaj do playlisty
11.00
Porozumienie na rzecz oświaty ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego podpisała w piątek rano Partia Razem. Porozumienie obejmuje m.in. zobowiązanie do działań, które mają zapobiegać zamykaniu szkół, poprawę warunków pracy nauczycieli oraz obronę karty nauczyciela.
REKLAMA
10.30
Trwa konferencja prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego w Białymstoku.
10.18
- Dzisiejsze spotkania z wyborcami nie mają fundamentalnego wpływu na przebieg i wyniki wyborów - mówił w "Sygnałach dnia" Paweł Lisicki z tygodnika "Do Rzeczy".
REKLAMA
9.57
Ryszard Petru także jest już "w trasie".
9.34
Rano wiceszefowa PiS Beata Szydło dotarła do Władysławowa (woj. wielkopolskie), gdzie odwiedziła miejscową remizę. Po spotkaniu z mieszkańcami i strażakami podkreśliła, że straż cieszy się największym zaufaniem Polaków i mogą być stawiani jako przykład drużynowego działania.
- To jest to, o czym my rozmawiamy i chcemy rozmawiać w tej kampanii wyborczej i chcemy z tym przesłaniem iść do wyborców. Mówimy o tym, że trzeba podejmować wspólne działania po to, żeby móc zrobić rzeczy i wielkie i mniejsze - mówiła kandydatka PiS na premiera.
REKLAMA
Posłuchaj
Beata Szydło o pracy strażaków (IAR) 0:23
Dodaj do playlisty
- Właśnie strażacy są najlepszym przykładem tego, że to wspólne działanie przekłada się potem na hasło "damy radę" - dodała.
9.25
Jeszcze tylko przez kilka godzin można odebrać zaświadczenie, z którym w niedzielnych wyborach parlamentarnych będziemy mogli oddać głos w każdej komisji w kraju i za granicą.
REKLAMA
To rozwiązanie dla tych, którzy w niedzielę będą poza miejscem zamieszkania, a nie dopisali się do innego niż swój spisu wyborców.
Zaświadczenie o prawie do głosowania można odebrać w godzinach pracy urzędu gminy czy miasta, w którym jesteśmy ujęci w spisie wyborców. Wniosek o zaświadczenie można złożyć pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej. Gdy otrzymujemy zaświadczenie, jesteśmy skreślani ze spisu wyborców w naszym obwodzie. Dlatego ważne jest, żeby tego dokumentu nie zgubić - inaczej nie będziemy mogli oddać głosu.
9.10
W poniedziałek wieczorem Państwowa Komisja Wyborcza powinna podać wstępne wyniki wyborów. Poinformował o tym w "Salonie politycznym Trójki" przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński.
REKLAMA
8.25
W radiowej Jedynce premier Ewa Kopacz wezwała do pójścia na wybory. Szefowa rządu, liderka PO mówiła, że w niedzielę będziemy wybierali między tymi, którzy coś zrobili, a tymi, którzy tylko obiecują.
8.05
Polacy mieszkający w USA już w sobotę będą głosować w wyborach do Sejmu i Senatu. Do wyborów w całych Stanach Zjednoczonych zarejestrowało się ponad 27 tys. osób, czyli zainteresowanie jest porównywalne z tym, jakie towarzyszyło majowym wyborom prezydenckim.
REKLAMA
7.50
- Spółdzielczość była i jest dla lewicy bardzo ważna - zapewniała w piątek rano w Andrespolu (Łódzkie) liderka Zjednoczonej Lewicy Barbara Nowacka, która odwiedziła piekarnię Gminnej Samopomocy Chłopskiej.
7.45
- Polska potrzebuje dobrego, stabilnego rządu zamiast chaosu i histerii. To jest nasz cel - powiedziała Beata Szydło. Kandydatka PiS na premiera w Toruniu zaczęła 24-godzinny objazd busem po kraju.
REKLAMA
Źródło: YouTube/TV Pelplin
7.00
Kampania wyborcza powoli zbliża się do końca. PKW przypomina o ciszy wyborczej za złamanie której grozi kara grzywny, najwyższa - za publikowanie sondaży wyborczych, nawet do 1 mln zł. Cisza przed niedzielnym wyborami parlamentarnymi rozpocznie się o północy z piątku na sobotę. Potrwa do zakończenia głosowania w niedzielę o godzinie 21.
- W tym czasie nie można zwoływać żadnych zgromadzeń, nie można agitować na rzecz danego kandydata, nie można przedstawiać i publikować sondaży przedwyborczych - powiedziała sekretarz PKW Beata Tokaj.
Posłuchaj
Sekretarz PKW Beata Tokaj o ciszy wyborczej (IAR) 0:13
Dodaj do playlisty
Źródło: TVN24/x-news
REKLAMA
6.45
Liderzy PSL - szef partii, wicepremier Janusz Piechociński i minister rolnictwa Marek Sawicki - m.in. odwiedzą gospodarstwo rolne w Trojanowie (woj. mazowieckie), gdzie odbędzie się też ich konferencja prasowa. Wczesnym popołudniem w Warszawie Piechociński podsumuje kampanię PSL.
Także partie: KORWiN i Razem organizują w Warszawie konferencje prasowe podsumowujące kampanię wyborczą. Razem chce spotkać się z mediami przed Sejmem. Jej hasłami przewodnimi będą "inna polityka jest możliwa" i "nie marnuj głosu na mniejsze zło". Liderzy KORWiN - m.in. Janusz Korwin-Mikke i Przemysław Wipler - na konferencji zorganizowanej również przed Sejmem podsumują kończącą się kampanie wyborczą; wieczorem odbędzie się ostatnie przedwyborcze spotkanie polityków KORWiN.
Paweł Kukiz podsumuje działalność ruchu Kukiz'15 na konferencji prasowej w Warszawie, potem uda się na koncert do Londynu, którym zakończy kampanię.
REKLAMA
6.40
Podróżować po kraju swym R-busem zamierza też szef Nowoczesnej Ryszard Petru. Polityk ma w programie spotkania z wyborcami w Krakowie, Katowicach, Gliwicach, Wrocławiu i Łodzi. Objazd zakończy się w Warszawie, gdzie Petru będzie wieszał ostatnie plakaty wyborcze.
Posłuchaj
Ostatni dzień kampanii Nowoczesnej. Relacja Aleksandra Pszoniaka (IAR) 0:45
Dodaj do playlisty
6.35
Liderka Zjednoczonej Lewicy Barbara Nowacka odwiedzi województwo łódzkie - w planach ma m.in. z samego rana wizytę w Andrespolu k. Łodzi i w gospodarstwie rolnym w Emilianowie. Później kandydatka lewicy na premiera uda się do Słupska, gdzie spotka się z prezydentem tego miasta Robertem Biedroniem, następnie uda się do Włocławka. Wieczorem, przed siedzibą OPZZ w Warszawie, Zjednoczona Lewica organizuje wiec poparcia dla swych kandydatów.
REKLAMA
6.32
Kandydatka PiS na premiera Beata Szydło kontynuuje 24-godzinny objazd po Polsce; zakończy go przed północą w swoim okręgu w Chrzanowie. Równocześnie po Polsce do oddania głosów na PiS będzie zachęcał prezes Jarosław Kaczyński. Odwiedzi m.in. Białystok i woj. podkarpackie.
6.30
PO planuje dwie duże konwencje wyborcze - po południu w Kielcach, a wieczorem w Warszawie. W obu weźmie udział premier Ewa Kopacz. Według rzeczniczki sztabu Platformy Joanna Muchy, wystąpienie liderki PO ma być przede wszystkim poświęcone przypomnieniu programu wyborczego ugrupowania.
- Chcemy przekonywać do naszego programu, ale jednocześnie pokazywać mankamenty programów naszych konkurentów, w szczególności mankamenty programu PiS, który w naszym przekonaniu jest niebezpieczny - mówiła Mucha.
REKLAMA
6.27
Z kolei gościem "Salonu politycznego Trójki" będzie przewodniczący PKW - Wojciech Hermeliński.
6.25
O godz. 7.15 gościem "Sygnałów dnia" w radiowej Jedynce będzie premier Ewa Kopacz. Zapraszamy do słuchania!
REKLAMA
6.15
Zaczynamy relację z ostatniego dnia kampanii wyborczej!
mr, PAP, IAR, polskieradio.pl
REKLAMA