90 lat Polskiego Radia. Ulica Narbutta 29 - tu wszystko się zaczęło

W samo południe przy ulicy Narbutta 29 w Warszawie uroczyście odsłonięto tablicę upamiętniającą siedzibę Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego. Działalność tej instytucji była ważnym etapem na drodze do utworzenia w 1925 roku Spółki Polskie Radio.

2015-11-05, 12:01

90 lat Polskiego Radia. Ulica Narbutta 29 - tu wszystko się zaczęło
Montaż sprzętu radiowego w Polskim Towarzystwie Radiotechnicznym. Foto: wikipedia/autor nieznany

Posłuchaj

Władysław Cetner, jeden z pierwszych specjalistów radiowych w Polsce międzywojennej, opowiada o tworzeniu Polskiego Radia. (PR, 1972)
+
Dodaj do playlisty

To tam rozpoczęły się prace nad budową pierwszej stacji nadawczej i właśnie stąd zabrzmiał pierwszy program radiowy w Polsce, słyszany nie tylko w kraju, ale i w Europie.

90 LAT POLSKIEGO RADIA - zobacz serwis specjalny >>>

Tablicę odsłonił prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski, składając tym samym hołd wszystkim pokoleniom polskich radiowców. Jednocześnie w budynku przy ul. Narbutta 29 zostanie otwarta wystawa pt. "90 lat Polskiego Radia. Warszawa, ulica Narbutta 29 - tu wszystko się zaczęło", przygotowana przez Archiwum Polskiego Radia. Wystawę będzie można obejrzeć w siedzibie Fundacji Ośrodka Karta.

Na wystawie prezentowane są fotografie z lat 1925-1930, z których część pochodzi z albumu Zofii Sokołowskiej, sekretarki pierwszego dyrektora Polskiego Radia Zygmunta Chamca, i dokumentuje pierwsze lata działalności Spółki, a pozostałe wybrane zostały spośród wielu zgromadzonych przez historyka Polskiego Radia prof. Macieja Kwiatkowskiego.

REKLAMA

Pionierzy polskiej radiofonii

"Tu Próbna Stacja Radionadawcza Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego, fala 385 metrów". Komunikat dyrektora spółki PTR, inż. Romana Rudniewskiego z 1 lutego 1925 rozpoczął codzienną emisję audycji radiowych w Polsce. Pierwszy program nadano ze studia przy ulicy Narbutta 29 w Warszawie.

Gdy stacja zaczynała swoją działalność w Warszawie, było zaledwie kilkudziesięciu radioabonentów - w roku 1926 ponad 30 tysięcy. Pierwsze były komunikaty meteorologiczne, ale już 3 maja 1925 z okazji święta transmitowano 2-godzinny Wielki Koncert Galowy. W radiowej gali gwiazd wzięli udział m.in. Hanka Ordonówna, Fryderyk Jarossy, Jerzy Leszczyński i Aleksander Zelwerowicz.

Z czasem radio oferowało coraz szerszy, bardziej wszechstronny i profesjonalny program. Do współpracy przyciągało znane i popularne nazwiska. 18 sierpnia 1925 koncesję na nadawanie otrzymała Spółka Polskie Radio. Dyrektorem naczelnym został Zygmunt Chamiec.

to, IAR

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej